Pitr se dobrovolně vrátí do Česka | E15.cz

Pitr se dobrovolně vrátí do Česka

Tomáš Pitr
Tomáš Pitr
• 
ZDROJ: CTK/Krumphanzl Michal

ČTK

Share on Facebook Messenger
Podnikatel Tomáš Pitr, který je od července 2010 ve vazbě ve Švýcarsku, se rozhodl dobrovolně vrátit do České republiky. Uvedl to dnes server idnes.cz s odvoláním na podnikatelova obhájce Jana Křivánka. V pátek vzal podle webu Pitr zpět žádost o švýcarský azyl, do republiky by se tak mohl vrátit během několika týdnů.

„Pan Pitr od léta loňského roku průběžně hodnotil stav projednávaní jeho věci a jeho úroveň a nabyl přesvědčení, že v jeho procesu začala být plně respektována jeho práva na spravedlivý proces,“ řekl serveru Křivánek.

Idnes.cz píše, že jde asi hlavně o reakci na verdikt z konce loňského roku, kdy pražský městský soud rozhodl o obnovení Pitrova procesu z roku 2006. Tehdy byl společně s Miroslavem Provodem odsouzen na pět let do vězení za daňové delikty z roku 1994.

Roli prý ale hrály i osobní důvody. „Můj klient vzal v úvahu i dlouhodobé odloučení od své rodiny a ve snaze zásadně přispět ke zrychlení trestního řízení v jeho věcech a k jeho zjednodušení učinil dnešního dne ve spolupráci se svými švýcarskými advokáty krok směřující k tomu, aby byl bez odkladu vydán do České republiky,“ cituje server obhájce.

Křivánek zdůraznil, že je to Pitrovo dobrovolné rozhodnutí, které již loni avizoval Městskému soudu v Praze. Už tehdy prý uvedl, že za odpovídajících okolností je připraven souhlasit s vydáním do ČR.

Uprchlý kontroverzní podnikatel byl zadržen loni v červenci ve švýcarském Svatém Mořici. Nyní se Pitr nachází ve švýcarské vydávací vazbě, neboť o jeho vydání do Čech rozhodl na konci září pravomocně tamní nejvyšší federální soud. Pitr však kvůli obavě o život a údajné podjatosti české justice ve Švýcarsku požádal o azyl. Jeho žádost sice již koncem října zamítl švýcarský federální úřad pro migraci, proti rozhodnutí ale bylo možné se odvolat k soudu.

Vrchní soud v Praze v roce 2006 poslal Pitra a Provoda za daňové delikty z roku 1994 na pět let do vězení, kvůli krácení daní s nimi potrestal i další tři muže. Soud ve středu v případě Provoda zrušil celý výrok o vině, u Pitra se to týkalo části skutků. U obou mužů soud zároveň zrušil rozhodnutí o uložených trestech.

Pitr s Provodem se na nezákonně vyžádané dani z přidané hodnoty podle dřívějšího rozhodnutí soudu obohatili o téměř 23,5 milionu korun, Pitr se prý navíc pokusil získat dalších téměř sedm milionů. Pitr vždy tvrdil, že se podvod nestal a že důkazy leží na příslušném finančním úřadě.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.