Sněmovna vydala Babiše s Faltýnkem k trestnímu stíhání
Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš byl spolu s prvním místopředsedou Jaroslavem Faltýnkem vydán policii k trestnímu stíhání v kauze údajných dotačních podvodů farmy Čapí hnízdo. Rozhodlo o tom 111 poslanců, proti bylo 69, a to výhradně z klubu ANO. Naopak samotní obvinění hlasovali pro své vydání.
Sněmovna vydala oba obviněné už před volbami, nyní musela kvůli jejich znovunabytí imunity hlasovat znovu. Babiš navíc čelí i podezření z poškozování finančních zájmů Evropské unie. Oba poslanci shodně tvrdí, že se žádného trestného činu nedopustili. Dodávají, že jde o politickou kauzu.
Policie zašle oběma poslancům rozhodnutí o pokračování trestního stíhání až potom, co dostanou státní zástupci vyrozumění sněmovny.
Vedle Babiše a Faltýnka policie stíhá i devět dalších lidí, mezi nimi je například i premiérova manželka Monika Babišová a jeho dvě děti z prvního manželství.
Žádný ze zástupců ANO rozhodnutí Sněmovny nekomentoval. Ještě před hlasováním ale Babiš mimo jiné prohlásil, že je v Česku možné objednat si na zakázku trestní stíhání. To mluvčí policejního prezidia Iveta Skupien odmítla.
"Takový výrok ohrožuje důvěru veřejnosti v práci a nezávislost policie a dalších orgánů činných v trestním řízení. Odmítáme, že by si v České republice bylo možné objednat trestní stíhání na zakázku," uvedla Skupien.
Zástupci opozice se shodují na správnosti vydání obou čelných představitelů hnutí ANO. "Navzdory obstrukcím, které se opakovaně objevovaly, se nám podařilo dosáhnout toho, že postup bude naprosto spravedlivý, jako to mají všichni občané," řekl například šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.
Děkujeme za pozornost při sledování on-line přenosu, který stejně jako dění ve Sněmovně končí.
Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek zřejmě před novináře nepřijdou.
Vyjádření mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka
Pan prezident po případu Věry Jourové ctí princip presumpce neviny.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 19. ledna 2018
Tomio Okamura (SPD) odpovídá na otázky, zda půjde s Andrejem Babišem do vlády. "Bez 78 poslanců hnutí ANO, ať si o nich myslíme cokoli, nelze prosadit program SPD. Ano, musíme jednat s hnutím ANO a musíme jednat s nějakou další třetí stranou, protože bez nich nedáme více než 100 hlasů," řekl Okamura.
"Jsme rádi, že už skončilo projednávání, že tato záležistost odchází z Poslanecké sněmovny," říká Tomio Okamura (SPD). "Někteří novináři a kolegové spojovali hnutí SPD a hnutí ANO u některých hlasování, chtěl bych to znovu odmítnout," řekl Radim Fiala (SPD). "Hlasovali jsme pro vydání, protože pořádné prošetření je jediným způsobem, jak tuto věc sprovodit ze světa," dodal Fiala.
A. Babiš a J. Faltýnek byli zbaveni imunity. Poslanci nemají být soudci. Ať o vině, či nevině rozhodne soud. Je dobře, že celá kauza konečně přestane zastiňovat špatný styl vládnutí současné i předešlé vlády.
— Petr Fiala (@P_Fiala) 19. ledna 2018
"Chtěl bych poděkovat všem členům mandátového výboru, že jsme dospěli k výsledkům," řekl Stanislav Grospič (KSČM), který výboru předsedá. Podle Grospiče museli členové výboru snést velký mediální tlak, neboť tento případ vzbuzoval velký zájem.
Každý z nás( média především) se teď důsledně musí ptát @RPelik : "Je pravda, jak tvrdí premiér, že žijeme v zemi, kde je možné si objednat trestní stíhání?" Ptal jsem se dvakrát-zbaběle mlčel. Přitom je to jeho ústavní odpovědnost.
