Rampula odešel. Zastoupí ho Grygárek, i ten má ale skončit

Vlastimil Rampula již odešel z funkce pražského vrchního státního zástupce

Vlastimil Rampula již odešel z funkce pražského vrchního státního zástupce Zdroj: Mediafax

Vlastimil Rampula již odešel z funkce pražského vrchního státního zástupce. Úřad nyní dočasně povede první náměstek Libor Grygárek, i ten by ale podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila měl odejít ze svého postu. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman navrhne nového šéfa pražských žalobců v řádech týdnů.

O Rampulově odchodu rozhodl v úterý Nejvyšší správní soud (NSS). Vyhověl stížnosti ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) a zrušil rozhodnutí Městského soudu v Praze, který Rampulu v únoru vrátil do funkce. Právě Pospíšil předtím pražského vrchního státního zástupce odvolal kvůli údajným závažným chybám v důležitých kauzách. NSS tento týden dospěl k závěru, že Rampula opravdu závažně chyboval a porušil své povinnosti.

„Pan doktor Rampula je již řadovým státním zástupcem,“ uvedla mluvčí státního zastupitelství Iren Válová. Podle Markusové pak podle organizačního řádu povede dočasně státní zastupitelství Rampulův první náměstek. Zeman podle své mluvčí zatím nového pražského vrchního státního zástupce Pospíšilovi nenavrhnul. „Rozhodne se v řádu týdnů,“ řekla mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Helena Markusová.

Návrh na odvolání Rampuly podal loni v březnu Zeman. Pospíšil Rampulu odvolal v říjnu. Rampula pak podal správní žalobu, jíž pražský městský soud v únoru vyhověl a vrátil Rampulu do funkce. V současnosti se spor vrátil do fáze před zásahem městského soudu, který se případem musí znovu zabývat, ale je přitom vázaný názorem NSS.

O Rampulovi se v minulosti opakovaně hovořilo v souvislosti s údajným „zametáním“ některých politicky citlivých kauz. Rampula taková podezření vždy popíral. Podle NSS Rampulovo vrchní státní zastupitelství například v kauze gripenů nerespektovalo pokyn Nejvyššího státního zastupitelství a nevyžádalo si právní pomoc Švédska. V kauze IPB Rampula bez důkladné znalosti věci nařídil dozorující státní zástupkyni, aby se neodvolávala proti rozhodnutí, jímž soud zprostil viny sedm bývalých manažerů zkrachovalé banky.

Také Grygárek čelil v minulosti kritice. Stanislav Mečl, který vedl pražské vrchní státní zastupitelství od loňského listopadu do Rampulova návratu v únoru, ho vyzval k rezignaci kvůli kontaktům s lobbistou a vlivným podnikatelem Romanem Janouškem. Grygárek to odmítl s tím, že nevidí ke své rezignaci důvod a nebyly mu předloženy „relevantní důkazy“ o jeho pochybení nebo neprofesionálním jednání.

Počátkem února pak Mečl navrhl ministrovi spravedlnosti, aby Grygárka odvolal. Kromě některých „společenských kontaktů“ mu vyčítal pochybení v kauzách, například v (MUS). Pospíšil na něj kvůli této kauze podal i kárnou žalobu.

Rampula však po svém opětovném nástupu do funkce pražských žalobců návrh na odvolání Grygárka stáhl. Následně veřejnosti , že během jeho nepřítomnosti vnikli do náměstkovy kanceláře cizí lidé. Jeho vystoupení pak ostře odsoudil Zeman - šlo totiž o akci bezpečnostních složek. Podle médií policisté z kanceláře odstraňovali odposlechy, které tam předtím nainstalovali kvůli podezření z vynášení informací.