Pracuj a šetři. Před 150 lety se narodil významný ekonom a politik Alois Rašín | E15.cz

Pracuj a šetři. Před 150 lety se narodil významný ekonom a politik Alois Rašín

Karel Pučelík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Uběhlo 150 let od narození prvorepublikového ministra financí Aloise Rašína, který proslul mottem Pracuj a šetři. Politik byl jedním z tvůrců československého prvorepublikového hospodářství.

Rašín se narodil v roce 1867. Už při studiích práv se začal politicky angažovat. V roce 1891 vydal brožuru České státní právo, která už tehdy byla trnem v oku rakousko-uherské moci. Za svůj život byl několikrát vězněn, nejdříve na konci 19. století. Podruhé trávil čas v plzeňské věznici na Borech v roce 1915-1916. Volný čas využil k psaní textů o hospodářské politice.

Jeho čas přišel po konci první světové války. Byl jedním z takzvaných mužů 28. října, dalšími byli Josef Švehla, Vavro Šrobár, Jiří Stříbrný a František Soukup. Rašín sám byl autorem zákona, který vyhlašoval vznik samostatného Československa. Jako politik nebyl miláčkem davů. Byl neústupný, ctižádostivý a nevadilo mu se vymezovat proti většinovému názoru. Nezřídka se dopouštěl kontroverzních výroků, například o tehdy váženým legionářům vzkázal, že za práci pro národ se neplatí. To vše jeho popularitě nepomáhalo.

Od vzniku Československa působil v několika vládách. Prvorepubliková politická situace byla dosti nestabilní, pevným článkem byli snad jen Švehlovi agrárníci. Rašín působil jako poslanec, největší vliv na československou politiku měl ale jako ministr financí.

Mezi jeho největší hospodářskopolitické přínosy patří měnová odluka české koruny od rakouské měny. Za jeho působení na ministerstvu financí byla měnová politika restriktivní, sám kladl důraz na deflační politiku a silnou měnu. Ta měla zásadní vliv na pokles cenové hladiny. Přinášela ale i nevýhody, které dopadaly zejména na export. Restriktivní monetární politiku kombinoval se zodpovědnou fiskální politikou.

Rašín byl praktickým politikem, patří ale také k nevýznamnějším českým ekonomickým teoretikům. Je autorem několika knih věnovaných hospodářské politice. V jeho teoretických pracích je patrný vliv liberálních ekonomů rakouské školy, kterou v době Rašínových studií šířil mimo jiné i jeho učitel Albín Bráf.

5. ledna 1923 byl Rašín v pražské Žitné ulici nedaleko svého domu postřelen radikálním anarchokomunistou Josefem Šoupalem. Střelec zaskočil nepřipraveného ministra zezadu, na následky atentátu Rašín zemřel 18. února. Vrah si odseděl 20 let.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video