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) 19. ledna 2018
"Poslanecký klub KSČM je známý tím, že se chová racionálně," řekl Pavel Kováčík (KSČM), který tím komentoval to, že se komunističtí poslanci nezapojovali do dnešní debaty a neprodlužovali ji. "Jsem rád, že to skončilo, atmosféra byla rozjitřená," řekl Kováčík.
"Viděli jste dlouhé projevy plné útoků a nepodložených faktů. Velmi mě to zklamalo, i když se od poslanců ANO nic jiného čekat nedá," řekla Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). "Byli jsme svědky šokujícího vyjádření předsedy vlády. Uvedl, že v České republice si lze objednat trestní stíhání. To nebyla slova z hospody, to byla slova šéfa exekutivy," kritizuje Babiše Miroslav Kalousek (TOP 09). "Pevně věřím, že v České republice není možné si objednat trestní stíhání," řekl Kalousek, který doufá, že ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) vše vysvětlí.
Žalobci budou čekat na vyrozumění sněmovny o vydání Babiše s Faltýnkem. Pak jim policie pošle rozhodnutí o pokračování stíhání. Nyní je přerušeno.
"Sněmovna splnila svou kontrolní funkci," konstatoval Petr Gazdík (STAN). "Za členy mandátového a imunitního výboru mohu říct, že jsem po nestranném prostudování spisových materiálů toho názoru, že tento případ opravdu patří před soud," dodal Gazdík. "Já z to nemám nijak dobrý pocit," říká Jan Farský (STAN), který tím komentoval dnešní rozpravu, kdy premiér Babiš zpochybnil činnost policie, soudů a evropských orgánů.
Jiří Pospíšil (TOP 09):
O vině a trestu mají rozhodovat nezávislé soudy, ne poslanci. Je správné, že Sněmovna A. Babiše a J. Faltýnka vydala k trestnímu stíhání, mají teď šanci prokázat svou nevinu. Kdyby vydáni nebyli, zůstala by jen pachuť, že premiér a jeho pravá ruka jsou něco víc než jiní občané.
— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) 19. ledna 2018
Absolutně souhlasím a stojím za Pavlem Zemanem. Na celé kauze Čapí hnízdo mi vadí nejvíc to, že premiér této země a celé ANO sprostě útočí na nezávislost české justice a tím vrývají do lidí pocit, že u nás právní stát nefunguje. Omyl, jen neslouží AB. https://t.co/dzw3b2vGAb
— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) 19. ledna 2018
Vít Rakušan (STAN):
Poslanecká sněmovna právě vydala Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka ke stíhání v kauze Čapí hnízdo. Je čas přestat kličkovat, nechat nezávislé soudy konat a začít makat, no ne?
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) 19. ledna 2018
"Jsem ráda za rozhodnutí Poslanecké sněmovny. Pokládám to za hlasování o tom, zda věříme v právní stát. Rozprava na plénu překonala všechny mé představy. Pokud jsem řekla, že považuji imunitu za mrtvou, tak jsem myslela zcela vážně," řekla Kateřina Valachová (ČSSD). Podle Valachové už někteří poslanci diskutují o úpravě imunity, ta by měla podle ní platit jen na výroky ve sněmovně.
"Podařilo se nám zabránit tomu, co hrozilo, že případ nebude vyšetřován a bude to zameteno pod koberec," řekl Jakub Michálek (Piráti). "Cílem naší politiky je, aby všichni politici byli osobně za své činy odpovědni," dodal. Předseda Ivan Bartoš je podle svých slov rád, že se sněmovna může věnovat své legislativní práci. "Jsem rád, že byl tento případ odsunut tam, kam patří, tedy k policejnímu vyšetřování" řekl Bartoš.
