Strakoničtí vojáci získají raketomety za téměř miliardu | E15.cz

Strakoničtí vojáci získají raketomety za téměř miliardu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Strakonický protiletadlový útvar získá raketové komplety za 950 milionů korun, cena je uvedena bez daně. Moderní systém RBS-70 NG dostane v letech 2020 a 2021. Součástí kontraktu je i výcvik obsluhování kompletů. Zástupci české armády a dodavatele ve Strakonicích podepsali smlouvu na odběr 16 kompletů protiletadlového raketového systému. Výrazně se tak zvýší bojeschopnost útvaru. Novinářům to řekli ve Strakonicích zástupci armády.

„RBS-70 NG nahradí zastaralé systémy ještě sovětské provenience ... Je to skutečně technologický skok do úplně jiné kategorie zbraňových systémů. Je to něco, co jsme skutečně potřebovali,“ uvedl Jaromír Zůna z generálního štábu armády.

Zbraně armádě dodá švédská společnost Saab. „Skutečnost, že se členská země NATO rozhodla vložit prostředky do systému RBS-70 NG společnosti Saab, je pro naši firmu tím nejlepším možným hodnocením,“ uvedl ředitel obchodní divize Dynamics společnosti Saab Görgen Johansson.

Strakonický útvar využívá 16 raketových systémů RBS-70 starší generace. Kromě toho mu ještě patří stejné množství zmíněných zbraní z bývalého Sovětského svazu, jejichž stáří je více než 30 let. V budoucnosti tak bude používat 16 raketových systémů RBS-70 a 16 systémů RBS-70 NG. Oba modely jsou plně kompatibilní.

„Protiletadlové raketové systémy RBS-70 nové generace výrazně posílí bojové schopnosti armády. Využívány budou nejen pro ochranu vzdušného prostoru ČR, ale i při plnění úkolů pozemní, protivzdušné obrany v rámci mezinárodních úkolových uskupení NATO,“ řekl náčelník generálního štábu Aleš Opata.

Ministerstvo obrany navíc nakoupí v příštích šesti letech pro systémy RBS-70 protiletadlové řízené střely až za 1,5 miliardy korun. "Zároveň bychom chtěli na přelomu let 2020 a 2021 podepsat smlouvu na náhradu protiletadlových systému středního dosahu KUB. Tím by tato (strakonická) jednotka dosáhla přezbrojení na systémy, které potřebuje," uvedl náměstek ministra obrany Daniel Koštoval.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video