Spor VZP s luxusním ozařovacím centrem míří k arbitráži o 15 miliard

Pražské Protonové centrum

Pražské Protonové centrum Zdroj: Protonove centrum

Vleklý spor Všeobecné zdravotní pojišťovny a Protonového centra nakonec skončí arbitráží. Už 12. listopadu začne nároky firmy posuzovat rozhodčí soud při Hospodářské komoře. Uvedla to Česká televize.

Protonové centrum v Praze se na VZP domáhá miliardy korun ročně za léčbu 1600 pacientů s rakovinou po dobu 15 let. Centru zajišťuje peníze za léčbu sedm let stará smlouva, kterou podepsal bývalý nucený správce pojišťovny. Zatímco VZP považuje dokument za neplatný, centrum na jeho platnosti trvá. Pojišťovna nedávno centru nabídla jinou smlouvu, podle níž je připravena posílat klienty na léčení do centra, pokud si bude účtovat za ozařování dospělých paušální platbu 505 907 korun a za ozařování dětí 734 567 korun. Ročně to může být 150 klientů. Pokus pojišťovny vyjednat výhodnější podmínky prý neuspěl.

Podle televize už je jasné, že se do začátku arbitráže v příštím týdnu obě strany nedohodnou. „Rozhodčí soud by měl proběhnout, nicméně bez ohledu na jeho výsledky jsme vždycky deklarovali, že primárním cílem je nikoliv se soudit. My chceme zabezpečit péči o české pacienty,“ uvedl mluvčí centra Vladimír Šulc.

Kromě Vojenské zdravotní pojišťovny zatím žádná česká zdravotní pojišťovna s pražským centrem dlouhodobou smlouvu nemá. Hradí mu léčení svých klientů jen v případě, když jim nabídne cenu srovnatelnou s tím, za kolik léčí protonové centrum v Mnichově. Na léčbu protony posílají tyto pojišťovny jen klienty, u nichž to doporučí komplexní onkologická centra.

Proton Therapy Center
Protonové centrum v Praze je soukromé zdravotnické zařízení pro léčbu nádorů protonovým zářením, které se nachází v areálu Nemocnice Na Bulovce. Protonová léčba, kterou se léčí pacienti po celém světě od roku 1992, umožňuje širší spektrum léčby nádorů v blízkosti životně důležitých orgánů, a to s minimálním poškozením zdravých tkání a souvisejícím rizikem vedlejších účinků. Vlastníkem centra je společnost Immorent PTC, s.r.o. ze skupiny Erste Group Immorent, provozovatelem společnost Proton Therapy Center Czech s.r.o. vlastněná bratry Pavlem a Václavem Laštovkovými.
V dubnu 2006 uzavřel tehdejší nucený správce VZP Antonín Pečenka za pojišťovnu smlouvu o smlouvě budoucí, která VZP zavazuje po dobu 15 let hradit Protonovému centru léčbu 1650 jejích klientů ročně při ceně 26 tisíc Kč za jedno ozáření. Uvážíme-li, že každý pacient potřebuje průměrně 22–25 ozáření, jedná se o kontrakt v celkové výši až 15 miliard korun.
VZP však smlouvu neuznává a centrum proto proti ní vyvolalo arbitráž. Na podporu centra vznikla také petice Hlas pro život.
Nucenou správu, která trvala od listopadu 2005 do května 2006, na VZP uvalil tehdejší ministr zdravotnictví David Rath a do funkce nuceného správce dosadil svého náměstka Pečenku, který měl prověřit a zlepšit hospodaření pojišťovny.[10] Pečenka později v Protonovém centru několik let působil. Nakonec se však s majiteli centra rozešel a v roce 2012 založil konkurenční firmu Proton centrum Praha s.r.o., jejímž cílem by mohlo být centrum převzít, když se k tomu naskytne příležitost.

Protony, které zatím nezáří

Manfred Herbst: Protonovou terapií je možné léčit každý nádor