Stát přispěje firmám na brownfieldy. Revitalizaci ale musejí stihnout rekordně rychle

Brownfield Bubny-Zátory v Praze.

Brownfield Bubny-Zátory v Praze. Zdroj: Michaela Szkanderová

Brownfield Bubny-Zátory v Praze.
Brownfield Bubny-Zátory v Praze.
Brownfield Bubny-Zátory v Praze.
Brownfield Bubny-Zátory v Praze.
Brownfield Bubny-Zátory v Praze.
8 Fotogalerie
Miffek Thuong Ly
Diskuze (0)

Nejen obce, ale i soukromníci, kteří vlastní nefunkční průmyslové areály nebo nepoužívaná nádraží, budou mít možnost získat dotaci na jejich přeměnu. Z Národního plánu obnovy půjde na revitalizaci brownfieldů přes 3,3 miliardy korun, o dvě třetiny nákladů budou moci nově žádat všechny právnické osoby včetně firem. Dotaci ale musejí příjemci profinancovat do konce roku 2025.

Dosud byly podobné dotační programy určené jen pro obce a kraje. Ministerstvo pro místní rozvoj nyní připravilo nařízení, které rozšiřuje okruh příjemců. „Zaměřujeme se na dva typy projektů. Zaprvé se jedná o podporu revitalizace „specifických brownfieldů“, tedy rozlehlých areálů, jejichž obnova se zatím kvůli vysoké finanční náročnosti příliš nedaří,“ popisuje rezort v nařízení první oblast, která je určená i soukromníkům.

Ministerstvo zde hodlá rozdělit zhruba dvě miliardy korun. „Projekty, o kterých víme, předpokládají nejčastěji investice v nižších stovkách milionů. Díky současné inflaci, která výrazně prodražuje i stavební práce, budou tyto náklady dále stoupat,“ řekla mluvčí rezortu Veronika Hešíková.

„Druhá investice cílí na ostatní brownfieldy ve vlastnictví obcí a krajů. Je určena k regeneraci především pro účely občanské vybavenosti,“ dodává Hešíková s tím, že se zde rozdělí 800 milionů korun. Peníze mohou samosprávy využít pro stavbu bydlení, škol, ale i třeba pro výsadbu lesa. Národní plán obnovy počítá ještě s třetím programem v hodnotě půl miliardy korun, který je ale v kompetenci ministerstva průmyslu a obchodu. Dotaci zde mohou čerpat obce a kraje na přeměnu brownfieldů pro podnikatelské využití.

Vláda tím reaguje na velkou poptávku po příspěvku na přeměnu brownfieldů, jejichž sanace je často finančně velice náročná. Čím déle leží území ladem, tím dražší je poté jejich revitalizace. Po dosavadních dotačních programech se jen zaprášilo, zájem obcí nekolikanásobně převyšoval možnosti programu. Agentura CzechInvest zmapovala projektové záměry za více než 300 miliard korun.

Důležitou zprávou je, že na nově vypsané dotace dosáhnou i vlastníci brownfieldů v Praze, což v minulosti ne vždy šlo. Hlavní město má několik obřích rozvojových oblastí v rukou soukromníků, kde se chystá výstavba nových čtvrtí, jakou jsou území v Bubnech-Zátorech, na Žižkově nebo Smíchově. Podle urbanistů dává přeměna těchto oblastí, často v nitru měst, větší smysl než zástavba polí na okraji obce.

Celé to však má jeden háček. Z povahy Národního plánu obnovy, což jsou evropské peníze určené na postcovidové oživení unijních ekonomik, musejí být peníze vyčerpány do roku 2025. „Bude tedy velký tlak na rychlou realizaci projektů,“ řekla Hešíková. Dotaci tak budou moci v praxi využít jen připravené projekty s potřebnými povoleními. Výdaje lze proplácet i zpětně až k únoru 2020, tedy k začátku pandemie.

Pro některé investory tak může být výhodnější se domluvit se státem po vlastní ose. Ministerstvo financí například před několika dny oznámilo, že stát investuje miliardu korun do revitalizace areálu bývalé letňanské Avie, kde chystá developer Odien Real Estate novou čtvrť. Rezort již vybral v zadávacím řízení trojici firem, které mají obří areál sanovat. Jde o jednu z největších státem vypisovaných ekologických zakázek v historii.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Začít diskuzi

Volby do Poslanecké sněmovny ČR 2025

V roce 2025 se v ČR konají volby do Poslanecké sněmovny. Projděte si klíčová témata, mezi které patří aktuální volební průzkumy, termín a čas voleb, strany, kandidáty, postup ve volební místnosti a volební systém ČR pro parlamentní volby 2025 (články se zobrazí po rozkliknutí odkazu):

Termín, strany, kandidáti a systém Volební průzkumy Voličský průkaz Jak volit? Volby ze zahraničí Volební místnosti Kroužkování a preferenční hlasy Volební lístky Volební komise