Protikorupční policie šetří Fischerovy miliony | E15.cz

Protikorupční policie šetří Fischerovy miliony

Protikorupční policie šetří Fischerovy miliony
Jan Fischer
• 
ZDROJ: Tomáš Novák, Euro E15

pav

Hned tři trestní oznámení upozorňující na nečisté pozadí prezidenstké kampaně nynějšího ministra financí Jana Fischera šetří detektivové protikorupčního útvaru. Upozornil na to server Lidovky.cz.

Všechna trestní oznámení se týkají podezřelých milionů, které na jeho transparentním účtu přistály poté, co premiér Jiří Rusnok oznámil jeho jmenování do úřadu. Nejštědřejším Fischerovým „last minute“ dárcem byl Ladislav Dráb. Ministrovi věnoval 4,24 milionu korun v hotovosti.

Spolek Šalamoun, který své oznámení učinil veřejně, nezůstal ve snaze zjistit pozadí Drábova daru osamocen. Policejní protikorupční útvar totiž v souvislosti s Fischerem šetří dvě další oznámení.

Serveru Lidovky.cz to potvrdil i Jan Lelek, žalobce obvodního zastupitelství pro Prahu 7. Právě na jeho stůl oznámení spolku Šalamoun předala městská návladní v Praze Jana Hercegová. „Zjistil jsem, že dvě obdobná podání jsou v současné chvíli na Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality. Z tohoto důvodu jsem podnět spolku Šalamoun postoupil jim,“ řekl.

Dokument na policejní útvar ještě nedorazil, o jeho existenci však detektivové vědí. „Oznámení Šalamouna k nám sice ještě oficiálně nepřišlo, ale víme o něm. V této věci se věnujeme dalším dvěma oznámením,“ potvrdil mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. „Budeme se tím zabývat společně,“ doplnil.

Zda v tuto chvíli detektivové již podnikají kroky směřující ke stíhání nějakých osob, odmítl Ibehej potvrdit. „Zabýváme se tím. Úkony, které podnikáme, specifikovat nebudeme,“ odrazil dotaz.

Odpověď na tuto otázku je přitom klíčová. Jedině zahájením šetření se policie může dostat ke skutečným důkazům. Do té doby pouze zjišťuje, zda byli Fischer nebo Dráb již v minulosti kvůli korupci prošetřováni či dohledává informace z veřejně dostupných zdrojů.

Pokud by policie nakonec rozhodla o dalším kroku, došlo by na takzvané „finanční šetření“. Při něm by policisté zjišťovali, zda peníze, o kterých Dráb prohlašuje, že ležely celý rok u něj doma, skutečně byly těmi, které vložil hotově na ministrův účet. „Finanční šetření nikdy nekomentujeme,“ zůstal tajemný Ibehej.

Malá šance na úspěch

Podle experta na praní špinavých peněz Kamila Kouby, je však vysoce pravděpodobné, že trestní oznámení spolku Šalamoun skončí v koši. „Podání Šalamounu jsem si přečetl. Problém je v tom, že žádá prověření korupce a úplatků. Dle mého názoru má naději na úspěch jen oznámení pro praní špinavých peněz, protože nevíme o žádné korupční dohodě, ale o podezřelých finančních prostředcích,“ vysvětlil Kouba.

Zda se praní špinavých peněz týká některé ze dvou zbylých oznámení, policie nesdělila.

Autor: pav
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!