Poslední federální premiér Stráský: Vývoj české politiky mě zklamal

Bývalý federální premiér Jan Stráský

Bývalý federální premiér Jan Stráský Zdroj: CTK

Vývoj české politické scény v posledních letech je pro posledního předsedu federální vlády Jana Stráského zklamáním. Podle něj současní politici neberou svou práci jako službu lidem, ale vítězí u nich osobní ambice. Stráský, který dnes slaví 75. narozeniny, to řekl v rozhovoru pro ČTK. Uvedl, že o návratu do aktivní politiky už neuvažuje, a to i vzhledem ke svému věku.

„Teď se mi zdá, že se politici rodí hned s tím, že z toho chtějí mít nějaký výnos. A v té politice je to pak poznat,“ řekl Stráský. Dodal však, že se brání jakémukoliv pesimismu v pohledu na českou životní úroveň. Nespokojeným lidem říká, ať si uvědomí, že kdyby se měli skutečně špatně, těžko by v obchodních domech narážel na davy tlačící přeplněné nákupní vozíky.

„Ovšem pokud vezmu morální stránku společnosti, jsem zklamaný. A z toho pak pramení i otázka politické úrovně, o které jsem hovořil,“ uvedl muž, jenž kromě funkce předsedy federální vlády v roce 1992 zastával mimo jiné i pozice ministra zdravotnictví nebo dopravy.

Stráský patřil mezi politiky, kteří vedli Československo a následně po rozdělení i Českou republiku. Podílel se na ekonomické transformaci země po roce 1989. Poznamenal, že i s odstupem 25 let stojí za kuponovou privatizací, která převáděla státní majetek do soukromého sektoru. „Jiná varianta ani nebyla, pokud jsme nechtěli, aby všechno hned skončilo v rukách zahraničních investorů,“ uvedl.

Dodal ale, že negativní stránkou tohoto procesu byl vznik investičních fondů. Pomocí nich pak mohl jeden člověk ovládnout relativně rozsáhlý majetek. „Říkám si, jestli jsme tímto nenechali prostor pro to, aby se pak leccos skutečně dostalo do zahraničí,“ řekl.

Jan StráskýJan Stráský|CTK

V aktivní politice strávil přibližně 10 let. Když se nyní ohlédne zpátky, připouští, že on i jeho tehdejší kolegové z ministerských pozic nebo parlamentních lavic byli v určitých věcech naivní. „Myslel jsem, že lidi jsou lepší. Oni nečekali na to, až budou mít nové zákony. Oni čekali na to, jak budou moci ty zákony obejít,“ řekl.

S řadou bývalých ministrů je dodnes v kontaktu. Před pár lety se v určitých věcech neshodl například s Václavem Klausem, s nímž se znal ještě přes listopadem 1989. „Ale nyní jsou naše vztahy opět dobré a věřím, že tomu tak zůstane,“ uvedl. Stejně jako se před převratem poznal s Klausem, byl už i tehdy v kontaktu se současným prezidentem Milošem Zemanem.

Neobratný Zeman

Jeho současné působení na Pražském hradě nechtěl příliš hodnotit. „V některých výrocích si sice počíná možná trochu neobratně, ale on se chová stejně jako předtím, než byl prezident. A lidé si ho sami zvolili. Navíc má podle mě v řadě věcí pravdu,“ řekl Stráský.

Nyní politiku sleduje z povzdálí, žije v Libínském sedle na Prachaticku a hlavním koníčkem pro něj je turistika. V posledních dvou letech ho omezovaly zdravotní problémy, ale nyní už se výletům může opět věnovat naplno.

„Není to i vzhledem k věku jako dřív, ale stále za rok těch 600 kilometrů nachodím. V minulosti jsme asi pětkrát vyrazili z Libínského sedla pěšky do Prahy. Ta trasa měří přibližně 175 kilometrů, šli jsme ji bez přestávky a zvládli jsme to i za 36 hodin. Na takové věci si už teď netroufnu, ale turistika mě pořád baví,“ řekl Stráský.

Pavel Rychetský: S politickou kulturou to jde z kopce

Ladislav Špaček: Obama bez kravaty je klasický marketingový tah