Policie obvinila tři úředníky ROP Střední Morava, prý brali provize z dotací | E15.cz

Policie obvinila tři úředníky ROP Střední Morava, prý brali provize z dotací

Olomoucké sídlo Regionálního operačního programu Střední Morava
Olomoucké sídlo Regionálního operačního programu Střední Morava
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Policie kvůli úplatkům obvinila tři pracovníky Regionálního operačního programu (ROP) Střední Morava a dva lidi z podnikatelské sféry. Hrozí jim pět až 12 let vězení. Informoval o tom mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták. Čtyři muži a jedna žena byli zadrženi v úterý.

Prostřednictvím ROP Střední Morava proudí dotace z Evropské unie do Olomouckého a Zlínského kraje. Kriminalisté se případem zabývali od loňského dubna na základě podezření z přijímání úplatku a poškozování finančních zájmů EU v souvislosti s přidělováním dotací. V úterý detektivové zasahovali v Olomouci, ve Zlíně a v Otrokovicích.

„Zadrženi byli celkem čtyři muži a jedna žena ve věku od 31 do 53 let. Detektivové kladou pracovníkům ROP za vinu, že poskytovali za úplatek ve výši cca dvě procenta z celkové dotace žadatelům o dotace nadstandardní služby a informace spojené s přípravou a následnou realizací projektů několika penzionů a hotelů na Střední Moravě,“ uvedl Hanták.

Dotace na konkrétní projekty se podle něj pohybují v řádech desítek milionů korun. Další dva zadržení pak podle detektivů úplatky pro pracovníky ROP zprostředkovávali a předávali.

Stíhání na svobodě

Policie zadržené obvinila z několika trestných činů včetně podplácení, přijetí úplatku, zneužití pravomoci úřední osoby, poškození finančních zájmů Evropské unie a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky při veřejné soutěži a veřejné dražbě.

„Některé z uvedené trestné činnosti se měli obvinění dopustit formou spolupachatelství,“ uvedl Hanták. Policie podle něj při šesti domovních prohlídkách a třech prohlídkách jiných prostor zajistila především výpočetní techniku a listinné materiály k projektům. Všichni obvinění jsou stíháni na svobodě.

Selhání jednotlivců

Bezprostředně po zásahu ÚOOZ byli obvinění pracovníci zbaveni jednacích a rozhodovacích pravomocí. „Další pracovněprávní kroky budou následovat na základě obeznámení se s mírou jejich provinění proti pravidlům programu. Z informací, které jsou nyní úřadu dostupné, se celý případ týká osobního selhání jednotlivců v podobě porušení pravidel administrace programu a nikoliv nastavení systému administrace programu,“ uvedla mluvčí ROP Střední Morava Michaela Linhartová.

ROP Střední Morava měl v letech 2007 až 2013 k dispozici více než 18 miliard korun. Podpořil zhruba 1200 projektů obcí, měst, krajů, podnikatelů a neziskových organizací.

Liberecké projekty

O rozdělování evropských dotací a úřady, které to mají v popisu práce, se policie v tuzemsku zajímala už několikrát. Například loni v dubnu obvinila protikorupční policie kvůli dvěma libereckým projektům osm lidí. Mezi obviněnými jsou i pracovníci ROP Severovýchod. Policie zadržené obvinila ze zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku, poškozování finančních zájmů EU, podplacení a návodu ke zneužití pravomoci úřední osoby.

Bývalého ředitele dotačního úřadu ROP Severozápad Petra Kušnierze soud za zneužití pravomoci veřejného činitele a přijímání úplatků potrestal pětiletým trestem vězení. Kušnierz chtěl prostřednictvím tří kamarádů po uchazečích o dotace provize z přidělených peněz. Požadovali minimálně 1,7 milionu korun a velkou část skutečně převzali.

Externisté místo losování

Kušnierz spolu s početnou skupinou figuruje také v další kauze machinací v ROP Severozápad. Úřad údajně namísto losování přímo dosazoval konkrétní externí hodnotitele projektů. Skupina obžalovaných prý takto ovlivnila dotace za více než 1,4 miliardy korun, ROP Severozápad nakonec proplatil 922 milionů.

Pražský městský soud se nyní bude znovu zabývat kauzou údajného zneužití evropských dotací, ve které figuruje bývalý šéf Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad Jiří Trnka a jeho kolega Martin Půlpytel. Podle spisu zvýhodňovali některé projekty. Škoda byla vyčíslena na více než 300 milionů korun.

