Peníze z EU dál netečou, program Severozápad čeká stop | E15.cz

Peníze z EU dál netečou, program Severozápad čeká stop

Kamil Jankovský
Kamil Jankovský
• 
ZDROJ: ctk

vrb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo pro místní rozvoj a ministerstvo financí navrhují pozastavení Regionálního operačního programu Severozápad. Pochybení úředníků odpovědných za program nemusely být jen selháním jednotlivců, ale mohly mít systémový charakter, řekl ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský. Dodal, že Brusel začne Česku proplácet náklady na všechny dotace z evropských fondů pravděpodobně nejdříve v září. Peníze Evropská komise neproplácí od března kvůli nesrovnalostem v tuzemských dotačních programech.

„Do konce června musíme splnit akční plán, který máme s ministerstvem financí splnit,“ uvedl Jankovský. Evropská komise (EK) vytkla Česku hlavně problémy s kontrolou a auditem, zadáváním veřejných zakázek a fluktuací úředníků odpovědných za dotace. Akční plán má tyto problémy vyřešit. Česko na to dostalo čas do poloviny roku. EK bude následně zkoumat, nakolik se tuzemské úřady skutečně polepšily.

Pokud by letos EK letos proplácení peněz neobnovila, znamenalo by to prohloubení schodku státního rozpočtu asi 100 miliard korun. To by se rovnalo navýšení deficitu státní pokladny zhruba na šest procent hrubého domácího produktu, uvedl nedávno premiér Petr Nečas. Ministr financí Miroslav Kalousek to ale označil za „čistě hypotetické“.

Dotace úřady vyplácí nejdříve ze státního rozpočtu a Brusel poté proplácí tyto peníze zpětně. Když ale evropští úředníci zjistí nějaký problém, můžou zpětné proplacení dotace zastavit.

V období 2007 až 2013 může Česko získat z Bruselu podle aktuálního kurzu 778,5 miliardy korun. Celkem úřady proplatily od roku 2007 do začátku letošního května ze státního rozpočtu 333,8 miliardy korun. Z této částky ministerstvo financí v rámci takzvané certifikace uznalo zatím výdaje za 138 miliard korun.

Program Severozápad kontrolují úředníci z Bruselu

U programů Severozápad, Střední Čechy, Vzdělávání pro konkurenceschopnost, Doprava a Životní prostředí se ale nyní nedělá ani certifikace. V praxi to znamená, že ministerstvo financí kvůli podezřením na různé nesrovnalosti nepřijímá žádosti o proplacení dotací. Ve Středočeském kraji to souvisí s kauzou bývalého hejtmana Davida Ratha.

V dotačním úřadu pro program Severozápad v Ústí nad Labem, který řídí rozdělování evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji, dnes začal audit Evropské komise. Národní audit už předtím zkoumal vybraných 35 dotačních projektů. Ani jeden z těchto projektů nebyl bez chyby, zjistil audit společnosti Deloitte, který si již dříve objednalo ministerstvo financí. V červenci auditoři z Bruselu přijedou prošetřit nakládání s dotacemi v programech Doprava a Životní prostředí. Též v tomto případě zpětně prověří již vykonaný národní audit.

Navrhované pozastavení programu Severozápad by podle Jankovského v praxi znamenalo, že by úřad například přestal vyplácet dotace příjemcům nebo nepřijímal nové projekty.

Dění na ústeckém dotačním úřadě prošetřuje i policie

Ústecký dotační úřad je středem pozornosti poslední rok a čtvrt. V březnu 2011 policie zadržela Petra Kušnierze, předchůdce nynějšího ředitele dotačního úřadu Pavla Markvarta. Kušnierz nyní u soudu čelí obžalobě z přijímání úplatku u tří projektů. Už loni na jaře policie na úřadu zajišťovala dokumenty. V pátek 1. června pak úřad navštívili vyšetřovatelé Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a odnesli si dokumenty ke čtyřem projektům.

Policie 1. června v Ústí nad Labem prohledávala kanceláře Úřadu Regionální rady ROP Severozápad. Autor: CTK
Policie 1. června v Ústí nad Labem prohledávala kanceláře Úřadu Regionální rady ROP Severozápad.

S čím je nynější vyšetřování spojeno, se jen spekuluje. Podle jedné verze souvisí páteční policejní návštěva opět s Kušnierzem, podle jiné zase s obviněními z klientelismu, která vznesl bývalý úředník ROP Severozápad Leo Steiner (KDU-ČSL). Objevily se také spekulace, že policejní návštěva v ústeckém dotačním úřadu může mít souvislost s případem poslance Davida Ratha, kterému za údajné přijetí úplatku hrozí až dvanáctileté vězení.

Policie i dozorující státní zástupkyně Lenka Bradáčová se k případu zatím nechtějí vyjadřovat a nepotvrzují ani spekulace, že by měl být dnes někdo obviněn. Bradáčová ale v pátek při ústeckém policejním zásahu tvrdila, že se Steinerem ani s Rathem poslední kontrola nesouvisela.

Čachry s fondy v Česku chce řešit i část europoslanců

Belgický europoslanec Derk Jan Eppink dnes vyzval v souvislosti s kauzou Rath Evropský parlament k prošetření, jak se v Česku využívají unijní fondy. Podezřeními ze zneužívání by se měl podle něj zabývat také Evropský úřad pro boj proti podvodům.

„V časech utahování opasků v celé Evropě je naprosto nezbytné, aby evropští úředníci účinně zasáhli proti podvodům a korupci, zvláště tehdy, pokud jde o fondy EU,“ uvedll Eppink.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video