Sněmovna rozšířila pravomoci tajných služeb. Prolomí se daňové tajemství | E15.cz

Sněmovna rozšířila pravomoci tajných služeb. Prolomí se daňové tajemství

Budova Bezpečnostní informační služby (BIS) v Praze
Budova Bezpečnostní informační služby (BIS) v Praze
• 
ZDROJ: Tomas Novak/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pravomoci zpravodajských služeb se rozšíří. Prolomí se daňové tajemství a zpravodajci budou moci žádat informace od telekomunikačních operátorů. Zruší se také omezení u údajů chráněných bankovním tajemstvím. Vládní předlohu dnes schválila Sněmovna. Novela zákona o zpravodajských službách nyní zamíří k posouzení do Senátu.

Daňové tajemství se prolomí tím, že zpravodajská služba bude moci žádat informace ze správy daní od Generálního finančního ředitelství. Ředitelství nebude muset údaje poskytnout, pokud by to ohrozilo účinný výběr daní. Nynější právní úprava umožňuje tok informací jen od zpravodajských služeb k orgánům daňové správy.

Údaje o klientech budou moci podle novely žádat zpravodajci od telekomunikačních operátorů pro plnění konkrétního úkolu. Byli by tedy schopni zjistit majitele telefonní stanice nebo telefonní číslo účastníka. Nyní má tajná služba v případě nasazení odposlechu k dispozici obsah hovoru a telefonní číslo volaného.

Ze zákona taky zmizí omezení, které nyní umožňuje zpravodajským službám získávat údaje chráněné bankovním tajemstvím výhradně v případech, které se týkají financování terorismu. Zpravodajské služby budou moci podle předlohy žádat údaje rovněž od spořitelních a úvěrních družstev, tedy kampeliček. Zůstane povinnost mít svolení soudce.

„Ochrana bankovního tajemství a soukromí klientů byla vždy prioritou bankovního sektoru. Nutnost tajné služby získat svolení předsedy senátu vrchního soudu s žádostí o data je pojistkou proti zneužití. Přesto považujeme za vhodné, aby vláda v souladu se svým záměrem posílila kontrolu tajných služeb, a to i v souvislosti s využíváním tohoto oprávnění,“ řekl ČTK náměstek ředitele České bankovní asociace Jan Matoušek.

„Pokud je obsahem návrhů rozšíření okruhu uchovávaných a předávaných údajů, je nutné hodnotit, zda operátoři budou schopni vůbec dané údaje uchovávat a jaké náklady to s sebou ponese“ uvedla mluvčí operátora O2 Lucie Jungmannová.

Vymezení vojenského zpravodajství neprošlo

Poslanci nicméně odmítli pozměňovací návrh Daniela Korteho (TOP 09 a Starostové), který se týkal vymezení práce Vojenského zpravodajství. Korte chtěl, aby Vojenské zpravodajství zjišťovalo v zahraničí údaje důležité pro obranu, a ne také pro bezpečnost Česka. Poslanec argumentoval tím, že zpravodajství spadá pod ministerstvo obrany, které nemá podle kompetenčního zákona v bezpečnosti žádnou působnost. Poslanci ale rozhodli v duchu doporučení bezpečnostního výboru, který Korteho návrh nepodpořil.

Novela má podle předkládací zprávy pomoci získávat informace například o lidech ze struktur organizovaného zločinu a o praní špinavých peněz. Cílem je také zlepšit podmínky pro odhalování korupce, snah o ovlivňování chodu státních a polostátních institucí nebo finanční podpory terorismu v zahraničí.

František Bublan: Musíme posílit pravomoci i kontrolu tajných služeb

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video