Sněmovna schválila novelu o diplomatech, umožnila by zaměstnávání partnerů

Černínský palác, sídlo ministerstva zahraničí

Černínský palác, sídlo ministerstva zahraničí Zdroj: Jan Rash/Euro

Pravidla pro práci diplomatů se možná změní. Úpravy se budou týkat například výběrových řízení a práce diplomatů po jejich návratu ze zahraniční mise. Podle novely služebního zákona, kterou dnes podpořila Sněmovna, by v cizině mohli být zaměstnáni partneři diplomatů, kteří je doprovázejí na zahraniční misi, a Češi dlouhodobě pobývající v zahraničí.

Opoziční kluby TOP 09 a Starostů, ODS a Úsvitu zablokovaly schválení vládního návrhu zrychleně už v úvodním kole. Posoudí jej ústavně-právní a zahraniční výbor.

Novela je podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) technická. Zajistí pokračování možnosti rotace diplomatů. Zaměstnávání jejich partnerů v zahraniční misi zase uspoří podle ministra 80 milionů korun. Pokud by nebyla omezena nutnost konání výběrových řízení na některá místa, mohlo by to paralyzovat činnost ministerstva, uvedl Zaorálek.

Vysílání bez souhlasu

Někteří poslanci zpochybňovali ustanovení, podle kterého by zaměstnanci ministerstva zahraničí a ministerstva obrany mohli být vysláni až na rok ciziny i bez svého souhlasu. Podle Martina Plíška (TOP 09) to lze pochopit u bezpečnostních složek, u zaměstnanců ve státní službě je to podle něho sporné.

Poslanec ODS Marek Benda zase poukazoval na pasáž o partnerech diplomatů, varoval před zaměstnáváním milenek. Výjimku novela zavádí kvůli tomu, že služební zákon neumožňuje zaměstnávání rodinných příslušníků kvůli střetu zájmů. Novela hovoří o manželech a partnerech.

Výběrová řízení

Novela stanoví, že ministerstvo zahraničí nebude muset vypisovat výběrové řízení na pozici uvolněnou po odjezdu diplomata na zahraničí misi. Podle nynějšího znění zákona je to nutné. Změna nařízení se má týkat jen případů, kdy nejde o vedoucího pracovníka. Státní zaměstnanec bude moci být po návratu ze zahraničí zařazen na volné služební místo, a to až na dva roky.

Novela také počítá s tím, že vedoucí pracovníci, kteří opustí svoje posty kvůli zahraniční misi, se ještě tři roky po návratu budou moci hlásit o místa ve státní správě, jako kdyby ve funkci nepřestali pracovat.