Plošné odvody nebudou, obrana ustoupila. Chce aspoň dobrovolníky | E15.cz

Plošné odvody nebudou, obrana ustoupila. Chce aspoň dobrovolníky

Slavnostní vojenská přísaha v žateckém Výcvikovém středisku protiletadlového vojska Armády ČR.
Slavnostní vojenská přísaha v žateckém Výcvikovém středisku protiletadlového vojska Armády ČR.
• 
ZDROJ: siebert martin/euro

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Záměr nutit desítky tisíc mladých Čechů a Češek, aby každoročně povinně chodili na lékařské prohlídky, spadl pod stůl. Armáda bude odvody provádět jen na základě dobrovolnosti či v případě ohrožení země.

Úřad Martina Stropnického (ANO) ustoupil tlaku výboru pro obranu Poslanecké sněmovny a souhlasil se zásadními pozměňovacími návrhy novely branného zákona. Po včerejším jednání poslanců se Stropnického náměstkyní pro řízení sekce právní Alenou Netolickou to deníku E15 potvrdil místopředseda výboru za KDU-ČSL Ivan Gabal.

„Celý balík branných zákonů, který už schválila vláda, odhlasujeme v prvním čtení a v druhém načteme změny. Kdybychom postupovali opačně, přineslo by to komplikace,“ řekl.

Zákonodárci ministerstvu vytýkali, že místo odvodů by se mělo soustředit na doplnění profesionální armády, kde chybí až třetina vojáků, a na posílení aktivních záloh. „Tohle je podstatné. Povinné odvody by zbytečně zatěžovaly občany,“ uvedl člen výboru za ČSSD Antonín Seďa.

Podle novely branného zákona mělo vojsko začít od ledna 2017 každoročně odvádět padesát až sedmdesát tisíc mladých lidí

Otázka podle Sedi zní, nakolik budou fungovat dobrovolné odvody. Získaní rezervisté by totiž do pevně stanovené lhůty měli absolvovat základní výcvik v délce dvanácti týdnů. „Je to nový koncept ministerstva, ale mám k němu výhrady. Vytvářet vedle profesionálních a záložních jednotek ještě dobrovolné jednotky mi nepřipadá jako dobré řešení,“ poznamenal poslanec.

Podle novely branného zákona mělo vojsko začít od ledna 2017 každoročně odvádět padesát až sedmdesát tisíc mladých lidí, tedy celé populační ročníky a jejich zdravotní údaje evidovat. Povinnost se měla vztahovat i na ženy. V důvodové zprávě se píše, že odvody by ročně spolkly 230 milionů korun.

Navíc by bylo nutné masivně investovat do rozšíření stávajícího personálního informačního systému ministerstva obrany a také průběžně aktualizovat informace o těch, kteří už lékařskými prohlídkami prošli. Další problém by představovaly nedostatečné výcvikové kapacity.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video