Prezident Zeman jmenoval Adama Vojtěcha staronovým ministrem zdravotnictví

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch Zdroj: ČTK/Šulová Kateřina

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
2
Fotogalerie

Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě jmenoval staronovým ministrem zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Na twitteru to uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Oproti zvyklosti jmenování nedoprovodila tradiční slavnostní ceremonie, ministr si pouze od prezidenta převzal podepsaný jmenovací dekret. Zeman zároveň přijal rezignaci dosavadního ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO). Premiér Andrej Babiš (ANO) by měl ještě dnes Vojtěcha uvést do funkce.

Podle fotografií, které Ovčáček zveřejnil, se jmenování zúčastnil prezidentův kancléř Vratislav Mynář a šéf hradního protokolu Vladimír Kruliš. Po předání jmenovacího dekretu Vojtěch podepsal ministerský slib.

Arenberger ve funkci končí po necelých dvou měsících. V posledních dnech čelil kritice za to, jak informoval o svém majetku. Podle Babiše se Arenberger rozhodl podat rezignaci kvůli tlaku na svou rodinu. Řekl, že končící ministr podcenil, že na úrovni ministra „musí být majetková přiznání a další věci daleko přísnější“. Arenberger za své jediné pochybení považuje nesprávně vyplněné majetkové přiznání.

Vojtěch se ministrem zdravotnictví stal v prosinci 2017, kdy byl jmenován v první Babišově vládě, stejnou funkci získal i ve druhém Babišově kabinetu. Na funkci rezignoval loni v září s vysvětlením, že ho řízení úřadu v době první vlny koronaviru neúměrně zatížilo. Po odchodu z vlády zamířil do představenstva Krajské zdravotní, která spravuje pět nemocnic v Ústeckém kraji. Server Seznam Zprávy dnes uvedl, že krátce před svým jmenováním Vojtěch na pozici předsedy představenstva Krajské zdravotní rezignoval.

Vojtěcha v září ve funkci nahradil epidemiolog Roman Prymula, kterého vystřídal dětský hematolog Jan Blatný. Arenbergera Babiš uvedl do úřadu 7. dubna. Ve funkci tak strávil 49 dní, pouze o 11 více než Prymula.

Výměnu ministrů zdravotnictví během koronavirové krize zažily i některé ze sousedních zemí. Minulý měsíc se rozhodl odejít z funkce kvůli vyčerpání a zdravotním problémům rakouský ministr zdravotnictví Rudolf Anschober, kterého nahradil lékař a funkcionář lékařské komory Wolfgang Mückstein. Letos v březnu skončil ve funkci také slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí. Jeho odchod byl součástí politické krize na Slovensku, kterou vyvolaly okolnosti nákupu vakcíny Sputnik V. Ve funkci ho nahradil generál a lékař Vladimír Lengvarský.

Loni v srpnu se měnil ministr zdravotnictví i v Polsku. Tehdy s odvoláním na osobní důvody oznámil svůj odchod z funkce Lukasz Szumowski, kterého nahradil dosavadní šéf Národního zdravotnického fondu (NFZ) Adam Niedzielski. V Německu je v čele ministerstva od března 2018 Jens Spahn.

Podobně jako Česká republika je na tom například Brazílie, která má již čtvrtého ministra zdravotnictví za dobu pandemie.