Sobotka: Při rozdělování křesel budu velkorysý | E15.cz

Sobotka: Při rozdělování křesel budu velkorysý

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sociální demokracie bude jednat s ANO a KDU-ČSL o rozdělení křesel ve vládě velkoryse, řekl dnes předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Konečné složení nového kabinetu by už stranické orgány podle něho schvalovat neměly. Ústřední výbor sociální demokracie už posvětil i programový obsah koaliční smlouvy.

S prvním návrhem na rozdělení křesel nejsou spokojeni lidovci, měly by jim připadnout jen dvě. ČSSD jich má mít osm a hnutí ANO sedm. „Můj názor se nezměnil,“ uvedl Sobotka po zasedání výboru, zdůraznil ale, že bude velkorysý. „My jsme strana, která vnímá nutnost vzniku nové vlády v co nejkratším termínu,“ dodal.

Termín zahájení jednání o rozdělení křesel v kabinetu chce Sobotka domluvit s předsedy hnutí ANO a KDU-ČSL Andrejem Babišem a Pavlem Bělobrádkem ještě dnes. Měla by se uskutečnit v „nejbližším termínu“ poté, co se Bělobrádek vrátí ze Spojených států. Sobotka podotkl, že vyjednavače zřejmě čekají „trochu vzrušenější“ Vánoce.

Programovou část koaliční smlouvy schválila ČSSD dnes. V neděli zasednou lidovci a zkraje příštího týdne hnutí ANO. Sobotka podotkl, že pokud by měl vyslyšet všechny náměty stranického předsednictva a ústředního výkonného výboru, ČSSD by musela mít všechny ministry. „Zazněly požadavky například na to, aby sociální demokracie nesla odpovědnost za resort zdravotnictví nebo rezort dopravy,“ řekl.

Sobotka chce ministra pro lidská práva

Sobotka podle serveru iDnes.cz zvažuje, že by v jeho vládě byl ministr pro lidská práva. Podle šéfa hnutí ANO Andreje Babiše jsou lidská práva důležitá, je třeba se snažit o jejich podporu a dodržování. Stát má podle něj v tomto směru rezervy. „Nevidím důvod na to zřizovat další ministerstvo,“ napsal ale Babiš.

Případný vznik funkce naopak nezavrhuje první místopředseda lidovců Marian Jurečka, podle kterého to principiálně není špatná myšlenka. „Pak je samozřejmě otázka, jaké kompetence a jaké nástroje by ministr měl k tomu, aby opravdu dokázal řešit otázku lidských práv v České republice,“ řekl.

Podle politologa Miroslava Mareše lze při vyjednávání o možnosti zavést post ministra pro lidská práva očekávat „zásadní střet“. Zajímavý bude výsledek nedělního jednání lidovců, kteří ústy šéfa Bělobrádka koaličním partnerům vzkázali, že chtějí tři, nikoli dva posty ve vládě. „Bělobrádek musí obhájit pozici před vlastní stranou,“ míní politolog. „Lidovcům pak může nahrávat to, že ČSSD směřuje ke zvyšování počtu ministerstev,“ tvrdí. Upozornil ale, že ANO se navyšování počtu ministerstev brání.

Referendum se nakonec nekonalo

Ústřední výbor, který čítá kolem 180 lidí, měl podle doporučení potvrzovat několik usnesení. V jednom schválil povolební postup předsedy Sobotky a vyjednávacího týmu. V dalším souhlasil s tím, aby ČSSD vstoupila za daných programových podmínek do vlády.

„To, že dnes nezazněla vážnější kritika koaliční smlouvy, ukazuje, že se nám do ní podařilo vtělit velkou část priorit, které v ní sociální demokracie mít chtěla,“ řekl na tiskové konferenci po jednání Sobotka. Zdůraznil, že všechna hlasování byla jednomyslná. Nově vznikající vláda by podle něj měla důsledně pracovat pro občany, nebude se chovat arogantně, nebude občany překvapovat revolucemi, nebude na lidech šetřit, ale bude šetřit na chodu státu. „Potácíme se na hraně recese, potřebujeme rychle vládu, která se vloží do podpory hospodářského růstu,“ řekl.

Mareš zhodnotil koaliční smlouvu jako vágní a obecně formulovanou, navíc z ní prý není jasné, kde chce koalice brát peníze, když neschválila zvýšení daní. „Slibují třeba podporu celému sektoru školství a zdravotnictví, není ale položeno, z čeho bude taková podpora hrazena,“ uvedl politolog.

Složení vlády za ČSSD schválí předseda

Požadavek, aby orgány předsednictvo a ústřední výbor schvalovaly složení vlády, podle Sobotky nezazněl. Nepostupovalo se tak prý ani v minulosti. „Je to v kompetenci předsedy,“ řekl.

ČSSD podle Sobotky nechce jednání o kabinetu komplikovat, i proto se samostatně jedná o změně církevních restitucí. Místopředsedkyně ČSSD Alena Gajdůšková zopakovala, že první schůzka ČSSD a ANO se zástupci církví bude 17. prosince v Senátu. Jednat by se mělo o budovách na Pražském hradě a o výši finančních náhrad.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video