Pojišťovny zatím nemusejí zveřejňovat smlouvy, rozhodli poslanci | E15.cz

Pojišťovny zatím nemusejí zveřejňovat smlouvy, rozhodli poslanci

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Euro Tomas Novak

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zdravotní pojišťovny nebudou zatím muset zveřejňovat individuální smlouvy s poskytovateli zdravotní péče. Poslanci dali za pravdu dřívější senátní úpravě zákona o veřejném zdravotním pojištění. Předloha prodlouží některým pacientům pobyty v lázních na účet zdravotní pojišťovny a má přinést lázeňství asi půlmiliardu korun ročně navíc. Prezident Miloš Zeman zákony vzápětí podepsal.

Zveřejňování smluv prosadil do vládní novely ve Sněmovně lidovec Ludvík Hovorka, jenž upozorňoval na to, že některá zdravotnická zařízení dostávají v současnosti výrazně vyšší úhrady za stejné výkony než většina ostatních. Systém se měl jeho pozměňovacím návrhem zprůhlednit; nezveřejněná smlouva by navíc nebyla účinná.

Úpravu však kritizovaly lékařské organizace, v Senátu narazila. Podle senátorů jde o takzvaný přílepek a novelu s návrhem na jeho vypuštění poslancům vrátili. Senátor Jan Žaloudík (za ČSSD) uvedl, že by Hovorkův návrh, byť dobře míněný, finančně dopadl hlavně na menší poskytovatele péče a léta budované deformace při hrazení péče by stejně nenapravil.

Němeček podpořil senátní úpravu

Za senátní verzi se přimlouval ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), jenž označil návrh lidoveckého poslance za „ne úplně systémový“. Ministerstvo zdravotnictví chystá jinou úpravu k transparentnosti smluv, měla by zavést sankce. Podle Němečka by ji vláda měla dostat do půlky ledna.

Naopak exministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09 a Starostové) soudí, že Hovorkův „jednoduchý a přímočarý“ návrh by vedl k rychlému výsledku. Podpořil jej taky předseda sněmovního zdravotnického výboru Rostislav Vyzula (ANO). „Nepoškodíme většinu lékařů. Nebude se to líbit těm, kteří ze systému zásadním způsobem profitovali,“ řekl.

Senátní úpravu nakonec podpořilo 92 ze 165 přítomných přítomných poslanců, proti jich bylo 55. Hlasovali pro ni poslanci ČSSD, KSČM, ODS, jednotlivci z řad TOP 09 a Starostů a lidovec Jan Bartošek. Proti byli hlavně členové klubu ANO.

Čtyři týdny v lázních místo tří

Schválená norma uvádí, že pacienti po závažné operaci, úrazu nebo s těžkou chronickou nemocí asi budou moci jezdit do lázní na účet zdravotní pojišťovny nejméně na čtyři týdny místo nynějších tří. Děti budou pobývat v lázních vždy alespoň čtyři týdny. Pobyt, i opakovaný, se pacientům prodlouží jen na základě posouzení zdravotního stavu. Při těžkých a závažných nemocech by léčba trvala po dobu nutnou k vyléčení, nebylo by už časové omezení.

S nárůstem plateb pro lázně Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) počítá, potvrdil mluvčí Oldřich Tichý. Loni dala VZP na lázeňskou péči 825,8 milionu korun, pro rok 2015 počítá podle Tichého ve zdravotně pojistném plánu s 1,4 miliardy, což je růst o 69,5 procenta.

Lázeňství dostávalo v předchozích letech ze zdravotního pojištění ročně téměř tři miliardy korun, výdaje postupně klesly až ke dvěma miliardám s tím, jak pobytů ubývalo. Změna mu má vrátit půlmiliardu korun ročně, o kterou přišlo omezující vyhláškou z roku 2012. Ústavní soud předpis zrušil, nechal ho platný jen do konce letošního roku. Pokud by poslanci normu v nějaké podobě nepřijali, lázním by od počátku roku chyběl nový indikační seznam péče.

Platforma:Zveřejnění smluv zdravotních pojišťoven zabrání korupci

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.