Potíže s eurodotacemi na severu nekončí. Brusel vymáhá další vysoké pokuty | E15.cz

Potíže s eurodotacemi na severu nekončí. Brusel vymáhá další vysoké pokuty

Potíže s eurodotacemi na severu nekončí. Brusel vymáhá další vysoké pokuty
ilustrační foto
• 
ZDROJ: E15

ČTK
vag

Města a kraje zúčastněné v regionálním operačním programu Severozápad budou zřejmě nově platit 641 milionů za chyby v projektech hrazených z peněz Evropské unie. Bruselu se nelíbí třeba losovačky, v nichž uspěly předražené nabídky.

Tato pokuta se přičítá ke zhruba dvěma miliardám, které Ústecký a Karlovarský kraj společně s ministerstvem financí uhradí za to, že regionální rada programu Severozápad přidělovala peníze neprůhledně jednotlivým projektům, uvedl deník Insider.

Odvolává se na kompletní seznam akcí, za něž města a kraje nově zaplatí. Zahrnuje mimo jiné pět velkých losovaček na Ústecku, které byly postiženy dohromady pokutou přes 400 milionů.

Karlovarský kraj by měl zaplatit další pokutu od 160 do 250 milionů za chyby v projektech hrazených z EU. Vyplývá to z dosud neoficiálního vyjádření Evropské komise, které obdržela regionální rada programu. Týká se to konkrétně stavby dvou středních škol v Sokolově a Ostrově a rekonstrukce Becherovy vily v Karlových Varech.

Ústecké losovačky

Ještě vyšší sankce podle Insideru postihla Ústecký kraj a magistráty v Ústí nad Labem a Chomutově.

„Evropská komise pokutovala více než čtyřmi sty miliony projekty, které na přelomu let 2008 a 2009 vybíraly dodavatele v losovačkách. Dodavatelské stavební firmy vybrané losem zpravidla nabízely o desítky procent vyšší ceny, než kraj nebo města poptávaly,“ uvádí deník.

Brusel podle Insideru ale nemohl pokutovat samotné losování, které tehdy umožňoval český zákon o veřejných zakázkách.

Definitivní bilance kontroly Evropské komise z loňského léta, která prověřovala veřejné soutěže, přes něž se v jednotlivých projektech peníze utrácely, je taková, že z 35 projektů bylo pokutou přes milion potrestáno 17 a celková částka sankcí činí 641 milionů korun.

Závazné nabídky do dvou týdnů

Třeba chomutovský magistrát prý vypsal zakázku na stavbu tréninkové hokejové haly za 130 milionů 18. listopadu 2008, závazné nabídky přitom vyžadoval do prvního prosince. Evropská unie však uznává pouze ty soutěže, kdy mají zájemci na podání nabídky aspoň 60 dnů. Brusel tedy požaduje vrátit celou částku. Město to odmítá, pokud by opravdu muselo dotaci vracet, hodlá se bránit všemi dostupnými právními prostředky.

Ústecký magistrát musí zase vracet peníze ze čtyř veřejných soutěží, největší pokutu 80 milionů dostal za losovačku na rekonstrukci městského muzea. Věcným důvodem však byl vždy diskriminační požadavek, aby zájemci dodali potvrzení, že nemají žádné dluhy.

Ústecký kraj bude prý platit také 150 milionů za dvě soutěže na opravu krajských silnic. Zákon o veřejných zakázkách porušil tím, že při jedné soutěži využil diskriminační kritéria, v druhém případě upravil soutěžní kritéria až po vyhlášení vítězného dodavatele. V obou případech vrátí kraj čtvrtinu prostavěné částky.

Vydrancovaný sever

Autor: ČTK, vag
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!