Studie k evidenci tržeb stála 200 tisíc, Babiš ji zadal bez tendru | e15.cz

Studie k evidenci tržeb stála 200 tisíc, Babiš ji zadal bez tendru

Ministr financí Andrej Babiš (ANO)
Ministr financí Andrej Babiš (ANO)
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Za studii k zavedení elektronické evidence tržeb dalo ministerstvo financí skoro 199 900 korun bez daně z přidané hodnoty. Zadalo ji přímo společnosti BDO poté, co zrušilo výběrové řízení. Vyplývá to z odpovědi ministra financí Andreje Babiše (ANO) na interpelaci předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury. Z odpovědi dále plyne, že ministerstvo postupovalo při zadání studie podle zákona, protože šlo o zakázku malého rozsahu.

Výběrové řízení na studii proveditelnosti elektronické evidence tržeb vyhlásily finance už loni, jako nejvýhodnější vyhodnotily nabídku BDO v ceně do 500 tisíc korun bez daně z přidané hodnoty, stojí v odpovědi. Před vyhlášením vítěze ale úřad soutěž zrušil.

„Tato společnost byla nicméně znovu oslovena dle zákona o veřejných zakázkách jako možný dodavatel projektové podpory spojené s projektem elektronické evidence tržeb v maximálním rozsahu 100 hodin s limitem 199 900 korun v lednu 2015,“ napsal Stanjurovi Babiš.

Ministerstvo podle odpovědi postupovalo i v souladu s vnitřní směrnicí, když zakázky do 200 tisíc korun bez daně z přidané hodnoty může zadat na základě své informovanosti o trhu. Dokument dostalo od BDO začátkem března.

Stanjura se vedle okolností vzniku studie a její ceny ptal Babiše taky na to, proč není součástí návrhu zákona o evidenci tržeb. Ministr uvedl, že jde o interní studii. Už v červnu z ní ale citoval ve Sněmovně bývalý ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Podotkl mimo jiné, že ačkoli vláda předpokládá počáteční náklady pro stát 400 milionů a provozní 200 milionů korun ročně, studie je odhaduje na 391 milionů a 417 milionů korun.

„Budeme platit víc, než bude zvýšené inkaso,“ uvedl Kalousek, na něhož se Stanjura v interpelaci odvolává. S Babišovou odpovědí nebyl předseda frakce ODS spokojen a interpelací se bude zabývat sněmovní plénum. Pravicová opozice chce přijetí zákona zabránit i obstrukcemi. Zatímco vláda tvrdí, že evidence narovná podnikatelské prostředí a přinese miliardy navíc do státního rozpočtu, podle ODS a TOP 09 ztíží život poctivým živnostníkům a podnikatelům.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery