Prymula: Nakažení koronavirem budou přibývat ještě nejméně deset dní

Nakažení nemocí COVID-19 budou podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) přibývat ještě deset dní až dva týdny. Kapacity pro ně v nemocnicích se už podařilo zdvojnásobit, řekl ministr.

Nakažení nemocí COVID-19 budou podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) přibývat ještě deset dní až dva týdny. Kapacity pro ně v nemocnicích se už podařilo zdvojnásobit, řekl ministr. Zdroj: ČTK / Vít Šimánek

Aplikace eRouška, která varuje uživatele mobilních telefonů v případě kontaktu s osobou nakaženou koronavirem, bude od konce října fungovat i přeshraničně v Evropské unii. Dnes to řekla hlavní hygienička Jarmila Rážová.  Podle dnešních informací ministerstva zdravotnictví si aplikaci zatím aktivovalo 1,143 milionu lidí.
2
Fotogalerie
ČTK

Nakažení nemocí COVID-19 budou podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) přibývat ještě deset dní až dva týdny. Kapacity pro ně v nemocnicích se už podařilo zdvojnásobit, řekl ministr. Na konci měsíce by podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška v optimističtějším scénáři mohlo potřebovat nemocniční péči 5000 lidí a v horším scénáři až 1000 intenzivní péči.

Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily nákazu novým koronavirem u 9721 lidí. Je to nejvyšší denní nárůst od začátku infekce. Dosavadní maximum ze středy bylo o 177 případů nižší. Aktuálně nemocných je 84 430, stav 2920 z nich vyžaduje hospitalizaci. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

„Pokud by se neprojevila přijatá opatření, ve druhé polovině října se nakazí 200 tisíc až 250 tisíc lidí,“ uvedl dnes Dušek. Reprodukční číslo, které popisuje průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, z víkendových 1,5 mírně kleslo na 1,4.

„Pozorujeme už i nárůst nakažených ve zranitelných skupinách, roste počet pozitivně diagnostikovaných seniorů,“ doplnil Dušek. V říjnu se podle něj nakazilo 9500 lidí starších 65 let a přes 4000 lidí nad 75 let. V nemocnicích končí častěji než mladší nakažení. Přes 2000 nakažených je v domovech pro seniory, nákaza je ve 115 z nich.

V zařízeních pro seniory je podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové spolu se zdravotnickými zařízeními a léčebnými lázněmi nejvyšší riziko nákazy. Vyšší riziko je podle ní také ve školách a školkách, na jednorázových hromadných akcích, v divadelních souborech a sportovních klubech. Lidé se také často nakazí v zaměstnání.

Polní nemocnice jsou podle ministra připravované z bezpečnostních důvodů, aby kapacity lůžek nedošly. „Neznamená to, že je využijeme,“ dodal. O víkendu by se první s 500 lůžky měla začít stavět v halách výstaviště v pražských Letňanech, řekl ve čtvrtek premiér Andrej Babiš (ANO).

Kolaps zdravotnictví kvůli epidemii COVID-19 podle koordinátora intenzivní péče Vladimíra Černého nehrozí. Nejbližší týdny budou ale velmi těžké, zejména pro personál, řekl dnes.

Kapacita nemocniční péče bude posílena o 5000 lůžek a také o 800 až 1000 lůžek intenzivní péče. „Má to svoji cenu. Tou bude zastavení péče, kterou zastavit lze,“ uvedl Černý. Nemocnice mají odložit péči, která není pro zdravotní stav pacienta nezbytná. „Bude se také více rozhodovat, která péče ještě je nezbytná a která už není,“ dodal.

Aplikace eRouška, která varuje uživatele mobilních telefonů v případě kontaktu s osobou nakaženou koronavirem, bude od konce října fungovat i přeshraničně v Evropské unii, uvedla Rážová.

Podle dnešních informací ministerstva zdravotnictví si aplikaci zatím aktivovalo 1,143 milionu lidí. Podle dřívějších vyjádření ministra zdravotnictví Romana Prymuly by bylo pro její maximální využití v koronavirové epidemii potřeba, aby si ji do telefonu stáhlo šest milionů uživatelů.