Summit V4: EU by měla podpořit ochranu hranic v Makedonii a Bulharsku | E15.cz

Summit V4: EU by měla podpořit ochranu hranic v Makedonii a Bulharsku

Zleva: slovenský premiér Robert Fico, polská premiérka Beata Szydlová a makedonský prezident Ďorge Ivanov, český premiér Bohuslav Sobotka, bulharský premiér Bojko Borisov a maďarský premiér Viktor Orbán na tiskové konferenci.
Zleva: slovenský premiér Robert Fico, polská premiérka Beata Szydlová a makedonský prezident Ďorge Ivanov, český premiér Bohuslav Sobotka, bulharský premiér Bojko Borisov a maďarský premiér Viktor Orbán na tiskové konferenci.
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Migrační krize nemá jiné než společné evropské řešení, shodli se na dnešním summitu země visegrádské skupiny, Makedonie a Bulharsko. Podle českého premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) by Evropská unie měla více podpořit Bulharsko a Makedonii při realizaci jejich vlastních opatření k ochraně hranic. Šestice zemí se dnes podle něj shodla i na nutnosti naplnění dohody mezi EU a Tureckem a podpoře snah Řecka plnit podmínky členství v Schengenu.

I když státníci mluvili o podpoře hledání řešení s Tureckem a Řeckem, zároveň je podle nich potřeba mít připraven alternativní plán B. Spočíval by ve vybudování záložních schengenských hranic na jih od Maďarska. Už v minulosti zástupci V4 mluvili o posílení bulharských a makedonských hranic s Řeckem.

Polská premiérka Beata Szydlová podotkla, že tento plán není zaměřen proti žádné zemi EU. Evropa ale podle ní potřebuje opět získat kontrolu nad migračními toky. Očekává, že nejpozději na březnovém zasedání Evropské rady budou přijata efektivní opatření. Evropa podle ní stojí před vážnými výzvami a před problémy, jejichž řešení musí být založeno na zdravém rozumu a společném postoji.

Orbán: Myslel jsem, že po vstupu do EU V4 ztratila význam

Maďarský premiér Viktor Orbán přiznal, že po vstupu členů V4 do EU považoval hlavní cíle visegrádské skupiny za splněné, během současné migrační krize je ale podle něj skupina potřeba víc než kdy dřív. Současný nekontrolovaný vstup migrantů do Evropy je podhoubím pro terorismus, násilí a strach a musí být zastaven, řekl.

Orbán také podpořil další účastníky summitu. „Maďarsko plně podporuje členství Bulharska v Schengenu, země prokázala, že je schopna hlídat hranice,“ uvedl Orbán. Podpořil také vedení rozumných diskusí o vstupu Makedonie do EU.

Makedonský prezident Ďorge Ivanov zdůraznil, že jeho země jako kandidát na členství v unii nese v migrační krizi těžší břemeno než mnohé státy, které už členy jsou. Od EU chce hospodářské i politické záruky a řešení za účasti Řecka, na které však nechce břímě odpovědnosti za migranty převalit.

Pokud nezvládneme migrační proud, je ohrožena EU

Pokud se nezlepší kontrola vnějších evropských hranic a nebude zastaven migrační proud, situace se může vymknout kontrole. Selhání v této oblasti by mohlo zpochybnit samotné základy Evropské unie, vyplývá z deklarace schválené účastníky summitu visegrádské čtyřky, Bulharska a Makedonie. Uvádí, že pokud zůstane spolupráce s Tureckem v migraci za očekáváním, měl by být připraven k okamžitému použití alternativní podpůrný plán.

Účastníci summitu se shodli na tom, že společné evropské řešení migrační krize má jejich plnou podporu. Nyní je prý potřeba se soustředit na urychlené uvedení v život schválených opatření.

