Rok 2013: a zase se čeká obrat k lepšímu | E15.cz

Rok 2013: a zase se čeká obrat k lepšímu

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ppf.cz

Tereza Zavadilová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Je to tradice pokrizových let: v lednu se čeká, že nadcházející rok dopadne v aktivitě na poli fúzí a akvizic lépe než předešlý. Teď je optimismus alespoň podložen zajímavými rozjednanými dealy: dopadnout by už mohl prodej Net4Gas, který prodává RWE. Pokud ho získá EPH – který nedávno vysoutěžil SPP – výrazně posílí své postavení energetického hráče v regionu.

V energetice se čeká prodej tepláren Alpiq, prodej svých dvou eletráren zatím nedokončil ČEZ, spekuluje se o tom, že španělská Telefónica se zbaví české dcery (i když investiční bankéři se shodují, že mediální úvahy o zájmu PPF jsou nadnesené), Penta prý hledá partnera pro Fortunu. Žebříčkem hodnoty českých transakcí zahýbe odkup podílu PPF italskou Generali ve společném holdingu.

Největší transakce v prosinci 2012 Autor: E15

Anketa E15: Vzroste letos transakční aktivita? Které velké transakce by mohly dopadnout?

Peter Wells (vedoucí partner Ernst & Young pro oblast private equity)

Předpokládáme, že aktivita v oblasti fúzí a akvizic bude letos v Česku zhruba stejná jako loni. Naše země nabízí na rozdíl od západní Evropy a středoevropských sousedů určitý mírný růstový potenciál, kterým by mohla přilákat zájem zahraničních investorů. Více fúzí a akvizic bude i díky domácím investorům, jako jsou Penta, PPF, BXR, KKCG, J&T, EPH nebo Agrofert, kteří mají přístup jak ke kapitálovému, tak dluhovému financování a potřebují optimalizovat svá investiční portfolia. V roce 2012 byl velmi aktivní zdravotnický sektor a vzhledem k potenciálu pro další konsolidaci trhu očekáváme, že zájem bude pokračovat.

Atraktivní pro investory, především private equity fondy, bude nadále spotřebitelský průmysl a technologické služby.

Více fúzí a akvizic očekáváme také v síťových odvětvích, protože rakouská společnost Energie chce odejít ze sektoru zpracování odpadů ve střední Evropě a v této souvislosti nabízí k prodeji AVE. Předpokládáme, že letos se uskuteční většina velkých transakcí ohlášených v energetice. Bude pravděpodobně dokončen prodej dvou uhelných elektráren v Kladně a ve Zlíně, který plánuje společnost Alpiq, nebo prodej českého provozovatele plynovodů Net4Gas, který nabízí RWE. Rovněž ČEZ patrně dokončí probíhající prodej elektrárny Dětmarovice. Naopak je méně pravděpodobné, že by se letos podařilo zprivatizovat ČSA, byť je zde určitý zájem korejských a katarských aerolinek.

Patrik Brom (šéf Corporate Finance Advisory UniCredit Bank)

Předpokládáme nárůst transakční aktivity, a to napříč sektory. Z velkých transakcí by to mohly být zejména prodeje firem v energetice a infrastruktuře, například Net4Gas.

Tomáš Klápště (ředitel Patria Corporate Finance)

Transakční aktivita určitě bude vyšší než loni, tak hektický leden, jako má Patria Finance letos, jsme naposledy zažili v roce 2007, což byl vrchol poslední transakční konjunktury. Letos se napjatě očekává, zda se podaří dokončit prodej Net4Gas, který bude zajímavý jak z hlediska ocenění, tak i financování. Když vynecháme Net4Gas a nemovitosti, tak předpokládáme největší zájem o oblast strojírenství a služeb, ve kterých Česko nejvíce roste.

Jaroslav Havel (partner Havel, Holásek & Partners)

Situace na trhu akvizic se příliš nezlepšuje a ani letos nečekáme zásadní růst počtu transakcí. Růst naopak díky některým velkým očekávaným transakcím může nastat, co se týče objemu realizovaných obchodů. Bohužel řada rozjednaných transakcí končí neúspěchem. Před krizí se dokončilo zhruba 80 procent transakcí.

Teď to může být třetina. Důvodů je více: obchody často krachují na nedostatku finančních zdrojů na straně kupujících zejména kvůli opatrnosti bank při poskytování akvizičního financování, někdy i na pozitivně zkreslených a nadsazených informacích ze strany majitelů podniků v úvodní fázi jednání, ale také na tom, že investor najde snazší a rychleji dosažitelný cíl v zahraničí. Probíhající stagnace rovněž ovlivňuje obory, v nichž se transakce realizují, kdy prim hrají nadále oblasti energetiky, telekomunikací a IT. Dále jsou to oblasti zdravotnictví, potravinářství a obchodu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video