Singles a mingles. V produktivním věku žije samo osm procent lidí | E15.cz

Singles a mingles. V produktivním věku žije samo osm procent lidí

Byt - ilustrační foto
Byt - ilustrační foto
• 
ZDROJ: Kuchar &Thein

ČTK, try

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V produktivním věku žije samo osm procent obyvatel. Vedle takzvaných singles, žijících bez partnera, přibývá lidí, kteří stálého partnera sice mají, ale společné bydlení s ním nesdílí. Tento trend se odráží mimo jiné ve zvýšené poptávce po hypotékách na menší byty.

Podle průzkumu agentury Data Collect pro finanční skupinu Wüstenrot žije samo 12 procent mužů a čtyři procenta žen. Nejčastěji jsou to lidé s vysokoškolským vzděláním ve věku od 25 do 34 let. Největší část přitom volí bydlení v podnájmu.

„V poslední době pozorujeme nárůst počtu hypoték, které si pořizují jednotlivci. Většinou se jedná o jednopokojové či dvoupokojové byty,“ uvedla Dagmar Náhlíková z finanční skupiny.

Lidé, kteří nebydlí se stálým partnerem, bývají označováni jako mingles (married, but single). Společnou domácnost, kterou sdílí 67 procent respondentů průzkumu, pokládají za nudný stereotyp, který může být překážkou vztahu. Není výjimkou, že páry jsou sezdané a děti vychovávají odděleně.

Největší poměr lidí, kteří preferují bydlení bez partnera, je podle průzkumu v Pardubickém kraji, a to 21 procent. Vysoký podíl připadá rovněž na Jihočeský kraj, kde to je 17 procent. V Praze žije tímto způsobem každý desátý člověk.

Češi by bez dalších útrat naspořili na nový byt za sedm let

Hypotéka a rozvod: Jak situaci vyřešit?

Autor: ČTK, try

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video