Zavřené školky ztrpčují život rodičům malých dětí | e15.cz

Rodičům komplikují život stovky zavřených školek. V Praze nefunguje každá čtvrtá

Pavel Otto

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Zajištění dostatečného množství ochranných prostředků a obnovení méně přísné varianty ošetřovného pro pracující rodiče předškoláků, která platila na jaře. Tato dvě opatření navrhuje vládě Pedagogická komora.

Počet mateřských škol postižených koronavirem výrazně narůstá. Například Praha měla na začátku října uzavřenu dvacítku mateřských škol a nyní jich je už více než stovka. To je čtvrtina z celkového počtu v hlavním městě. Středočeský kraj hlásí pětinu školek v karanténě, konkrétně přes sto padesát.

Stejný počet postižených MŠ má Zlínský kraj. Jenže v jeho případě je přes čtyřicet procent těchto zařízení pro předškoláky. Na Plzeňsku nefunguje třetina školek, tedy více než osm desítek.

„Překvapuje mě, že ačkoli počet mateřských škol v karanténě narůstá, vláda se tímto problémem vůbec nezabývá a ignoruje ho. Přitom od jara se některé školky potýkají s karanténou už potřetí,“ řekl šéf Pedagogické komory Radek Sárközi.

Pracovníci MŠ by uvítali, kdyby jim vláda zajistila kvalitní české respirátory nebo roušky z nanomateriálů, aby nemuseli používat doma šité roušky, které je dostatečně nechrání. „Jinde v zahraničí jsou školy vybavovány čističkami vzduchu a UV sterilizátory,“ dodal Sárközi.

Pomohlo by také snížení počtu dětí v odděleních, kde jich může být až 28 najednou. Stačilo by, kdyby rodiče měli nárok na ošetřovné, i když nebyla škola uzavřena. Osvědčilo se to na jaře, kdy byla situace méně kritická než nyní. Od července ale byla tato možnost zrušena.

„Dalším z řešení by bylo uzavření mateřských škol mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví, nebo příslušnou krajskou hygienickou stanicí, ale s výjimkou pro děti rodičů, kteří chodí do práce. Ty by mohly do školek docházet,“ uvedla ředitelka MŠ Frýden-Místek Natália Toflová. „Ostatní rodiny mají možnost nechat děti doma, a přispět tím k boji s epidemií,“ podotkla.

„Ke zlepšení situace by napomohlo, kdyby epidemiologové i politici veřejně vyzvali rodiny, které nejsou nuceny posílat děti do mateřských škol, aby je nechaly doma, a omezily tím počet sociálních kontaktů,“ míní ředitelka MŠ z jihočeských Ledenic Petra Gregorová.

Podle informací z mateřských škol hygiena v některých případech karanténu nevyhlásí, i když mají učitelky pozitivní nález na koronavirus. Navíc testování dětí neprobíhá důsledně. Někdy hygiena ředitele vůbec neinformuje o tom, že je pracovník školy nebo dítě v karanténě. Jedním z důvodů je, že jsou nyní hygienické stanice přetížené.

„Ministerstvo zdravotnictví by mělo začít zveřejňovat statistiky, které dostává z jednotlivých krajských hygienických stanic, aby je bylo možné analyzovat,“ myslí si prezident Pedagogické komory Sárközi s tím, že úředníci by měli začít sami sbírat údaje přímo ze škol, a to nejen z mateřských, ale i ze základních a středních škol až bude obnoven jejich provoz.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery