Senát schválil vyšší daň z cigaret, ty podraží až o čtyři koruny

Důvodem zvýšení sazby daně u tabákových výrobků je slabší kurz koruny, kvůli kterému Česko neplní sazby stanovené EU. Ty jsou totiž uváděny v eurech. Pokud by novela nezačala platit do 30. září, musela by vláda navrhnout ještě vyšší zdanění, protože by vycházela z kurzu koruny, který už ovlivnily loňské listopadové intervence České národní banky. Krabička by pak mohla zdražit až o sedm korun. Ministerstvo financí se obává, že by poté kuřáci kupovali cigarety více na černém trhu a stát by přišel o peníze.
Senátoři odmítli pozměňovací návrhy svých kolegů, kteří chtěli daň zvýšit jinak, než navrhovala vláda. Odmítli i návrh Veroniky Vrecionové (ODS), která chtěla snížit spotřební daň z benzinu a nafty.
Návrh na zachování vratky části spotřební daně z nafty pro zemědělce, takzvané zelené nafty, přesunuli senátoři do „tabákové“ novely spotřebních daní kvůli tomu, jak se o zelené naftě hlasovalo ve Sněmovně. Opozice totiž kvůli způsobu schvalování hrozila ústavní stížností. Poslanci v červenci novelu zachovávající zelenou naftu nejprve schválili i s pozměňovacím návrhem na snížení spotřební daně z nafty a benzinu. To vyvolalo hněv ministra financí Andreje Babiše. Poslanci proto poté hlasování zneplatnili a v opakovaném hlasování už nižší daň na pohonné hmoty neschválili.
Senátoři dnes tuto novelu zamítli, takže ji opět dostane Sněmovna. Nyní bude na poslancích, zda senátní veto stvrdí.
Podpora zelené nafty skončila ke konci loňského roku, obnovena má být se zpětnou platností i pro letošní rok. Vláda premiéra Bohuslava Sobotky se k zachování daňové úlevy pro zemědělce zavázala v koaliční smlouvě. Zemědělcům se bude vracet část spotřební daně, a letos by tak mohli získat zpět asi 1,3 miliardy korun, tedy zhruba stejně jako loni.