Stropnický: V armádě nemáme jen extremisty, za vojáky stojím | E15.cz

Stropnický: V armádě nemáme jen extremisty, za vojáky stojím

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO)
Ministr obrany Martin Stropnický (ANO)
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Průzkum názorů vojáků, který přinesl data o extremismu v armádě, má podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) i kladné výsledky, za armádou stojí. "Vojáci mají moji plnou důvěru a plně se za armádu stavím," uvedl potom, co s náčelníkem generálního štábu Josefem Bečvářem představili výstupy z průzkumu poslancům branného výboru. Výsledky průzkumu zadaného před dvěma lety bude armáda dále analyzovat, zveřejní je zřejmě příští týden.

Konkurenční průzkum nyní Stropnický zadávat nechce, bude se nicméně zabývat tím, za jakých podmínek ten nyní diskutovaný vznikal. Stropnický uvedl, že kladně hodnotí například to, jak se vojáci dívají na své velení. Důvěra ve velitele je 84 procent, podobně dopadla důvěra v náčelníka generálního štábu, ministra. Ochotu bránit demokratický režim vyslovilo přes tři čtvrtiny vojáků. „To si myslím, že jsou docela zásadní věci,“ uvedl.

Předseda branného výboru David Kádner (Úsvit) pokládá průzkum za pomůcku pro další práci poslanců. Po dnešním hodinovém zasedání se k jeho výsledkům vrátí výbor příští čtvrtek. Dnešní zasedání bylo uzavřené, už dříve o názorech vojáků na základě dokumentu přinesla informace televize Prima. Zveřejnění výsledků průzkumu označil Stropnický za totální selhání.

Spokojenost s výstrojí, výzbrojí a vzděláváním

Členka výboru Jana Černochová (ODS) řekla, že přínosné jsou pro poslance informace o tom, jak jsou vojáci spokojení s výstrojí (66 procent), výzbrojí (46 procent) a například i systémem vzdělávání (41 procent). Vytržená data pak její kolega Ivan Gabal (za KDU-ČSL) označil za bulvár. Gabal, profesí sociolog, považuje výsledky průzkumu za dobré. Poznamenal, že byl zadán v době, kdy se mluvilo hodně o účasti vojáků na extremistických akcích. „Výskyt extremismu není nijak silný a není vůbec nadprůměrný vůči šetřením standardním české společnosti. V tom prostě armáda odráží - dobře nebo špatně - stav české mysli,“ konstatoval.

Podle Gabala bylo šetření z hlediska výběru respondentů neobyčejně robustní, metodu považuje za standardní. „Těžiště těch výsledků je předvedením toho, že v armádě převládá základní důvěra z hlediska toho, k čemu ji máme. Důvěra vůči velitelům, nadřízeným, politikům, kolegům a plné zaměření na obranu. Stížnosti jsou to, co my projednáváme standardně, špatné financování, špatná výzbroj, potřeba modernizace,“ vyjmenoval.

Bečvář: Bylo to vytržené z kontextu

Podle Bečváře jsou zveřejněné údaje vytržené z kontextu. Poukázal na to, že další výstupy jsou pro armádu příznivé. Například že 95 procent dotázaných podporuje suverenitu státu. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil v úterý některé odpovědi vojáků za povzbuzující, další podle něj působí spíš varovným dojmem.

Průzkum podle Primy například ukázal, že někteří vojáci by podpořili radikální politická uskupení a pět procent vojáků se účastní extremistických demonstrací. Zhruba polovina vojáků by pak podpořila takovou politickou stranu, která by nabídla radikální řešení romské otázky. Interní výzkum byl zadán v roce 2013, vojáci dotazník vyplňovali ještě i letos. Vojenští psychologové z generálního štábu se ptali 1615 vojáků z vojenských útvarů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video