Podnikatelé ušetří. Vláda schválila novelu živnostenského zákona | E15.cz

Podnikatelé ušetří. Vláda schválila novelu živnostenského zákona

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: 7 Marek Podhora

vrb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Konec povinnosti označovat provozovny speciálním identifikačním číslem nebo rozšíření nabídky služeb centrálních registračních míst – to jsou některé ze změn v novele živnostenského zákona, kterou schválila vláda. Úprava má podnikatelům výrazně snížit administrativní zátěž a ti by tak měli ušetřit přes čtvrt miliardy korun.

„Podnikání nesmí svazovat nadbytečná administrativní zátěž. Chceme, aby pravidla byla přehledná, logická a jasná pro každého. Navrhovaná novela živnostenského zákona jde přesně tím směrem, když podnikatele zbavuje některých povinností, které jsou zcela nadbytečné,“ uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu pro podnikání Bedřich Danda.

Novela vychází z dnešního stavu elektronizace veřejné správy a omezuje požadavky na informace od podnikatelů, které si státní instituce dokážou vzájemně předat.

Podnikatelé by tak už podle návrhu ministerstva nemuseli každou svoji provozovnu opatřovat speciálním identifikačním číslem, které se v praxi využívalo jen pro úřední statistiku. Identifikační číslo jako takové nezanikne, ale toto označení si už úředníci povedou sami, a povinnosti s tím dosud spojené pro podnikatele odpadnou.

Podnikatelé také budou mít méně práce při stěhování. Pokud mají místo podnikání na stejné adrese jako bydliště a hodlají to tak zachovat i po přestěhování, stačí jim tento fakt dopředu ohlásit živnostenskému úřadu a už se při stěhování nikdy nemusejí zajímat o nahlašování změny adresy místa podnikání. Živnostenský úřad si adresu sám přepíše.

Třetí hlavní novinkou je rozšíření služeb centrálních registračních míst. Novela podnikatelům umožní, aby mohli prostřednictvím centrálního registračního místa, neboli živnostenského úřadu, oznámit správě sociálního zabezpečení, finančnímu úřadu, úřadu práce nebo zdravotní pojišťovně i změnu údajů, kterou již neoznamují přímo živnostenskému úřadu.

Průvodcovství zůstane volnou živností

Hospodářská komora neuspěla s návrhem, aby novela živnostenského zákona přesunula průvodcovskou činnost z kategorie živností volných do kategorie živností vázaných.

Skutečnost, že odborný výklad může turistům poskytovat osoba bez prokázání odborných či jazykových znalostí, má podle mluvčího komory Petra Kopáčka negativní dopad na kvalitu služeb cestovního ruchu a odporuje obecnému zájmu na kvalifikovanou interpretaci kulturního a přírodního dědictví.

Současná situace se prý také nepříznivě promítá do sociální a ekonomické udržitelnosti profese. Absolventi škol cestovního ruchu a kurzů celoživotního vzdělávání se velmi těžko uplatňují na trhu, dodal.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video