Sobotka: prioritou jednání o Brexitu májí být práva občanů EU, kteří v Británii pracují | E15.cz

Sobotka: prioritou jednání o Brexitu májí být práva občanů EU, kteří v Británii pracují

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Premiér Bohuslav Sobotka neočekává, že by Velká Británie hned po středečním ohlášení začátku jednání o odchodu z Evropské unie zavedla omezení vůči přistěhovalcům z členských států EU.

„Neočekávám žádné negativní kroky, protože by to bylo v rozporu se závazky, které na sebe Británie jako členská země (Evropské unie) vzala,“ řekl Sobotka před dnešním jednáním se svými protějšky z Maďarska, Polska a Slovenska ve Varšavě. Brexit má patřit k stěžejním tématům schůzky předsedů vlád zemí visegrádské čtyřky (V4).

„Ze smluv jasně vyplývá, že Británie do doby, než odejde z EU, zůstává členskou zemí unie, s právy i povinnostmi členské země, a není žádný důvod, aby Británie omezovala volný pohyb pracovních sil, protože zůstává členskou zemí EU. Až v okamžiku od zítřejšího dne uplynou dva roky a pokud by nebyla žádná jiná dohoda, tak dochází k takzvanému tvrdému brexitu a Británie už není členskou zemí EU a nevztahují se na ní práva a povinnosti členské země,“ řekl Sobotka a zdůraznil, že „zítra (ve středu) teprve začne proces vystoupení Británie z EU, zítřkem Británie neodchází z EU“.

Sobotka předpokládá, že se na pořad varšavských jednání dostane i mandát pro vyjednávače Evropské unie, o kterém by se mělo rozhodovat na mimořádném summitu EU na konci dubna. „Jednání (s Brity) nebude vůbec jednoduché,“ předpověděl Sobotka s tím, že půjde jak o vyřešení rozchodu Británie s EU, tak o budoucí vztah. „Vyjednávat bude EU jako celek, ale V4 by měla mít ambici podílet se aktivně na určení mandátu pro vyjednávače EU,“ řekl.

„Práva občanů by neměla být dotčena a jednou z priorit našeho vyjednávání s Brity - teď mám na mysli Evropskou unii - bude zachování práv, která získali evropští občané včetně Čechů tím, že se přestěhovali do Británie a že tam začali pracovat. Přejeme si, aby jim zůstala zachována jejich stávající práva,“ zdůraznil. „Pokud jde o lidi, kteří přijdou do Británie až po jejím vystoupení z EU, tak o tom se bude teprve vyjednávat,“ poznamenal.

Případná dřívější omezení by britská strana neměla zavádět už proto, že v zemích EU žijí britští občané, kteří požívají stejná práva jako občané EU v Británii, čili takové kroky by hrozily možným zhoršením situace Britů v Evropě a především by poznamenaly ovzduší nadcházejících vyjednávání o brexitu.

„Určitě na takovou věc budeme extrémně citliví a nepřejeme si jakékoliv zhoršování podmínek našich občanů (...). Dokud bude Británie v EU, tedy dva příští roky, tak není možné, aby Británie zhoršovala podmínky pro působení našich občanů ve Velké Británii,“ zdůraznil Sobotka.

Vše o Brexitu čtěte ZDE.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video