"Dnes jsme byli svědky čtyřhodinového bloku napadání a pomluv, které snižují politickou kulturu v České republice. Zároveň jsme byli svědky skandálního výroku, že je možné objednat trestní stíhání. Pan premiér i pan ministr spravedlnosti by to měli jednoznačně vysvětlit," vyzval Marek Výborný (KDU-ČSL)
"Je to nejlepší možnost, jak vyvrátit všechny spekulace," myslí si Pavel Bělobrádek (KSU-ČSL), podle kterého mají nyní oba zákonodárci možnost se obhájit. Bělobrádek kritizuje zpochybňování policie i evropských orgánů.
Policie bude moci dál stíhat premiéra Andreje Babiše a poslance Jaroslava Faltýnka v případu Čapí hnízdo, rozhodli poslanci. Oba jsou podezřelí ze zneužití evropské dotace. Pro Babišovo a Faltýnkovo vydání hlasovalo shodně 111 ze 180 přítomných poslanců. Proti bylo 69 poslanců, a to výhradně z klubu ANO. Babiš podpořil své vydání, jak předem ohlásil. Stejně se zachoval Faltýnek při hlasování o sobě.
Jaroslav Faltýnek byl také vydán k trestnímu stíhání. Proti bylo 69 poslanců, pro bylo 111 zákodárců.
Andrej Babiš byl vydán k trestnímu stíhání. Proti bylo 69 poslanců, 111 bylo pro.
Poslanci zahajují hlasování.
Mandátový a imunitní výbor navrhuje hlasovat o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka odděleně.
Končí obecná rozprava.
"Dnes nebudeme hlasovat o zbavení poslanecké imunity. Poslanecká imunita je mrtvá, je dávno mrtvá. Budeme hlasovat o tom, zda je Česká republika právní stát. Budu hlasovat pro vydání, nejsem přesvědčena o jejich vině, ale věřím v právní stát, uvedla Kateřina Valachová (ČSSD).
"Nedomnívám se, že ta dnešní debata někoho z nás přimněla změnit názor," řekl Miroslav Kalousek (TOP 09), který kritizuje Babiše za tvrzení, že trestní stíhání bylo na objednávku. "Pokud je to pravdivé, měl byste okamžitě opustit svůj úřad," vyzval ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO).
Poslanci nyní diskutují o zprávě OLAF. Vystoupila i ministryně financí Alena Schillerová, podle které není běžné, aby se zprávy OLAF zveřejňovaly. Ministerstvo zveřejnilo závěry zprávy na začátku ledna.
Jakub Michálek (Piráti) obhajuje vyšetřovatele Pavla Nevtípila. "Nemáme informaci o tom, že by nějak pochybil," řekl Michálek.
Zbývají poslední dva poslanci přihlášení k řádné rozpravě.
Ke slovu se dostává poslanec SPD Miloslav Rozner. "Spekuluje se o různých dohodách mezi SPD, KSČM a hnutí ANO. Spekuluje se o různých obstrukcích a dalších nesmyslech," čte Rozner připravený projev, který vyzývá k řádnému prošetření kauzy. "To, jak je do kauzy zabroušen kolega Kalousek, politizaci nahrává," použil Rozner svou slavnou hlášku, čímž si vysloužil potlesk a pobavení v jednacím sále i v novinářském atriu.
Kateřina Valachová (ČSSD):
Poslanecká sněmovna lidem nemůže vyslat signál, že nevěří v právní stát, že nevěří v kontrolu státního zastupitelství, že nevěří v soudy. Před zákonem jsou si všichni občané rovni. Bez výjimek.
— Kateřina Valachová (@katavalachova) 19. ledna 2018
Marek Výborný (KDU-ČSL):
Odmítám skandální útoky T. Malé (ANO) na mandátový a imunitní výbor. Neseme odpovědnost podloženou prácí, seznámením se spisem. Je to nehoráznost.
