Rozhodnuto. Ministr průmyslu Jozef Síkela bude eurokomisařem pro mezinárodní partnerství
Český ministr průmyslu Jozef Síkela má být v nové Evropské komisi komisařem pro mezinárodní partnerství. Šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová to dnes oznámila na tiskové konferenci ve Štrasburku.
Síkela má mít na starosti dohled nad evropskou mezinárodní spoluprací a rozvojovou politikou, podporu koordinace mezi Evropskou unií a jejími členskými státy v oblasti rozvojové spolupráce a rovněž spolupráci s partnery při prosazování hodnot Evropské unie, včetně demokracie, právního státu a dodržování lidských práv.
Ursula von der Leyenová v úterý dopoledne oznámila celkové složení nové Evropské komise. Bude v ní 16 mužů a 11 žen a bude mít šest výkonných místopředsedů, z toho čtyři ženy. Místopředsedy mají být Estonka Kaja Kallasová, Francouz Stéphane Sejourné, Španělka Teresa Riberaová, Rumunka Roxana Minzatuová, Finka Henna Virkkunenová a Ital Rafaelle Fitto.
Silné portfolio?
Podle premiéra Petra Fialy (ODS) Česko uspělo v úsilí získat pro Jozefa Síkelu (STAN) silné ekonomické portfolio. To podle předsedy vlády spojuje obchod, rozvojovou politiku, geopolitické vztahy a bezpečnost, Síkela také bude pracovat s největším rozpočtem z dosavadních českých členů Evropské komise, vyzdvihl Fiala na sociální síti X.
Kromě rozpočtu vyzdvihl předseda vlády také fakt, že Síkela bude mít pod sebou jedno z největších generálních ředitelství v celé Evropské komisi. „Jeho portfolio bude i příležitostí pro naše firmy s ohledem na jejich investice ve světě nebo při zajišťovaní dodavatelských řetězců. Chtěli jsme silné ekonomické portfolio, a to jsme i dostali, je to dobrá zpráva pro Českou republiku,“ uvedl Fiala.
Síkela získává portfolio, kterému se dosud věnovala Finka Jutta Urpilainenová. Na starosti bude mít i investiční iniciativu EU Globální brána (Global Gateway), kterou chce unie konkurovat čínskému projektu nové Hedvábné stezky. Iniciativa počítá v příštích letech s investicemi ve výši až 300 miliard eur (7,5 bilionu korun) do infrastruktury v rozvíjejících se zemích, zejména v Africe, Indii, Latinské Americe a Pacifiku.
Portfolio mezinárodního partnerství v Evropské komisi dává podle Síkely možnost soustředit se na posilování ekonomické evropské bezpečnosti, diverzifikaci dodavatelů kritických surovin a na otevírání nových trhů evropským firmám. Současný ministr průmyslu a obchodu to dnes uvedl na sociální síti X poté, co složení nové komise oznámila její předsedkyně Ursula von der Leyenová.
„Mým cílem bylo získat pro Česko silné ekonomické portfolio a vzhledem k tomu, že mezinárodní partnerství má opravdu významný rozpočet i jedno z největších Generální ředitelství v celé Evropské komisi, věřím tomu, že se mi podaří zajistit, aby toto portfolio významné opravdu bylo,“ uvedl.
Síkela dostal neviditelný komisariát, píše opozice
Pozice eurokomisaře pro mezinárodní partnerství je podle opozice neradostným vysvědčením pro premiéra Petra Fialu (ODS). Výsledkem jeho vyjednávání o silném ekonomickém portfoliu pro Jozefa Síkelu (STAN) je neviditelný komisariát zaměřený na prosazování hodnot EU a spolupráci s rozvojovými zeměmi. Uvedl to první místopředseda opozičního hnutí ANO Karel Havlíček.
„Zatímco unijní rebelové Slováci získávají prestižní obchod. Svědčí to o jediném. Navzdory servilní politice vůči Bruselu v něm hrajeme třetí housle,“ sdělil Havlíček.
Předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš dnes na síti X s ironií pochválil premiéra Fialu, že kriticky vyhodnotil Síkelovy schopnosti. „Nevybral pro něj ani obchod, ani energetiku, ani obranu, ale spolupráci s rozvojovými zeměmi. Nestává se to často, ale musím uznat, že mě pan premiér příjemně překvapil,“ podotkl.
V Evropské komisi usedne 11 žen
Ursula von der Leyenová dnes oznámila návrh složení nové Evropské komise.Má v ní usednout 16 mužů a 11 žen; mezi šesti výkonnými místopředsedy uvedla čtyři ženy. Místopředsedy mají být Estonka Kaja Kallasová, Francouz Stéphane Sejourné, Španělka Teresa Riberaová, Rumunka Roxana Minzatuová, Finka Henna Virkkunenová a Ital Rafaelle Fitto.
„Klíčovými prioritami nové Evropské komise jsou prosperita, bezpečnost a demokracie,“ uvedla na úvod dnešní tiskové konference von der Leyenová, která chvíli předtím složení komise představila vedení Evropského parlamentu. Za další priority označila posilování konkurenceschopnosti EU a rovněž dekarbonizaci a digitalizaci unijních ekonomik.
„Všichni členové komise jsou si rovni a musí vzájemně spolupracovat,“ dodala. I bývalý italský premiér Mario Draghi podle ní ve své nedávné zprávě o konkurenceschopnosti EU zmínil důležitost „větší koordinace mezi jednotlivými politikami“.
„Evropskou komisi tvoří jedenáct žen, to je 40 procent, když jsem dostala první nominace, tak to bylo jen 22 procent žen,“ uvedla šéfka unijní exekutivy s tím, že dnešnímu oznámení předcházelo množství intenzivních vyjednávání s členskými státy.
Další podrobnosti připravujeme