Přísnější kontrola potravin a nižší daně pro rodiče. Lidovci odstartovali kampaň | E15.cz

Přísnější kontrola potravin a nižší daně pro rodiče. Lidovci odstartovali kampaň

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek (uprostřed), první místopředseda Marian Jurečka (vlevo) a místopředseda Jan Bartošek představili 11. září na tiskové konferenci v Praze hlavní priority volebního programu strany před předčasnými volbami do Poslanecké sněmovny. V pozadí na zdi je portrét Josef Lux.
Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek (uprostřed), první místopředseda Marian Jurečka (vlevo) a místopředseda Jan Bartošek představili 11. září na tiskové konferenci v Praze hlavní priority volebního programu strany před předčasnými volbami do Poslanecké sněmovny. V pozadí na zdi je portrét Josef Lux.
• 
ZDROJ: Simanek Vit

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Lidovci se ve volbách chtějí vymezit jak vůči liberálům, tak socialistům. Za největší brzdu české ekonomiky považují nefungující státní správu. Chtějí proto snížit byrokratickou zátěž a lépe hospodařit se státními prostředky. Jazýčkem na vahách, jako někdy v minulosti, už být nechtějí. Prohlásil to jejich předseda Pavel Bělobrádek.

V předvolebním klání bude KDU-ČSL klást důraz především na ekonomiku, zemědělství a sociální oblast. Kompletní program představí 20. září.

Lidovci už nechtějí zvyšovat celkovou daňovou zátěž, ale plánují zavedení tří daňových pásem v hladinách 12, 20 a 28 procent. Podpory se od nich dočkají především malé a střední podniky. Měnit by se podle jejich představ mělo DPH - horní sazba by mohla stoupnout o jedno procento, naopak dolní by se snížila třeba k deseti procentům. U základních léků, potravin nebo dětských potřeb by byla sazba nulová. Lidovci také usilují o snížení daňového zatížení pracujících rodičů, rádi by proto prosadili společné zdanění manželů nebo zvýšení daňového odpočtu na dítě.

V zemědělství chce KDU-ČSL rozbít monopol velkých obchodních řetězců a podpořit české zemědělce, zejména pěstitele ovoce a zeleniny. Intenzivněji navrhují lidovci kontrolovat potraviny a dovážené výrobky. Změnit chtějí také systém zadávání veřejných zakázek Lesů ČR, tak aby se na nich mohlo podílet více malých a středních firem.

Třetím z klíčových bodů v programu je sociální politika, jejíž hlavní pilíře jsou solidarita a zásluhovost. Solidarita by se ale podle místopředsedy Jana Bartoška měla vztahovat jen k těm, kteří skutečně chtějí změnu, nikoliv k lidem, kteří ji odmítají. Snahu pomáhat někomu, kdo změnu nechce, považují lidovci za vyhozené peníze.

Systém sociálních dávek proto chtějí nastavit tak, aby jejich příjemce motivovali k práci, a aby nebylo možné přežívat pouze z nich. „Odstřihnout gaunery, kteří vysávají sociální systém a dělají si z toho byznys,“ sdělil Bartošek.

Pro ty, kteří změnu chtějí, pak KDU-ČSL plánuje rozšíření krajských sítí sociálních služeb a také návrat k veřejně prospěšným pracím. Znevýhodněné skupiny, mezi něž počítá strana absolventy, matky po mateřské dovolené a lidi starší 55 let, chce podpořit třeba slevami na odvodech nebo zvýšením počtu míst ve školkách.

Lidovci by také rádi předcházeli exekucím - třeba tím, že navrhnou roční úrok ve výši 20 procent jako strop, tak aby lichváři nemohli inkasovat více. Důchody chtějí valorizovat o inflaci. Svůj program dnes představila také TOP 09 a včera ODS.

David Klimeš: Strany hledají Superstar

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.