Studie: daňový systém v Česku je pro firmy nejnáročnější v regionu

pokladna

pokladna Zdroj: CTK/KEYSTONE/GAETAN BALLY

České podniky stráví plněním všech daňových předpisů v průměru 413 hodin ročně, což je stejně jako loni a v žebříčku všech zemí se Česko ve srovnání s loňskem dokonce zlepšilo o tři příčky na 119. místo. V regionu střední Evropy je ale český daňový systém pro podnikatele nejnáročnější.

Vyplývá to ze studie Světové banky a poradenské firmy PwC týkající se náročnosti placení daní a celkového daňového zatížení (Paying Taxes).

Celosvětově stráví firmy v průměru daňovými záležitostmi 264 hodin ročně, o čtyři hodiny méně než před rokem. Nejjednodušší daňové systémy na světě mají nadále Katar, Saudská Arábie a Spojené arabské emiráty. Ve středoevropském regionu je Česko nejhorší.

Pozitivem je absence změn

„V českém daňovém prostředí se za poslední rok nic zásadního nezměnilo. Lepší pozice Česka je dána nárůstem daňových povinností v jiných ekonomikách. Pro firmy v Česku je na jednu stranu pozitivní, že byly letos ušetřeny výraznějších změn, na druhou stranu český daňový systém patří k nejnáročnějším v EU,“ uvedl vedoucí partner Daňových a právních služeb PwC ČR David Borkovec.

Náročnost placení daní (studie Paying Taxes):
Země Celkové pořadí (předchozí studie) Počet hodin ke splnění daňových povinností (hod./rok) Počet daňových plateb za rok
Celosvětově - 264 25,9
Spojené arabské emiráty 1. (1.) 12 4
Katar 1. (2.) 41 4
Saúdská Arábie 3. (3.) 64 3
USA 47. (64.) 175 11
Německo 68. (89.) 218 9
Polsko 87. (113.) 286 18
Maďarsko 88. (124.) 277 11
Slovensko 100. (102.) 207 20
Česká republika 119. (122.) 413 8
Bolívie 189. (185.) 1025 42

Některé chystané změny v tuzemském daňovém prostředí podle něj pravděpodobně mírně zvýší administrativní náročnost placení daní. „Jde například o novou přílohu k daňovému přiznání právnických osob týkající se transakcí se spojenými osobami, nebo o nové kontrolní hlášení, které bude muset od roku 2016 podávat většina plátců DPH.

Zároveň nedojde k dříve plánovaným změnám, které by bývaly mohly přispět ke snížení administrativní zátěže, jako například zavedení jednoho inkasního místa,“ uvedl.

Daňové zatížení zůstává nadprůměrné

Ve srovnání s loňskou studií v Česku daňové zatížení modelové firmy vzrostlo. Podíl všech daní a odvodů na zisku, které musí zaplatit, se zvýšil na 48,5 procenta z 48,1 procenta. Celosvětový průměr je 40,9 procenta.

Jan Světlík, rozhodující vlastník Holdingu Vítkovice, nicméně již dříve upozornil, že „začal působit nový fenomén, a to jsou poplatky. Platíme víc poplatků než daní.“

Studie se zabývá daňovými systémy deset let
Studie Paying Taxes se zabývá daňovými soustavami ve 189 zemích světa od roku 2004. Měří všechny mandatorní daně a poplatky, které musí středně velké firmy platit v daném roce. Daně a poplatky v sobě zahrnují daň ze zisku, korporátní daně, sociální příspěvky, daně, které platí zaměstnavatel za svého zaměstnance, majetkové daně, daň z převodu nemovitosti, daň z dividend, daň z kapitálového majetku, daň z finančních transakcí, daně spojené se sběrem odpadu, silniční daň a další menší daně a poplatky. Aktuální studie vychází z dat ke konci roku 2013.