Pro Nečase jsou úvahy o zrušení přímé volby kdesi „mimo tento vesmír“

Petr Nečas, Robert Fico

Petr Nečas, Robert Fico Zdroj: ctk

ČTK
Míra zpochybňování zákona o přímé volbě prezidenta není podle názoru premiéra Petra Nečase (ODS) taková, aby byla historický první volba hlavy státu v Česku zrušena. Ministerský předseda si nedovede představit, že by Ústavní soud změnil nebo zrušil část ústavy, která o volbě pojednává. Změny prováděcího zákona ale Nečas připouští.

Na Ústavní soud se obrátil kvůli přímé volbě například senátor Tomio Okamura a také někteří další kandidáti. Okamura žádá mimo jiné o odklad lednových prezidentských voleb a zrušení části ústavy i prováděcího zákona k přímé volbě.

„Dovedu si jenom těžko představit, že by Ústavní soud mohl změnit nebo zrušit část ústavy. To je něco, co já považuju za něco naprosto mimo tento vesmír,“ řekl Nečas v dnešních Otázkách Václava Moravce z brněnské vily Tugendhat, v nichž debatoval se svým slovenským protějškem Robertem Ficem (Smer-SD).

Nečas si navíc nemyslí, že některé části prováděcího zákona k přímé volbě jsou tak problematické, že by byla nutná jejich okamžitá změna. „Míra problematizace prováděcího zákona neodpovídá tomu, aby volby byly zrušeny,“ soudí premiér. Ústavní soud by podle něho mohl zavázat parlament ke změnám zákona pro příští volbu.

Úpravy normy Nečas připouští. „Určitě velice pečlivě budeme muset vyhodnotit zkušenosti z této první volby a bude muset dojít ke změnám prováděcího zákona,“ řekl. Poukázal na to, že i na Slovensku politici po první volbě tamní zákon upravili.

Fico poznamenal, že když Slovensko nemělo prezidenta, způsobovalo to nestabilitu politického systému. Přímá volba podle něho má své místo, poukázal ale na nerovnováhu mezi prezidentovým silným mandátem a jeho pravomocemi. Fico ale neočekává, že by se slovenská politická scéna dohodla v dalších deseti až 15 letech na posílení prezidentových pravomocí.

Okamura v ústavní stížnosti navrhuje zrušit ústavní podmínku 50 tisíc podpůrných podpisů pro nezávislé kandidáty a dva paragrafy v prováděcím zákoně, které upravují náležitosti kandidátních listin a podmínky jejich registrace. Dalším kritizovaným bodem prováděcího zákona je dvoudenní lhůta pro podání opravného prostředku k Nejvyššímu správnímu soudu. Okamura se dožaduje také toho, aby se mohl do voleb vrátit jako jeden z kandidátů.