Výběr trestních kauz, které se týkají dotačních programů
- Úplatkářská kauza Petra Kušnierze (ROP Severozápad):
Loni v lednu poslal Vrchní soud v Praze na pět let do vězení bývalého ředitele dotačního úřadu Severozápad Petra Kušnierze. Podle rozsudku chtěl s pomocí svých tří přátel získat provize z přidělených dotací. Soud konstatoval, že odsouzení žádali minimálně 1,7 milionu korun a velkou část z toho převzali. Kušnierzovi spoluobžalovaní, tři komplicové a tři žadatelé, dostali od soudu podmíněné tresty. Loni v květnu Nejvyšší soud zamítl Kušnierzovo dovolání, v listopadu byl pak někdejší vysoký úředník z vězení podmínečně propuštěn.
- Údajné machinace v ROP Severozápad:
Obžalobě z ovlivnění projektů za 1,4 miliardy korun čelí osm lidí včetně bývalého náměstka hejtmanky Pavla Koudy a tří bývalých ředitelů úřadu ROP Severozápad Petra Kušnierze, Pavla Markvarta a Petra Vráblíka. Více než 922 milionů úřad ROP Severozápad proplatil. Proces začal loni v září a u ústeckého krajského soudu potrvá ještě měsíce. K trestnímu řízení se s nárokem na náhradu škody připojily i úřady. Ministerstvo financí požaduje 775 milionů korun, Ústecký kraj a úřad ROP Severozápad požadují shodně po 628 milionech.
- Kauza konkurenčních doložek pro ředitele ROP Severozápad:
Loni v březnu policie obvinila pět bývalých či současných zaměstnanců ROP Severozápad, kteří podle ní nesou odpovědnost za uzavření statisícových konkurenčních doložek pro exředitele úřadu Petra Kušnierze a Pavla Markvarta. Doložky jim zajišťovaly 12 měsíčních platů po jejich odchodu z funkcí. Úřad jim peníze vyplatil. Obvinění v tomto případu čelili ředitelka úřadu ROP Severozápad Jana Havlicová, někdejší předseda výboru a bývalý hejtman Jiří Šulc, exředitel Pavel Markvart, bývalý právník úřadu Jan Martinovský a Petr Červinka, který úřad vedl jako pověřený. Letos v březnu Česká televize uvedla, že soud v této kauze dostal obžalobu na pět lidí.
- Případy Jiřího Trnky a Martina Půlpytla (ROP Jihozápad):
V září 2013 uložil soud tříleté podmíněné tresty bývalému šéfovi Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad Jiřímu Trnkovi a jeho podřízenému Martinu Půlpytlovi. Kauza se týkala páté výzvy ROP Jihozápad z března 2009. Obžalovaní údajně zasahovali do schvalování a hodnocení výběru jednotlivých projektů a žádostí o dotace. Vrchní soud v Praze koncem června 2014 Trnkovi tříletou podmínku potvrdil, Půlpytla obžaloby zprostil. Trnka a Půlpytel čelí ještě další žalobě, podle níž umožnili obcházet systém pro hodnocení projektů. Loni sice rozhodl soud, že nešlo o trestný čin, ale žalobkyně se odvolala.
- Dva podezřelé projekty v ROP Severovýchod:
Kvůli údajnému neoprávněnému čerpání peněz z ROP Severovýchod obvinila policie loni na jaře osm lidí ze zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku, poškozování finančních zájmů EU či podplacení. Mezi obviněnými jsou dva pracovníci ROP Severovýchod, ředitel liberecké pobočky ROP Bořek Machatý, bývalý zastupitel Liberce za ODS Jiří Zeronik a dva pracovníci firmy Metrostav. Vyšetřování se týká rekonstrukce kostela Máří Magdalény za 65 milionů korun a oddychové zóny Perštýn za více než 30 milionů korun. Loni koncem roku pak k obviněným přibyli i liberecký hejtman Martin Půta (následně odstoupil z čela ROP) a další osoba. Stíháno je tak deset lidí.
- Kauza údajného přijímání úplatků (ROP Střední Morava):
Podle dnešního vyjádření mluvčího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavla Hantáka obvinila policie kvůli úplatkům tři pracovníky ROP Střední Morava a dva lidi z podnikatelské sféry. Kriminalisté se případem zabývali od loňského dubna na základě podezření z přijímání úplatku a poškozování finančních zájmů EU v souvislosti s přidělováním dotací.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video