— Marek Výborný (@MarekVyborny) 19. ledna 2018
Babišův exnáměstek Lukáš Wagenknecht popřel slova premiéra, že by na politickou objednávku očerňoval Čapí hnízdo, řekl ČRo. Zváží právní kroky vůči Babišovi.
"Vážený pane předsedo vlády, milý předsedo hnutí ANO, váš projev byl, jako byste byl úplně nový v politice. Ale jestliže tady říkáte, že v této zemi je možné objednat si trestní stíhání, vy už čtyři roky máte odpovědnost za policii a státní zastupitelství a za soudnictví. Co jste tedy udělali pro to, aby toto nebylo možné? Nic," řekl Pavel Blažek (ODS).
Poslanec KDU-ČSL Marian Jurečka:
Budu hlasovat pro vydání, poslanci nerozhodují o vině či nevině, to je věc soudu. A dovolím si připomenout názory Hnutí ANO a A. Babiše k otázce imunity, v době kdy se jich to osobně netýkalo. pic.twitter.com/xCRo5x4iAf
— Marian Jurečka (@MJureka) 19. ledna 2018
Malé se zastala další členka mandátového a imunitního výboru z hnutí ANO Monika Oborná, která je rovněž přesvědčená, že je stíhání zpolitizované.
"Chtěl bych upozornit členy, že je jednání mandátového a imuntiního výboru neveřejné. Vztahuje se to i na to, s čím se seznámili ve spisu, co zaznělo na slyšení. Je to především pro jejich orientaci. Pokud mají pocit, že to může zaznít i na plénu, tak tak to není," řekl předseda mandátového a imunitního výboru Stanislav Grospič (KSČM).
Komentátor E15 Martin Čaban:
Jsem skutečně rád, že jsem se od poslankyně @TatanaMala dozvěděl, kdy si při jednání MIV pan poslanec @kalousekm odskočil. To jsem přesně potřeboval vědět.
— Martin Čaban (@cabanmart) 19. ledna 2018
Komentátor E15 Martin Čaban:
Jsem skutečně rád, že jsem se od poslankyně @TatanaMala dozvěděl, kdy si při jednání MIV pan poslanec @kalousekm odskočil. To jsem přesně potřeboval vědět.
— Martin Čaban (@cabanmart) 19. ledna 2018
Na projev Malé reagují další členové mandátového a imunitního výboru, kteří poslankyni upozorňují na to, že právě prozradila detaily z neveřejného jednání výboru. "Chtěl bych reagovat na komediální vystoupení kolegyně Malé. Hluboce se ohrazuji proti urážkám směrem k výboru, rozhodování bylo opravdu nepolitické. Já sám jsem se skutečně důkladně seznámil se spisem a snažil jsem se být co nejlepším členem mandátového výboru," řekl Petr Gazdík (STAN).
Lubomír Zaorálek (ČSSD) rozhořčeně kritizuje celé jednání. "Můj návrh je, abychom zrušili imunitu úplně, až na projevy ve sněmovně," uvedl poslanec.
"Poslední dny byly velmi náročné. Neuvěřitelný tlak médií, útoky politiků, čekání na chyby, překrucování výroků," řekla poslankyně Taťána Malá (ANO), která kvituje to, že sama byla členkou mandátového a imunitného výboru a mohla si tak prý udělat obrázek sama.
Malá prý při nahlížení do policejní spisu narazila na nevhodné chování policisty, kterému se nelíbilo, že poslankyně studovat spis pět hodin. "Prý se u nás ani nediví, že jsme přece z ANO," řekl prý Malé a její stranické kolegyni. Malá dále popisovala, jak probíhala jednání na výboru. "Opravdu si nejsem jistá tím, že policejní vyšetřování je dlážděné čistými úmysly," řekla.
"Kolegům jsem doporučila nehlasovat pro vydání. Jak budete hlasovat vy ostatní, s tím se budete muset srovnat vy sami, se svým svědomím," uvedla Malá.
