Senát chce přitvrdit omezení anonymních akcií | E15.cz

Senát chce přitvrdit omezení anonymních akcií

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek
• 
ZDROJ: ctk

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Akciové společnosti, které budou usilovat české veřejné zakázky, by měly mít zaknihované akcie v centrálním depozitáři. Dnes to při projednávání vládní předlohy na omezení anonymních akcií v horní komoře parlamentu navrhl senátor ČSSD Ivo Bárek.

Omezení anonymních akcií podle představ vlády je jen milimetrovým krůčkem dopředu a proto je třeba předlohu přitvrdit, řekl Bárek. Za účinný způsob boje s anonymními akciemi označil právě jejich zaknihování v centrálním depozitáři. Vedle toho senátor navrhuje, aby zahraniční akciové společnosti se zájmem o českou veřejnou zakázku musely vydat čestné prohlášení, ve kterém by uvedly vlastníky, jejichž podíl přesahuje deset procent. Bárka podpořil šéf senátního klubu sociální demokracie Petr Vícha.

Původní vládní novela předpokládá, že s existujícími anonymními akciemi na majitele by bylo možné po schválení zákona nakládat trojím způsobem. Buď zapsat anonymní akcie na doručitele do centrálního depozitáře, nebo je uložit v listinné podobě u bank. A pokud by to neudělaly, změnily by se automaticky na akcie na jméno.

Nové anonymní firmy již nebudou vznikat

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS senátory upozornil, že od ledna 2014 začne platit zákon o obchodních korporacích. „Nebude možné zakládat takové společnosti, u kterých jsou anonymní akcie,“ řekl. Zákon, který předložila vláda se tak týká pouze těch firem s anonymními akciemi, které už existují.

Zákon přitáhl pozornost, když se do něj v Poslanecké sněmovně pokusil zasáhnout občanskodemokratický poslanec Pavel Suchánek. U existujících firem navrhl omezit anonymní akcie pouze u těch, které se ucházejí o veřejné zakázky. Hrozící rebelii v ODS se ale vedení strany podařilo utlumit. Pro Suchánkovu předlohu bylo jen 18 jeho stranických kolegů a většina z nich, až na čtyři poslance (Béma, Šťastného, Floriána a Rádla), se pak přidala k vládnímu návrhu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video