Posudek pro privatizaci OKD podle znalce nezahrnoval dceřiné firmy

OKD

OKD Zdroj: CTK

Znalec Rudolf Doucha měl před privatizací společnosti OKD v roce 2004 v posudku ocenit podnik jako celek včetně akcií dceřiných firem. Před soudem to dnes uvedl znalec Miloš Mařík, který dělal posudek pro obžalobu. Doucha je viněn z hrubého zkreslení posudku, podle něhož byl před 11 lety prodán státní podíl v těžební firmě OKD. Podle spisu tím vznikla škody zhruba 5,7 miliardy korun.

Doucha se hájí tím, že neměl posuzovat majetkový podíl státu v OKD, ale měl ocenit pouze akcie. Profesor Mařík z Vysoké školy ekonomické dnes před soudem uvedl, že má jiný názor.

„Myslím si, že jeho úkolem bylo ocenit podnik jako celek,“ uvedl Mařík, který je na vysoké škole vedoucím katedry financí a oceňování podniků. Podle něj měl do posudku zahrnout i akcie dceřiných společností OKD. „Tvrzení, že dceřiné společnosti není nutno zahrnovat, podle mě není v pořádku,“ dodal Mařík. Na základě výsledku pak podle něj měl znalec vypočíst hodnotu státního podílu ve firmě.

V kauze figurují také dva bývalí místopředsedové Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek, kteří měli privatizaci na starosti. Podle obžaloby jim muselo být jasné, že prodejní cena OKD vychází z nesprávných závěrů znaleckého posudku, který si nechal fond vypracovat. Všichni vinu odmítají.

O ceně měli rozhodnout politici

Hájí se mimo jiné tím, že prodejní cena státního podílu neměla vzejít ze znaleckého posudku. Konkrétní cena se navíc podle obžalovaných domlouvala na úrovni tehdejších ministrů financí a průmyslu, kterými byli Bohuslav Sobotka a Milan Urban (oba ČSSD).

Fond národního majetku měl v těžařské firmě zhruba 46procentní podíl. Obviněný Doucha ze společnosti Vox consult vyčíslil hodnotu státní části firmy na dvě miliardy korun.

Podle obžaloby však při svém hodnocení pominul některé složky majetku dolů, mezi něž patřily třeba dceřiné firmy a rekreační objekty, a chybně vyčíslil hodnotu téměř 44 tisíc bytů v majetku OKD. Podle státního zástupce Tomáše Černého při tvorbě posudku nepostupoval správně a používal špatné informace, které nakonec dostala na stůl vláda.

Prodej akcií v roce 2004 schválila vláda ČSSD Stanislava Grosse. Fond národního majetku státní podíl prodal za 4,1 miliardy korun skupině Karbon Invest. Podle státního zástupce však byla tehdejší cena státního podílu nejméně 9,8 miliardy korun. Způsobená škoda 5,7 miliardy korun je tak podle žalobce rozdílem těchto částek.

Karbon Invest patřil Viktoru Koláčkovi a Petru Otavovi. Koláček s Votavou o dva měsíce později celé OKD prodali investiční skupině RPG Industries, kterou vedl Zdeněk Bakala. Tehdejší prodejní cena firmy se podle různých zdrojů pohybovala od devíti do 12 miliard korun.

Obžaloba Douchu viní z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku, za což mu hrozí až deset let vězení. Zbývající dva muži jsou viněni z porušení povinností při správě cizího majetku, za což jim hrozí až osm let vězení.