Nepodložená politická prohlášení o vyšetřování podrývají důvěryhodnost justice, která nemá možnost se bránit. Uvedl to nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v reakci na dnešní slova premiéra Andreje Babiše.
Podle Zemana je nebezpečné, pokud takto politici útočí bez důkazů. "Je smutné, že politici tímto podrývají důvěryhodnost justice, která nemá nejmenší možnost se bránit, a zároveň zpochybňují důvěru ve spravedlnost jakožto jednu ze základních hodnot, na kterých je naše společnost vystavěna," uvedl Zeman.
Poslanec STAN Vít Rakušan:
Než se nechá duo Faltýnek & Babiš vydat, musíme být svědky sprostoty a konstatování, že v naší zemi je možné si objednat trestní stíhání. Proč s tím tedy ministr za ANO nic nedělal?
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) 19. ledna 2018
Poslankyně z hnutí ANO Věra Procházková vystoupila s vlastním příběhem, kdy byla jako lékařka kdysi obžalována, ale následně zproštěna viny v plném rozsahu. "V médiích ale ani slovo, pes po nás ani neštěkl," řekla Procházková, podle které ji média kriminalizovala. Kritizuje i postup policistů a státní zástupkyně.
"Pánové, o kterých je dnes řeč, jsou kriminalizováni a vláčeni médii ještě před vlastním obviněním," řekla Procházková. "Budu hlasovat proti vydání, protože jsem přesvědčena, že jde o politickou zakázku, které má diskreditovat vítězné hnutí ANO," řekla poslankyně.
Poslanec ODS Martin Kupka:
Při poslechu poslanců Babiše a Faltýnka začínám chápat, co měli na mysli, když hovořili o Parlamentu jako o žvanírně. Přece nemůže premiér vážně říct, že žijeme v zemi, kde si můžete objednat stíhání. Zvlášť když už čtyři roky nese vládní odpovědnost.
— Martin Kupka (@makupka) 19. ledna 2018
Připomeňte si kauzu Čapí hnízdo:
Faltýnek ukončuje svůj takřka hodinový projev. "Budu hlasovat pro své vydání, protože je to celé.. takové špatné," skončil Faltýnek.
Poslankyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová:
Andrej Babiš ve svém dnešním projevu řekl, že každý ví, že se u nás dá na objednávku zajistit trestní stíhání. Pokud premiér nevěří nezávislosti soudů a policie poté, co byl 4 roky ve vládě a hnutí ANO mělo resort spravedlnosti, tak by měl asi ministra Pelikána odvolat.
— Markéta Adamová (@market_a) 19. ledna 2018
Faltýnek mimo jiné prohlásil, že je v kauze Čapí hnízdo stíhán jen proto, že je místopředsedou ANO, cílem stíhání je prý relativizovat výsledek ANO ve volbách. Faltýnek nyní připomíná minulé žádosti o vydávání poslanců, cituje slova Miroslava Kalouska (TOP 09) a dalších.
Alena Gajdůšková (ČSSD) na Twitteru:
Pokud selhává právní stát, jak říká premiér, pak by to měli být v prvé řadě politici, na které je vidět a jsou za ten stav odpovědní, kdo by se neměl případnému trestnimu stíhání vyhýbat imunitou. Právní stát je velmi cenná hodnota. Budu hlasovat pro vydání. Z principu.
— Gajdůšková Alena (@GajduskovaAlena) 19. ledna 2018
"Kriminalizace soupeřů by neměla být součástí politických bojů," řekl Jaroslav Faltýnek (ANO), který zopakoval, že doufá, že sněmovna dnes vydání odhlasuje brzy. Do všeobecné rozpravy jsou nicméně zatím přihlášeni především poslanci z hnutí ANO.
Faltýnkovy vulgarity spustily smršť reakcí na sociálních sítích. Například redaktor České televize komentuje:
Komedie bude, až za tu sra#ku dostane pokutu @CT24zive za odvysílání vulgarity dopoledne...
