Soud zamítl Pitrovo odvolání proti jeho vydání do Česka | E15.cz

Soud zamítl Pitrovo odvolání proti jeho vydání do Česka

Tomáš Pitr
Tomáš Pitr
• 
ZDROJ: CTK/Krumphanzl Michal

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Švýcarský soud zamítl odvolání kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra proti povolení jeho vydání do České republiky. Sdělila to mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková. Pitr odsouzený v Česku za daňové delikty je od loňského července ve Švýcarsku ve vydávací vazbě. Proti současnému rozhodnutí se může ještě bránit u tamějšího nejvyššího soudu.

Podnikatele zadrželi policisté 27. července 2010 ve Svatém Mořici, švýcarské ministerstvo spravedlnosti pak koncem roku povolilo jeho vydání do Česka. „Tímto rozhodnutím potvrdilo, že byly splněny podmínky pro vydání - především ta, že trestné činy uvedené v rozsudcích a v žádosti o vydání jsou trestné i podle švýcarského práva,“ uvedla Palečková. Pitr se proti rozhodnutí odvolal a spolkový trestní soud v Bellinzoně jeho odvolání 1. září zamítl.

Soud již dříve také rozhodl, že uprchlý podnikatel zůstane až do konce vydávacího řízení ve vazbě. Zamítl Pitrovu nabídku složit za propuštění kauci ve výši milion švýcarských franků (asi 23 milionů korun). Loni chtěl muž za své propuštění složit třikrát tolik. Podle bellinzonského soudu je však propuštění z vydávací vazby ve Švýcarsku jen výjimečné.

Podle rozsudku hrozí Pitrův útěk a toto riziko ještě zvyšuje rozhodnutí o vydání do ČR. Přiměřená nejsou ani opatření jako ohlašovací povinnost a zabavení dokladů a cenností, která Pitrův advokát navrhoval. Změnit to prý nemůže ani kauce. „Nadále panují nejasnosti kolem finančních poměrů stěžovatele,“ uvedl tehdy soud. Stejný soud se zabývá také další Pitrovou věcí - jeho upozornění na politickou povahu jeho činu. Kvůli „politickému deliktu“ totiž Švýcarsko zadržené do jejich vlasti či jinam nevydává. Ze současného rozhodnutí však vyplývá, že soud pravděpodobně podnikatelovu kauzu za politickou nepovažuje.

Pitra v roce 2006 soud v ČR pravomocně odsoudil za daňové delikty k pětiletému vězení. Podnikatel do věznice nenastoupil a od června 2007 se podle dostupných informací skrýval v cizině. Loni v dubnu byl v ČR pravomocně odsouzen k souhrnnému šestiletému vězení v souvislosti s podezřelými obchody s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny. Loni v červnu mu Nejvyšší soud ČR dal šanci na obnovení jednoho z procesů.

Kauzu daňových deliktů Pitra a Miroslava Provoda tak letos v březnu začal projednávat pražský městský soud. Případ však nyní ustrnul, z rozhodování o obnově se totiž pro podjatost vyloučil předseda senátu Petr Novák. Soudce čelí kárné žalobě kvůli tomu, že před posledním jednáním kontaktoval důležitou svědkyni v procesu, a mohl tak porušit zákon.

Proces se k městskému soudu vrátil kvůli stížnosti pro porušení zákona, kterou podala bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová k Nejvyššímu soudu ve prospěch Pitra s Provodem, aby mohli uplatnit nové důkazy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video