Prezident jmenoval Kateřinu Valachovou ministryní školství | E15.cz

Prezident jmenoval Kateřinu Valachovou ministryní školství

Kateřina Valachová
Kateřina Valachová
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kateřina Valachová (nestraník za ČSSD) je novou ministryní školství, mládeže a tělovýchovy. Na Pražském hradě ji do funkce jmenoval prezident Miloš Zeman, poté ji premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl do úřadu. Valachovou už odpoledne čekala první schůzka o rozpočtu s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO), shodu ale zatím nenašli.

Valachová šla na jednání s Babišem s požadavky, které měl její předchůdce Marcel Chládek (ČSSD), tedy s meziročním zvýšením peněz pro české školství o pět miliard korun. Návrh podle ní musí zohlednit fakt, že v příštím roce nastoupí do škol o 30 tisíc dětí více.

„Zahájili jsme tvrdá vyjednávání o rozpočtu, nicméně Sněmovna právě projednává podporu biopaliv, což si vyžádalo osobní přítomnost ministra, takže jednání není skončeno,“ řekla Valachová České televizi.

Rozpočtový výhled původně počítal se snižováním výdajů na školství. Návrh ministerstva financí předložený pondělnímu jednání koaliční rady byl sice přívětivější, ale ani s tím nebyla Valachová spokojena. „Ministr financí předložil návrh ministerstvu školství na 2,5 miliardy, ale já to nepokládám za seriózní návrh,“ řekla novinářům.

Premiér připomněl, že návrh rozpočtu od ministerstva financí nebyl projednán ani schválen vládou. „Já ho beru čistě jako pracovní dokument, který ukazuje tu situaci před zahájením jednání mezi jednotlivými resorty,“ poznamenal Sobotka. Do návrhu se podle něj promítlo jen navýšení peněz na platy o tři procenta, na čemž se shodla koalice, nikoliv další výdaje spojené například s příchodem silných ročníků do základních škol.

Debata o postavení pedagogů

Valachová je také připravena se rychle zapojit do práce ve Sněmovně. Poslanci budou projednávat novelu vysokoškolského zákona a také novelu zákona o pedagogických pracovnících, která má zamezit účelovému propouštění učitelů na prázdniny.

„Mám určitou ambici otevřít v Poslanecké sněmovně debatu o pozici a postavení asistentů pedagoga, protože sami asistenti pedagoga se cítí být pedagogickými pracovníky. Nabízí se už v této fázi možnost zasáhnout do této novely a připravit právní prostředí pro tuto změnu,“ doplnila Valachová.

Asistenti pedagoga nyní mívají smlouvy na dobu určitou. Zřízení této pozice ve škole na základě potřeby nějakého žáka povoluje krajský úřad, který také zajišťuje finance. Už nyní je kritizován nedostatek financí pro asistenty a jejich schvalování na krátkou dobu. Až se školy budou muset řídit inkluzivní novelou školského zákona, tedy od 1. září 2016, nároky na počet asistentů se zřejmě zvýší. To přinese i vyšší náklady.

Osmatřicetiletá Valachová věří, že se jí podaří ve spolupráci s jejím týmem vybudovat ministerstvo školství jako „ministerstvo budoucnosti“. „Těším se na to, že budu moct podpořit pedagogické i nepedagogické pracovníky v nelehkém úkolu kvalitního vzdělávání našich dětí,“ uvedla. Bude prý reflektovat, aby MŠMT jako ministerstvo budoucnosti bylo schopno přinášet takové vzdělání, aby ČR do budoucna byla konkurenceschopná.

Valachová působila v úřadu ombudsmana, vedla senátní legislativce
Datum a místo narození: 15. září 1976, Brno
Vzdělání: Právnická fakulta Masarykovy univerzity v Brně (2001), doktorský studijní program (správní právo) absolvovala tamtéž v roce 2006
Současná pozice: náměstkyně ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřího Dienstbiera (od února 2014), ředitelka Sekce Legislativní rady vlády (od 2014)
Předchozí kariéra: právnička na Magistrátu města Brna (2001-2002); vedoucí analytického oddělení Kanceláře veřejného ochránce práv (2003-2004); vedoucí právního odboru Kanceláře veřejného ochránce práv (2004-2012); ředitelka legislativního odboru Kanceláře Senátu (2013-2014)
Rodina: je vdaná, má dcery Kateřinu a Petru; její manžel je v současnosti na rodičovské dovolené
Ostatní:
- Specializovala se na ústavní a správní právo.
- Letos byla členkou komise pro výběr náměstka pro státní službu.
- Jako náměstkyně se podílela na přípravě služebního zákona.
- Do roku 2014 byla deset let členkou Výboru Rady vlády pro lidská práva.
- V letech 2006 až 2014 externě vyučovala na Právnické fakultě Masarykovy univerzity
- Mluví německy a anglicky.

Chládek skončil kvůli údajné šikaně zaměstnanců

Valachová, dosavadní náměstkyně ministra pro lidská práva, v čele úřadu střídá Marcela Chládka (ČSSD), který byl odvolán 5. června. Musel skončit kvůli údajné šikaně zaměstnanců úřadu. Podle hlavy státu byl Chládek někdy považován za gejzír nápadů, nicméně prezident prý dává vždy „přednost gejzíru před vyschlým pramenem“. Zeman také připomněl Sobotkův výrok, že Chládek byl nejlepším ministrem školství za posledních deset let. Podle premiéra ale z pohledu předsedy ČSSD přestal splňovat přísné nároky na sociálního demokrata ve vysoké ústavní funkci.

Prezident dnes řekl, že je velmi rád, že se s novou ministryní dohodl na základním úkolu jejího resortu, kterým je podpora technického školství ve všech třech stupních. Hovořil rovněž o problémech zaměstnavatelů, kteří postrádají vystudované pracovníky technických oborů, protože je málo jejich absolventů.

V čele ministerstva školství je Valachová první ženou od Miroslavy Kopicové, která byla od května 2009 do července 2010 ministryní v úřednické vládě Jana Fischera. Od té doby se v tomto ministerském křesle vystřídali čtyři muži.

Marcelův vzestup a pád: Autor řady scestných nápadů na školství končí

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video