Pěti lidem hrozí za zakázané miny ve Vrběticích až 12 let vězení | E15.cz

Pěti lidem hrozí za zakázané miny ve Vrběticích až 12 let vězení

U brněnského krajského soudu ve Zlíně začalo 10. května hlavní líčení ve věci pěti osob a dvou firem, kteří jsou obžalovaní kvůli skladování zakázaných výbušnin v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku. Na snímku jsou obžalovaní (zleva) Petr Kratochvíl, Vít Paulíček, Ivana Linhartová, Roman Štika a František Machuča.
U brněnského krajského soudu ve Zlíně začalo 10. května hlavní líčení ve věci pěti osob a dvou firem, kteří jsou obžalovaní kvůli skladování zakázaných výbušnin v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku. Na snímku jsou obžalovaní (zleva) Petr Kratochvíl, Vít Paulíček, Ivana Linhartová, Roman Štika a František Machuča.
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Krajský soud ve Zlíně dnes začal projednávat případ skladování výbušnin, podle obžaloby zakázaných, v muničním skladu ve Vrběticích. Obžalobě čelí pět lidí i společnosti Excalibur Army a Real Trade Praha. Obviněným hrozí až 12 let vězení, firmám až zrušení. Vinu popírají.

Stíhání je vedeno pro vývoj, výrobu a držení zakázaných bojových prostředků, konkrétně zakázaných protipěchotních min, a porušení povinnosti v souvislosti s vydáním povolení a licence pro zahraniční obchod s vojenským materiálem.

V areálu ve Vrběticích na Zlínsku předloni vybuchly dva sklady s municí. Při první explozi zahynuli dva lidé. Oba vybuchlé sklady si ale pronajímala jiná společnost, ostravská firma Imex Group. První výbuch v říjnu si vyžádal dva lidské životy. Kauza skladování údajně zakázaných výbušnin s explozemi ve Vrběticích nesouvisí.

Podle obžaloby Real Trade Praha nakoupila od dceřiné maďarské společnosti firmy Excalibur Army na začátku roku 2012 vojenský materiál včetně 269 kusů min typu MON-100 a 232 kusů min typu MON-200. Podle státního zástupce Lea Foltýna jde o protipěchotní miny, jež jsou zakázány právními normami ČR i mezinárodněprávními normami, které navazují na Ottawskou konvenci.

Miny byly součástí obchodu, kupující prý nemohl odmítnout

Obžalobě čelí předseda představenstva Real Trade Praha a jednatel Excalibur Army Petr Kratochvíl, který podle obžaloby zastupoval Real Trade Praha při uzavírání smlouvy o nákupu zmíněného materiálu. Podle něj společnost nakoupila za sedm let od Maďarska asi 7000 tun materiálu za asi 23 milionů korun. Miny byly jeho součástí, kupující podle něj nemohl odmítnout. „Buď vezmete všechno nebo nic,“ uvedl Kratochvíl.

Obžalobě čelí i prokuristka Real Trade Praha Ivana Linhartová, bývalý místopředseda Real Trade Praha Vít Paulíček, hlavní zbrojíř Excalibur Army Roman Štika a skladník Excalibur Army ve Vrběticích František Machuča.

Státní zástupce: Neuvedli, že se jedná o zakázané protipěchotní miny

Podle Foltýna Kratochvíl zaslal v prosinci 2012 faxem objednávku Real Trade Praha a Linhartová vyplnila podklady pro získání licence na převoz materiálu od ministerstva průmyslu a obchodu. U min podle státního zástupce neuvedli, že se jedná o zakázané protipěchotní. Následně vydala povolení k převozu materiálu i policie. Podle Foltýna pak Štika na pokyn Kratochvíla rozhodl o převozu min do skladu ve Vrběticích, kde je převzal Machuča.

Obviněné společnosti již dříve uváděly, že miny nepovažuje za zakázané ani maďarský stát, od nějž je firma získala. Miny měly být podle firem rozebrány, aby mohla být využita trhavina, kterou obsahují. Podle Kratochvíla miny nejsou zakázané. Firmy podle něj nic nezatajovaly. „Ani policejní pyrotechnici si nebyli jisti. Jak to mohli poznat naši pracovníci?“ uvedl Kratochvíl.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery