Stát by mohl hradit výživné za rodiče-neplatiče, zvažuje vláda

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Novak Tomas/Euro

ČTK
Vláda připravuje zavedení zálohového výživného od roku 2016. Stát by matkám nebo otcům, kteří se starají o děti a druhý rodič jim neplatí soudem stanovené částky, posílal alimenty na účet. Dlužné částky by pak stát sám vymáhal po neplatičích. Náklady se odhadují na téměř miliardu korun ročně.

Ministr financí Andrej Babiš se zatím k plánu staví rezervovaně, uvedla dnes Česká televize. Návrh počítá i s posílením úřadu práce o nové zaměstnance. Informovala o tom Česká televize (ČT).

Suma, kterou by stát na dlužné alimenty posílal, by podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové Tominové musela mít stanovenu horní hranici, protože si státní rozpočet nebude moci dovolit to platit v plné výši. Částka bude vycházet z průměrného výživného, které se pohybuje od 2150 do 3280 korun za měsíc. Náklady se odhadují na 962 milionů korun ročně, většina peněz by se podle ministryně měla státu vrátit.

Prosadit návrh v koalici ale podle ČT nebude snadné, i když to má vláda v programu. Babiš s plánem nesouhlasí. „To bychom potom museli řešit i nezaplacené faktury podnikatelům, potom se rozpočtově totálně zhroutíme,“ řekl Babiš televizi. Podobné názory má podle ČT i opozice.

V Česku žije přes 570 tisíc neúplných rodin. Loni bylo vydáno téměř 46.000 rozhodnutí o stanovení výživného. Podle odhadu MPSV ho v polovině případů nikdo neplatí. Podobný systém, jaký vláda připravuje, funguje například na Slovensku od roku 2002.

Neplatíte alimenty? Pozor na řidičák!

Soudci mají od ministerstva spravedlnosti recept na výši výživného

Volby do Poslanecké sněmovny ČR 2025

V roce 2025 se v ČR konají volby do Poslanecké sněmovny. Projděte si klíčová témata, mezi které patří aktuální volební průzkumy, termín a čas voleb, strany, kandidáty, postup ve volební místnosti a volební systém ČR pro parlamentní volby 2025 (články se zobrazí po rozkliknutí odkazu):

Termín, strany, kandidáti a systém Volební průzkumy Voličský průkaz Jak volit? Volby ze zahraničí Volební místnosti Kroužkování a preferenční hlasy Volební lístky Volební komise