Složení vlády určuje premiér, vzkázal Sobotka Zemanovi | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Složení vlády určuje premiér, vzkázal Sobotka Zemanovi

Složení vlády určuje premiér, vzkázal Sobotka Zemanovi
premiér Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je připraven navrhnout prezidentovi Miloši Zemanovi Roberta Pelikána na ministra spravedlnosti. Chce tak ale udělat až poté, co se vyjasní postoj prezidenta k demisi odcházející ministryně Heleny Válkové (ANO). Válková podala demisi k 1. březnu, Zeman ale váhá, zda rezignaci přijme.

Premiér zdůraznil, že odpovědnost za personální složení vlády má předseda vlády, nikoliv prezident. Pokud se ministr rozhodne odejít z funkce, hlava státu by mu v tom neměla proti jeho vůli bránit. „Je to standardní postup v civilizované zemi. Pan prezident by se měl zachovat odpovědně a demisi paní Válkové přijmout,“ prohlásil.

Pokud by Zeman demisi ministryně nepřijal, Sobotka mu pošle návrh na její odvolání. Prezident pak podle premiéra v takovém případě nebude mít jinou možnost než Válkovou odvolat.

Sobotka si neopatřil informace o důvodech rezignace

Zeman po příletu z návštěvy Spojených arabských emirátů řekl, že se ohledně Válkové s Andrejem Babišem dohodl. „Já jsem zvyklý vždy dodržovat dohody, které s někým uzavřu. V tom problém nevidím,“ poznamenal.

„Problém vidím v tom, že teprve po setkání s paní ministryní Válkovou jsem získal přesnější informace o přesnějších důvodech a okolnostech její rezignace. A poněkud lituji, že tyto informace si neopatřil pan premiér Sobotka, třebaže povinností premiéra je zabývat se osudy všech ministrů jeho vlády bez ohledu na to, z jaké politické strany přicházejí,“ dodal prezident.

Rychlý nástup

„Tohle politikaření nemám rád. Prezident by měl uplatňovat své kompetence v zájmu dobrého fungování státu, ne v zájmu mocenských hrátek,“ reagoval na prezidentova slova na facebooku Sobotka.

Podle premiéra má Pelikán pro funkci ministra dostatečnou kvalifikaci. „Má nespornou výhodu v tom, že je plně zorientován v problematice ministerstva spravedlnosti. Nebude se muset s resortem seznamovat, učit se,“ podotkl. Doplnil, že dosavadní první náměstek Válkové bude muset přesvědčit koaliční poslance a senátory, že chce zvolit aktivnější přístup k prosazování ministerských návrhů a více s nimi komunikovat.

Pelikán označil asi hodinový rozhovor s ministerským předsedou za velice příjemný, na třecí plochy prý nenarazili. Kandidát na ministra je neočekává ani při schůzce s prezidentem, která se uskuteční nejspíše příští týden. Pokud se stane ministrem, hodlá kontinuálně pokračovat v práci Válkové, s níž chce mnohé záležitosti nadále konzultovat. Jeho hlavní prioritou je příprava strategie rozvoje a budoucí organizace justice.

Nejprve platy

Premiér po schůzce s Pelikánem konstatoval, že důležitých agend na ministerstvu spravedlnosti je velké množství. Prvotním úkolem nového ministra bude dotáhnout realizaci dohody vlády a představitelů justice o platech. Ministerstvo také v této souvislosti musí připravit podání ústavní stížnosti proti rozhodnutí Nejvyššího soudu, které otevřelo cestu k zpětnému doplacení platů.

Sobotka vyzdvihl potřebu dodržet legislativní plán vlády. Zmínil regulaci soukromých exekutorů, která by občany chránila před zneužíváním exekucí, nebo novelu insolvenčního zákona, jež by zabránila možnému zneužívání systému insolvencí k páchání trestné činnosti. Za důležitou pokládá rovněž dílčí novelu občanského zákoníku, kterou čeká projednání v legislativní radě vlády, nebo přípravu zákona o státním zastupitelství. Připomněl i reformu vězeňství, pod kterou zahrnul využití elektronického monitorovacího systému, zajištění práce pro vězně a omezení recidivy péčí probačních úředníků o propuštěné.

Dušan Šrámek: Válková si zajistila důstojný odchod

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!