— Tomáš Drahoňovský (@TomDrahonovsky) 19. ledna 2018
"Jsem toho názoru, že jsem bezprecedentně vystaven libovůli policejního vyšetřovatele, aniž by k tomu měl jakékoli důkazy," řekl Faltýnek. "Je to vymyšlená kauza jednoho policisty s cílem mě zdiskreditovat a udělat ze mě zločince," dodal.
Dominik Feri (TOP 09) reaguje na Faltýnkova slova:
Nemáte někdo číslo na instalatéra? V jednacím sálu nám začal vytejkat kanál. #Faltýnek
— Dominik Feri (@DominikFeri) 19. ledna 2018
Podle Faltýnka vyšetřovatel tají zásadní informace. "Jediné, co jsem spáchal, a to jsem spáchal, je naprosto legální prodej akcií obchodní společnosti za cenu dokonce vyšší, kterou stanovil ne námi objednaný znalecký posudek, ale policií objednaný znalecký posudek," uvedl se Faltýnek.
Před poslanci vystoupil Jaroslav Faltýnek (ANO). "Mám osobní prosbu, nehádejme se, ať stihneme dnes odhlasovat," vyzval Faltýnek, který má prý od půl druhé lékaře. "Jak velké je riziko zneužití policejních orgánů?" ptá se Faltýnek, který považuje svě obvinění za zcela nepodložené. Zopakoval, že zvedne ruku pro své vydání:"Nic nezákonného jsem neudělal, a proto se nechci skrývat za poslaneckou imunitu." Dalším důvodem, proč bude hlasovat pro své vydání je i kolegialita vůči dalším obviněným, kteří imunitu nemají. "Nazývám to sračkou a velkou sračkou," zahájil projev Faltýnek.
"Dá se v České republice objednat politické stíhání? Pokud ano tak mi řekněte, kdo za to nese zodpovědnost," zeptal se Zbyněk Stanjura (ODS) ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO).
Na Twitteru reaguje také Milan Chovanec (ČSSD):
Pokud platí názor premiéra, že v ČR lze objednat trestní stíhání, pak by měl ministr spravedlnosti Pelikán okamžitě opustit svůj post. pic.twitter.com/zQCF9LHiLE
— Milan Chovanec (@Milan_Chovanec) 19. ledna 2018
Vystupují poslanci s přednostním právem, kteří reagují na Babišova slova i na projev zpravodajky Kateřiny Valachové (ČSSD). Poslanci nyní mluví o činnosti policie, státního zastupitelství a ministerstva spravedlnosti. Reagují tak na Babiše, který tvrdí, že trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo je na objednávku.
Tak @AndrejBabis chce, aby pravda zvítězila. V to věří určitě nejen on. Jednání o vydání dále pokračuje...
— KDU-ČSL (@kducsl) 19. ledna 2018
Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) reaguje na Babiše, který ho zmínil ve svém projevu:
@AndrejBabis dnes na plénu @snemovna "#Zdechovsky je největší udavač v Bruselu..." Pane premiere, plati podle sebe soudim Tebe 😉😂😎
— Tomáš Zdechovský (@TomZdechovsky) 19. ledna 2018
"Pevně věřím, že pravda zvítězí," řekl Babiš. "Přeju vám, aby si nikdo neojednal vaše stíhání a stíhání vaší rodiny. Chci vás jenom požádat, abyste přemýšleli o tom, co jsem tady řekl. To jsou ta fakta, ne to, co jste četli v novinách," ukončil Babiš svůj čtyřicetiminutový projev. Poslanci ANO ho za projev odměnili hlasitým potleskem.
"Proč bylo porušeno právo společnosti Imoba na obhajobu?" ptá se Babiš, podle kterého se při vyšetřování OLAFu nemohla společnost bránit. Právě Imoba je hlavní firmou figurující v kauze Čapího hnízda.
