Státní zástupce obžaloval expremiéra Babiše a jeho někdejší poradkyni Nagyovou v kauze Čapí hnízdo

Bývalý premiér Andrej Babiš

Bývalý premiér Andrej Babiš Zdroj: ČTK / Vondrouš Roman

Manželé Petr a Jana Nečasovi na oslavě 80. narozenin Václava Klause (18. 6. 2021)
2
Fotogalerie

Státní zástupce Jaroslav Šaroch dnes podal obžalobu na předsedu hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše a jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou (dříve Mayerovou) v kauze kolem padesátimilionové dotace na stavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo. O obžalobě dvou osob informoval mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Případem se bude zabývat Městský soud v Praze.

Babiš vinu dlouhodobě odmítá. Kauzu Čapí hnízdo pokládá za vykonstruovaný a účelový pokus o svou kriminalizaci a o snahu vystrnadit ho z politiky. Dnes zatím na dotaz nereagoval. Vinu v minulosti odmítla i Nagyová. Už dříve Babiš uvedl, že kauza se udržuje v mediálním prostoru dodnes pro případ, že by se rozhodl kandidovat na prezidenta. Právě to, že se bude ucházet o post hlavy státu, bývalý ministerský předseda nevyloučil, rozhodnutí chce oznámit až v září.

Obžaloba Babišovi neznemožní kandidovat na prezidenta. Podle ústavy a zákona o volbě prezidenta může být zvolen každý občan, který je volitelný do Senátu, pokud mu nebyla omezena svéprávnost k výkonu volebního práva.

„Státní zástupce Městského státního zastupitelství v Praze podal dne 21. března 2022 obžalobu na dvě fyzické osoby ve věci v mediálním prostoru označované jako kauza Čapí hnízdo,“ uvedl Cimbala. Jedné obviněné osobě je podle něj kladeno za vinu, že se dopustila dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie, jednání druhé osoby je kvalifikováno jako pomoc ke zločinu dotačního podvodu. Z dřívějších informací vyplývá, že z pomoci je obžalován právě Babiš.

V kauze Čapí hnízdo bylo původně obviněno 11 lidí včetně členů Babišovy rodiny. Šaroch postupně zastavil stíhání všech obviněných. Bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání Babiše a Nagyové. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo.

Policisté následně uzavřeli vyšetřování kauzy na konci loňského května, oba obviněné navrhli obžalovat. Šaroch na konci srpna rozhodl o tom, že jim případ vrátí k došetření. Učinil tak zejména proto, aby vyšetřovatelé doplnili výslechy svědků, mimo jiné premiérova syna Andreje Babiše mladšího.

Policisté znovu navrhli oba obviněné obžalovat 20. září, vyšetřování ale následně zdrželo to, že Babiš v říjnových volbách znovu nabyl poslanecký mandát, a tím i imunitu. Sněmovna Babiše ke stíhání vydala na začátku března.

„Obžaloba byla podána po doplnění dokazování, a to jak na základě pokynu Nejvyššího státního zastupitelství, který byl vydán v souvislosti se zrušením původního meritorního rozhodnutí ve věci v roce 2019, tak poté, co byly doplněny i další důkazy, které se objevily bez závislosti na vůli dozorového státního zástupce či na uvedeném pokynu,“ popsal Cimbala.

 

Čapí hnízdo

Video placeholde
• Videohub

Podle Cimbaly nově zjištěný skutkový stav neumožnil vydání jiného rozhodnutí, než je podání obžaloby. „Státní zástupce je vázán zákonem a zásadou obžalovací. V této věci byly splněny zákonné podmínky, které trestní řád spojuje s podáním obžaloby. S otázkou případných pochybností svědčících ve prospěch obžalovaných se musí vypořádat příslušný soud,“ doplnil mluvčí.

V morálním kodexu reprezentanta hnutí ANO, které Babiš založil, jeden z bodů určuje, že osoba, proti které je podána obžaloba pro úmyslný nebo nedbalostní trestný čin spáchaný v souvislosti a ve spojení s výkonem veřejné funkce, neprodleně rezignuje na volený mandát, funkci a členství ve hnutí.

Místopředseda ANO a moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák napsal, že Babiš nebyl ve veřejné funkci v době, kdy kauza vznikla. „Je-li to takto definováno, tak to není v rozporu,“ uvedl. Za důležitější považuje, jak s tím naloží sám Babiš.

Podstatou případu je podle dřívějších informací to, že Čapí hnízdo původně patřilo Babišovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se však přeměnilo na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získalo padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu nemělo nárok. Akcie údajně vlastnily Babišovy děti a partnerka. Společnost se po několika letech pod Agrofert vrátila. V roce 2017 Babiš vložil holding do svých svěřenských fondů.