Sněmovna vydala Babiše s Faltýnkem k trestnímu stíhání | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Sněmovna vydala Babiše s Faltýnkem k trestnímu stíhání

Jiří LiebreichNguyen Thuong Ly

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš byl spolu s prvním místopředsedou Jaroslavem Faltýnkem vydán policii k trestnímu stíhání v kauze údajných dotačních podvodů farmy Čapí hnízdo. Rozhodlo o tom 111 poslanců, proti bylo 69, a to výhradně z klubu ANO. Naopak samotní obvinění hlasovali pro své vydání.

Sněmovna vydala oba obviněné už před volbami, nyní musela kvůli jejich znovunabytí imunity hlasovat znovu. Babiš navíc čelí i podezření z poškozování finančních zájmů Evropské unie. Oba poslanci shodně tvrdí, že se žádného trestného činu nedopustili. Dodávají, že jde o politickou kauzu.

Policie zašle oběma poslancům rozhodnutí o pokračování trestního stíhání až potom, co dostanou státní zástupci vyrozumění sněmovny.

Vedle Babiše a Faltýnka policie stíhá i devět dalších lidí, mezi nimi je například i premiérova manželka Monika Babišová a jeho dvě děti z prvního manželství.

Sokol: Zeman hraje roli lidového strejce, Drahoš je normální člověk

Žádný ze zástupců ANO rozhodnutí Sněmovny nekomentoval. Ještě před hlasováním ale Babiš mimo jiné prohlásil, že je v Česku možné objednat si na zakázku trestní stíhání. To mluvčí policejního prezidia Iveta Skupien odmítla.

"Takový výrok ohrožuje důvěru veřejnosti v práci a nezávislost policie a dalších orgánů činných v trestním řízení. Odmítáme, že by si v České republice bylo možné objednat trestní stíhání na zakázku," uvedla Skupien.

Zástupci opozice se shodují na správnosti vydání obou čelných představitelů hnutí ANO. "Navzdory obstrukcím, které se opakovaně objevovaly, se nám podařilo dosáhnout toho, že postup bude naprosto spravedlivý, jako to mají všichni občané," řekl například šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Zákon k ochraně dat nabral zpoždění, říká Babiš. Vnitro musí urychlit jeho předložení

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!