ODS komentuje Babišův projev:
Politická objednávka, korupce, solární mafie, "Bakalové noviny", Volkswagen. Andrej Babiš ve Sněmovně mluví o Čapím hnízdě. Klasika.
— ODS (@ODScz) 19. ledna 2018
Premiér Andrej Babiš komentuje a kritizuje činnost Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF). "OLAF, to je největší zpráva, Bakalovy noviny to pořád jedou," řekl Babiš v narážce se novináře z vydavatelství Economia (Hospodářské noviny a server Aktuálně.cz), kteří český překlad zprávy OLAFu kompletně zveřejnili. Economia patří podnikateli Zdeňku Bakalovi. Babiš se snaží na základě příkladů ze zahraničí, včetně kauzy automobilky Volkswagen, zpochybnit práci OLAFu.
"Pokud tady paní Valachová mluví o obvyklé praxi policie, tak to potěš pánbůh," řekl Babiš, který komentoval jednotlivé aspekty kauzy a podezření ze zapojení jeho rodiny.
Komentátor E15 Martin Čaban na Twitteru:
.@AndrejBabis ve sněmovně: "Kdybyste si poslechli argumenty a použili zdravý rozum, tak byste nemohli hlasovat pro (vydání). Já jsem jasně řekl, že budu hlasovat pro vydání."
— Martin Čaban (@cabanmart) 19. ledna 2018
"Kauza nemá jen ovlivnit naše preference, má hlavně ovlivnit sestavení vlády," říká Babiš, podle kterého Čapí hnízdo ovlivňuje i prezidentské volby. Premiér je přesvědčen, že nikdo spojený s kauzou Čapí hnízdo nespáchal žádný trestný čin. "Žijeme v zemi, kde si můžete objednat stíhání a dostat pravděpodobně někoho do vězení," řekl premiér.
"Celý problém této vylhané kauzy je, že jsem vstoupil do politiky," řekl Andrej Babiš (ANO), který se odkazuje na masarykovskou první republiku. Kauzu považuje Babiš za zpolitizovanou, mediálně zneužívanou a politicky živenou. "Já mám pocit, že se tu od voleb neřeší nic jiného," řekl premiér. "Ale o tom to je tahle sněmovna, je to snad největší téma v historii," stěžuje si Babiš
"Proč policie požádala o naše vydání na poslední chvíli, v srpnu těsně před volbami? Je to na politickou objednávku, objednávku mafie," řekl Babiš s tím, že kvůli kauze přišlo hnutí ANO ve volbách o deset procent. Hnutí ve volbách zvítězilo s 29,6 procenty, druhá ODS získala jen 11 procent.
Začíná všeobecná rozpravam, jako první mluví premiér Andrej Babiš. "Můj projev nemá za cíl změnit váš názor. Dobře vím, že budete hlasovat politicky," řekl poslancům Babiš.
"Usnesení ze dne 16. ledna 2018, mandátový a imunitní výbor doporučuje sněmovně vydání poslance Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání," ukončila projev Valachová.
TOP 09 nebude dnes vystupovat, aby jednání nezdržovala.
Jdeme vydat Babiše a Faltýnka. Nebudeme k tomu vystupovat, protože stačilo, že to prodlužovali poslanci ANO. pic.twitter.com/Mra1BCUV2r
— Dominik Feri (@DominikFeri) 19. ledna 2018
"Poslanec Andrej Babiš pokládá kauzu za zpolitizovanou. Uvedl, že požádá Poslaneckou sněmovnu o své vydání," řekla zpravodajka žádosti Kateřina Valachová (ČSSD), podle které Babiš na slyšení na výboru odmítl spekulace o své rodině ve sdělovacích médiích. "Poslanec Jaroslav Faltýnek nerozumí trestněprávní rovině kauzy. Také upozornil, že zpráva OLAF o něm nemluví jako o podezřelém," řekla Valachová o závěrech slyšení poslanců.
