Sobotka: O zemanovce ani babišovce nestojíme. A my o komunisty, reaguje Bělobrádek
„Sobotní noc bude dlouhá a určitě bude nabytá neděle,“ vyjadřuje svá očekávání o brzkém začátku povolebního vyjednávání Sobotka, jehož strana do hlasování 25. a 26. října vstupuje jako jasný favorit. Pokud svou roli potvrdí, chce vytvořit jednobarevnou vládu s podporou co nejmenšího počtu etablovaných a podobně orientovaných politických stran.
Takový kabinet, v němž chce být ČSSD dominantní silou, by podle Sobotky vyloučil alibismus, kdy se na sebe několik koaličních stran vzájemně vymlouvá. Toho, že by takovou vládu, v níž by mohli zasednout i nestraníci, skrze komunisty výrazně ovlivňovala hlava státu, se Sobotka příliš neobává. „Já si myslím, že to riziko není o nic větší, než že se Miloš Zeman bude snažit vládu ovlivňovat přímo skrze sociální demokracii,“ řekl šéf strany, v níž má prezident řadu výrazných příznivců, včetně statutárního místopředsedy Michala Haška.
Za rizikovou má sociální demokracie možnou podporu „komerčních“ stran, za něž Sobotka považuje zejména hnutí miliardáře Andreje Babiše ANO a Stranu práv občanů - zemanovců (SPOZ). Proti „jednorázovým“ stranám se chce ČSSD podle informací ČTK silně vymezit ve zbytku volební kampaně, kde by tak měla učinit připomenutím osudu Věcí veřejných v uplynulém volebním období.
Zopakují voliči "chybu"?
„To, co přirozeně podle mého názoru bude rozhodující, je, do jaké míry občané zopakují chybu, kterou udělali v roce 2010 s Věcmi veřejnými, a podpoří nové účelové politické projekty,“ myslí si předseda ČSSD. Prý by nebyl překvapen, kdyby se ANO po volbách dohodlo s ODS a TOP 09, které zatím něco takového vylučují. „Může tady nastat stejná situace jako s Věcmi veřejnými, nejprve silné vymezování vzájemné a pak dohoda po volbách,“ uvedl.
Naznačená orientace ČSSD na komunisty se ovšem nelíbí lidovcům. „Pro KDU-ČSL je jakákoli spolupráce s komunisty vyloučena,“ sdělil Bělobrádek. Lidovci se podle něj nebudou podílet na jakékoli vládě nebo projektu, který by se opíral o podporu KSČM.
Opakování scénáře z předchozích sněmovních voleb, kdy ČSSD v průzkumech dlouho jasně vedla, ale pak zvítězila jen těsně a kabinet nesestavovala, se chce strana podle Sobotky vyhnout gradací volební kampaně, která by měla vyvrcholit takzvaným oranžovým týdnem.
Pokud jde o povolební situaci, Sobotka se nebojí toho, že by hlava státu chtěla jednat podle svého a ignorovala by vůli politických stran. „Prezident bude muset akceptovat dohodu politických stran v Poslanecké sněmovně a bude záležet na politických stranách, jestli se dohodnou,“ je přesvědčen. „Už se těším na diskuse s ním v situaci, kdy bychom tedy volby vyhráli a budeme se domlouvat na tom, jakým způsobem by země dál měla postupovat,“ řekl také.