Senát zamítl první část zdravotní reformy, rozhodnou poslanci | E15.cz

Senát zamítl první část zdravotní reformy, rozhodnou poslanci

Leoš Heger
Leoš Heger
• 
ZDROJ: mediafax

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Senát dnes podle očekávání zamítl první část zdravotní reformy. O vládní novele o veřejném zdravotním pojištění, která umožní stanovit základní a nadstandardní péči a zvyšuje poplatek za pobyt v nemocnici ze 60 na 100 korun za den, nyní rozhodnou poslanci. Hlasy koalice mohou veto horní komory zvrátit. Opozice ohlásila, že se kvůli obsahu novely obrátí na Ústavní soud.

Pro zamítnutí novely bylo 48 přítomných senátorů ČSSD, KDU-ČSL, KSČM a Severočeši.cz. Proti bylo 27 zástupců ODS a TOP 09 a Starostů. Předsedkyně klubu TOP 09 a Starostové Soňa Paukrtová před tím neuspěla s návrhem, aby horní komora předlohu schválila ve sněmovním znění. Poměr hlasů byl přesně opačný.

„Navržená úprava je pro pojištěnce pozitivní,“ přesvědčoval senátory ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Rozdělením péče se podle něho její standard nesníží a předloha není v rozporu s Listinou základních práv a svobod. Standard podle Hegera bude péče, kterou pacient potřebuje.“Kdo si nebude chtít připlatit, tak si nepřiplatí. Nedostane zhoršenou péči,“ zdůraznil ministr. Nejde o rozdělení péče na tu pro bohaté a na tu pro chudé, dodal.

ČSSD: Lidé budou platit jako mourovatí

Sociálnědemokratičtí senátoři, kteří mnohahodinovou debatu ovládli, byli ale opačného názoru. „Největší jistotou pacienta bude, že po reformách bude platit jako mourovatý,“ uvedl například Vladimír Dryml. Někteří senátoři ČSSD poukazovali i na údajný rozpor normy, která navíc podle Jana Žaloudíka „míchá nesouvisející témata“, s ústavou. Podle Jiřího Dienstbiera má zákon stanovit bezplatnou péči, předloha ji ale rozděluje. Neplacenou a placenou péči má určit ministerstvo vyhláškou, přitom to musí být zákonem, uvedl.

Terčem jejich kritiky se stalo také to, že novela nestanoví, kdo a na základě jakých kritérií bude standardy určovat. „Jde o bianco šek,“ řekl Pavel Lebeda. Podle Zdeňka Škromacha bude připlácení jen formou daně. Kritika neminula ani zvýšení poplatku za hospitalizaci.

Předlohu obhajovali Paukrtová, podle níž klady převažují nad zápory, a Pavel Čáslava (ODS). ČR podle něho patří k zemím s nejmenší spoluúčastí a výdaje lidí na zdravotnictví nejsou sociálně neúnosné. „Pořád jsou nižší než výdaje na alkohol a cigarety,“ zdůraznil. Ani koaličním senátorům se však některá ustanovení novely nelíbila. Luděk Sefzig (ODS) označil za neadekvátní milionovou pokutu, kterou bude moci dát zdravotní pojišťovna za to, že zdravotnické zařízení nevybere od pacienta třicetikorunový regulační poplatek.

Definice standardu a nadstandardu zatím není stanovena. Odborníci nejprve určí výkony, ke kterým je ekonomicky náročnější varianta. Tento seznam se stane prvním podkladem pro definování úhradových standardů. Pokud by si pacient vybral nadstandard, zaplatí rozdíl mezi ním a standardem.

Pacienti by měli podle novely platit v lékárnách 30 korun za celý recept, nikoliv za položku na receptu. Léky do 50 korun by ale nebyly hrazeny z veřejného pojištění, lidé je budou platit ze svého.

Další změna předpokládá zavedení aukcí na léky. Zmocnění k jejich provádění by měl lékový úřad, který by vytvářel seznamy léků pro předepisování. Pro lékaře i pacienty by nebyly léky mimo seznam výhodné, úhrada z pojištění by byla nižší a stoupl by doplatek pacienta.

Zaměstnanecké zdravotní pojišťovny by musely vrátit třetinu zůstatků na svých účtech zpět do systému pojištění. Má to pokrýt zvýšené náklady v důsledku růstu daně z přidané hodnoty. Celkem by šlo o 5,4 miliardy korun. Novela umožní fúzi pojišťoven.

Novela je první ze série reformních norem. Další tři reformní zákony projednala sněmovna v prvním čtení začátkem července. Platit by měly od ledna 2012.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video