Po šesti letech vzroste minimální mzda - o pětistovku na 8500 korun | E15.cz

Po šesti letech vzroste minimální mzda - o pětistovku na 8500 korun

Po šesti letech vzroste minimální mzda - o pětistovku na 8500 korun
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Vláda Jiřího Rusnoka rozhodla o zvýšení minimální mzdy na 8500 korun. Již od srpna by si tak mohlo přilepšit až 120 tisíc pracovníků. Lidé s minimálním platem nyní berou osm tisíc korun, naposledy se nejnižší příjmy upravovaly v roce 2007.

Politici opakovaně Rusnokovu vládu, která vznikla z popudu prezidenta Miloše Zemana a proti vůli politických stran, upozorňovali, že by neměla činit zásadní rozhodnutí. Někdejší premiér Petr Nečas za zásadní v minulosti označil právě i zvýšení minimální mzdy.

Návrh na zvýšení minimální mzdy připravila ještě bývalá ministryně práce Ludmila Müllerová (TOP 09). Na tripartitě s úpravou souhlasili odboráři i zaměstnavatelé. Podpořil ji také prezident Zeman. Nový ministr práce František Koníček s návrhem Müllerové souhlasí, jinou částku navrhovat nechtěl.

Ministerstvo práce v podkladech pro vládu připomíná, že průměrná mzda se od roku 2007 do loňska zvedla skoro o 20 procent. Podíl minimální mzdy k ní ale klesl z 38,2 procenta na 31,9 procenta. U čistého výdělku je to propad ze 41,8 procenta na 36,8 procenta.

Od srpna by tak mohli lidé s minimální mzdou na výplatní pásce najít něco přes třetinu toho, co na ní má průměrný zaměstnanec.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!