Personalisté: Nejsou lidi. Firmám chybí dělníci i obchodníci

Nedostatek lidí panuje hlavně v technických profesích

Nedostatek lidí panuje hlavně v technických profesích Zdroj: Bosch

Česká ekonomika se ještě ani nestačila pevně usadit na růstové vlně a firmy už začínají při náboru zaměstnanců narážet na mantinely domácího trhu práce. V lepším případě trvá obsazení nových pozic déle než dříve. Zajištění lidských zdrojů v případě nejexponovanějších profesí pak připomíná boj personalistů o každou novou duši. Personalisté připomínají, že letitý český nesoulad mezi nabídkou úřadů práce a představami firem se letos v souvislosti s konjunkturou nebezpečně vyhrotil.

„Po půlročním rozjezdu náborů narážejí společnosti na strop trhu práce a nemohou najít vhodné zaměstnance. Nabídka a poptávka se míjí jak regionálně, tak oborově,“ uvádí Jiří Halbrštát ze společnosti ManpowerGroup. Situace je nejvíce napjatá ve výrobě, logistice, zákaznickém servisu a obchodu, tedy v oblastech, které v reakci na oživení vytvářejí nová pracovní místa nejrychleji.

„Ještě v zimě byl v těchto oborech poměrně výrazný přetlak zájemců o práci, během letošního roku aktivita uchazečů klesla,“ říká Tomáš Ervín Dombrovský ze společnosti LMC provozující portál Jobs.cz.

Lidí se nedostává na obou pólech kvalifikačního spektra. Už nyní firmy bojují o naplnění call center, o mimořádném štěstí lze prý mluvit v případě úspěšného lovu na obchodníky. „Najít dobrého obchodního zástupce je nyní téměř nemožné,“ potvrzuje Halbrštát.

Nezaměstnanost v Česku:


Personalistickým majstrštykem je stále častěji i adekvátní obsazení míst s úzkou specializací. „U pozic konstruktérů, odborníků se znalostí německého jazyka, techniků, IT manažerů a programátorů sledujeme prodloužení doby nutné k jejich obsazení,“ připomíná David Petrů ze společnosti Hill International. Perspektivně se prý situace ještě zhorší. „Nedostatek některých odborníků se bude díky oživení i globalizaci trhu práce prohlubovat,“ uzavírá Daniel Soukup z PwC.

Nezaměstnanost klesá

Navzdory rozporům mezi poptávkou a nabídkou na pracovním trhu se nezaměstnanost ke konci srpna snížila z loňských sedmi procent na 6,3 procenta. Podle údajů Českého statistického úřadu si domácí trh práce polepšil také oproti unijním protějškům. Nezaměstnanost v Česku totiž podle Eurostatu klesala oproti EU takřka dvakrát rychleji.

„Číslo dokládá zlepšující se situaci na domácím trhu práce. Srovnání napříč unií ukazuje, že míra nezaměstnanosti v Česku patří mezi nejnižší,“ uvádí hlavní ekonom banky ING Jakub Seidler.

V srpnu bylo v unii průměrně bez práce přes deset procent práceschopné populace, což na příjmy ze sociálních dávek odkázalo bezmála 25 milionů Evropanů. Ještě dramatičtější je situace v eurozóně, která hlásí nezaměstnanost 11,5 procenta. Rekordmany zůstávají s více než 24 procenty Španělsko a s 27 procenty Řecko.