"Vyšetřovatel se vyjádřil ke spekulacím o své důvěryhodnosti a odmítl je. Vyšetřovatel i státní zástupce odmítli, že by na ně byl během vyšetřování vyvíjen politický tlak," řekla Valachová. Podle Valachové oba vypověděli, že kauza je vyšetřována standardně a obvyklým způsobem.
Nyní se ke slovu dostává zpravodajka žádosti poslankyně Kateřina Valachová (ČSSD), která připomíná, že výbor vyslechl státního zástupce, vyšetřovatele, Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. Členové výboru se podle ní seznámili s vyšetřovacím spisem a se zprávou OLAF. "Všichni poslanci byli při nahlížení poučeni o mlčenlivosti," řekla Valachová.
Grospič nyní rekapituluje všechna jednání výboru. "Oba poslanci před výborem uvedli, že požádají o své vydání," řekl Grospič, který dodává, že i výbor doporučil oba poslance vydat.
Sněmovna začíná jednat o policejní žádosti k vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Slovo dostává předseda mandátového a imunitního výboru Stanislav Grospič (KSČM).
Poslanci budou ještě před žádostí o vydání poslanců volit členy nové sněmovní komise pro kontrolu Úřadu pro zahraniční styky a informace.
Začíná schůze Poslanecké sněmovny.
Piráti budou hlasovat pro vydání. "V České republice mají všichni občané rovnost před zákonem," řekl Jakub Michálek (Piráti). Piráti také oceňují, že sněmovna dnes ukončí jednání o Babišovi a Faltýnkovi. "Po dvou měsících obstrukcí se může věnovat legislativní práci," řekl předseda strany Ivan Bartoš.
"Všichni poslanci KDU-ČSL budou hlasovat pro vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. Jednání na plénu nebudeme zdržovat," uvedl šéf lidoveckých poslanců Jan Bartošek s tím, že dnes za klub vystoupí pouze poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL), který je členem mandátového a imunitního výboru. V září rozprava trvala více než sedm hodin, než sněmovna přistoupila k hlasování.
Starostové také potvrdili, že budou hlasovat pro vydání, odvolávají se na závěry mandátového a imunitního výboru, který doporučil poslance vydat. "Sněmovna je zablokovaná ve své práci. Tři měsíce tady řešíme, jestli bude premiér vydán nebo nebude vydán. Ten nejdřív říká, že je to účelové, aby pak otočil a řekl, že chce být vydán. Poslanci ANO jsou navíc proti, přes odpor Andreje Babiše ho nechtějí vydat. Vůbec té situaci nerozumím," řekl předseda STAN Petr Gazdík, podle kterého Babiš blokuje jednání sněmovny a sestavování vlády. Starostové potvrdili, že nevstoupí s hnutím ANO do vlády.
Poslanci SPD budou hlasovat pro vydání Babiše a Faltýnka, vidí nesrovnalosti v kauze Čapí hnízdo. SPD odmítla, že by uzavírala s ANO zákulisní dohody. "Politické strany ve sněmovně mají problém jít do vlády s trestně obviněným premiérem, my to včera řekli také. Bude záležet na hnutí ANO, jak se k tomu postaví a jak to bude řešit," řekl předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala.
TOP 09 nemění svůj postoj a bude hlasovat pro vydání. "Vzhledem k délce toho vydávání, těm průtahům a obstrukcím, si myslíme, že ve veřejném prostoru zaznělo úplně všechno. Nemáme v úmyslu cokoli opakovat při jednání sněmovny. Vystoupíme, jen kdybychom museli reagovat na nějaký laciný výpad," uvedl na tiskové konferenci šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.
Vážení čtenáři, sněmovna dnes rozhoduje o tom, zda zbavit Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka poslanecké imunity k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Jednání na plénu začne v devět hodin, předtím vystoupí strany na tiskových konferencích. Dění pro vás sledujeme on-line.