Stejnou penzi pro oba manžele a důchod ať trvá čtvrtinu života, říká komise

Martin Potůček, předseda odborné sociální komise ČSSD

Martin Potůček, předseda odborné sociální komise ČSSD Zdroj: Profit

V důchodu by člověk měl strávit čtvrtinu života a deset let před penzí by se věk odchodu do penze už nesměl měnit. Lidé by tak měli mít jistotu, v kolika letech mohou nejdřív na odpočinek odejít. Manželé by se v budoucnu o důchod mohli podělit. Jejich odvody a vyměřovací základy pro stanovení penze by se mohly sečíst a rozdělit rovným dílem. Pomohlo by to srovnat propad mezi důchodem žen a mužů, řekl předseda důchodové komise Martin Potůček.

Návrhy teď dostane vláda a rozpracuje jej ministerstvo práce. „Nejméně deset let před důchodem by všechny generace měly vědět, kdy do penze půjdou. Čtvrtinu života by měl člověk strávit v penzi s podporou důchodového systému,“ uvedl Potůček.

Věk nástupu do penze není v Česku pevně stanoven, každoročně se zvyšuje u mužů o dva měsíce a u žen o čtyři měsíce. Postupně by se měla věková hranice u obou pohlaví srovnat. Do penze v 65 letech by měli jít muži, bezdětné ženy a matky s jedním dítětem v roce 2030. V 67 letech půjdou do důchodu lidé, kteří se narodili v roce 1977.

Vládní strany chybějící strop původně kritizovaly a ve své koaliční dohodě uvedly, že zřídí komisi, která připraví maximální hranici věku odchodu do důchodu. Evropská komise a další instituce Česko opakovaně kritizovaly za to, že má penzijní věk ve srovnání s některými jinými vyspělými zeměmi nízký.

Vláda má zohledňovat demografické prognózy

Podle návrhu by důchodový věk měla v budoucnu každých pět let posuzovat vláda. Podle délky života a dalších kritérií by jeho růst buď přibrzdila, nebo urychlila. K prvnímu přehodnocení by kabinet mohl přistoupit na konci tohoto desetiletí. Zohlednit by měl demografické prognózy, dobu dožití i takzvaný index závislosti, tedy počet seniorů na počet osob v aktivním věku.

Loni narození muži měli loni naději dožít se v průměru 75,2 roku, ženy 81,1 roku. Podle Potůčka ale není možné podle evropských pravidel přistupovat k ženám a mužům rozdílně, věk by se musel sjednotit. V ČR by tak mohl činit kolem 78 let, upřesnil šéf komise. Důchod by měl zabrat čtvrtinu života, tedy kolem 19,5 roku. Podle tohoto propočtu by lidé v Česku ale chodili do penze před šedesátkou.

Ministerstvo práce už dřív ve své analýze uvedlo, že důchod by měl trvat zhruba 19 až 21 let. Pokud by se demografické výsledky od tohoto pásma odchylovaly, kabinet by navrhl zrychlení či zpomalení růstu důchodového věku.

Sdílený důchod

Podle druhého návrhu komise by manželé mohli sdílet pro výpočet penze své vyměřovací základy, v nichž se odrážejí výdělky a odvody. Ženy v Česku vydělávají méně než muži, mívají pak v průměru o pětinu nižší důchod. Průměrný starobní důchod muže dosahoval na konci března podle České správy sociálního zabezpečení 12 217 korun, průměrná penze ženy 10 009 korun.

Vyměřovací základy obou partnerů by se tak sečetly a rovným dílem rozdělily. Oba by tak měli stejný důchod. Podle Potůčka by se díky tomu výrazný rozdíl mezi mužskou a ženskou penzí mohl srovnat. Opatření by ale nejspíš bylo dobrovolné.

Na sdílení důchodů se zaměřila loňská studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) při institutu CERGE-EI pro společnost Gender Studies. Autoři se soustředili na situaci po rozvodu. Zjistili, že ženy kvůli rozpadu soužití mohou v důchodu mít v průměru o 7,1 procenta peněz měsíčně méně, než kdyby žily s manželem. Rozvedení muži si naopak o 2,9 procenta přilepší, když se nemusí dělit s manželkou. Ženy se přitom obvykle víc staraly o domácnost, muži tak mohli vydělávat a odvádět si na penze.