Situace se může vymknout kontrole

Zároveň v deklaraci varují, že pokud nebudou příslušná opatření zavedena a nebude zlepšena kontrola nad nejexponovanějšími částmi vnější hranice Evropské unie a nebude zastaven migrační proud, situace se může vymknout kontrole. „Takový vývoj by ohrozil základní pilíře evropské integrace, zejména Schengen a volný pohyb osob. Selhání v této oblasti by mohlo zpochybnit samotné základy Evropské unie a mělo by výrazné negativní hospodářské, sociální i symbolické dopady,“ uvádí se v dokumentu. Takové selhání by zároveň negativně ovlivnilo bezpečnost a stabilitu v oblasti Balkánu.

Zároveň memorandum uvádí, že pokud pokrok v ochraně hranic a spolupráci s Tureckem zůstane za očekáváním, měl by být připraven alternativní podpůrný plán, který bude připraven k okamžitému provedení. Na dalších krocích by se potom měla dohodnout Evropská rada na svém březnovém zasedání. Lídři V4 v minulých dnech mluvili o záměru uzavření balkánské trasy pro uprchlíky přísnější kontrolou bulharských a makedonských hranic s Řeckem. Takový postup ale prý kritizuje Německo.

Fico: Bulhaři a Rumuni by měli být v Schengenu

Pokud jsou v schengenském prostoru země, které neplní povinnosti při ochraně hranice, pak do něj patří i země, které tyto povinnosti plní, řekl slovenský premiér Robert Fico a podpořil začlenění Bulharska a Rumunska do Schengenu. Podporu rozšíření volného pohybu osob o Bulharsko vyjádřil také maďarský premiér Viktor Orbán.

„Slovenská republika se plně hlásí k členství Bulharska a Rumunska v schengenském prostoru,“ uvedl dnes Fico. „Pokud členem Schengenu mohou být země, které si neplní povinnosti v Schengenu, tak můžou být součástí Schengenu země, které si tyto povinnosti už teď neprodleně plní bez jakýchkoliv problémů,“ zdůvodnil Fico postoj Bratislavy.

Zemí, která má nedostatky při ochraně vnějších hranic schengenského prostoru, je podle závěrů nedávné zprávy Evropské komise Řecko. Minulý pátek byla na půdě EU schválena opatření, kterými mají Atény nedostatky napravit, mají na to tři měsíce.

Body deklarace:
- předsedové vlády V4 vyjádřili plnou podporu opatřením přijatým na úrovni EU s cílem účinněji chránit vnější hranice

- zopakovali svůj negativní postoj k migračním kvótám

- s příchodem jara očekávají, že tlak na EU opět stoupne. Je důležité se soustředit na hlavní příčiny migrace, včetně ukončení války v Sýrii

- pokud nebudou zavedena příslušná opatření při ochraně hranic a nezastaví se migrační proud, situace se může vymknout kontrole, což by ohrozilo základy EU. Zároveň by negativně ovlivnilo bezpečnost a stabilitu v oblasti Balkánu.

- premiéři V4 vyzvali k dosažení pokroku ve dvou oblastech. „Zaprvé k urychlenému přijetí pozice Rady k Evropské pohraniční a pobřežní stráži za nizozemského předsednictví zachovávající patřičnou rovnováhu mezi pravomocemi EU a suverénními kompetencemi členských států. Zadruhé k dosažení rychlých a přesvědčivých výsledků při provádění Společného akčního plánu Evropská unie - Turecko“.

- pro zastavení migračních toků je důležité bojovat proti organizovanému zločinu zapojenému do pašování lidí

- pokud spolupráce s Tureckem zůstane za očekáváním, měl by být připraven alternativní podpůrný plán. Měl by vycházet z existujících rámců unijní a bilaterální spolupráce a měl by využívat nástroje a agentury EU, včetně Frontexu

- země V4 deklarují poskytnout zemím západního Balkánu praktickou podporu

- role Řecka v kontrole a řízení migračních toků v balkánském regionu je zásadní. Případné opatření na vnějších hranicích západobalkánského regionu může přinést dopady na Řecko. Pokud by se tak stalo, bylo by nezbytné poskytnout Řecku podporu a asistenci včetně humanitární.

- premiéři podpořili Makedonii a další státy západního Balkánu v procesu rozšiřování EU

Summit V4 šlo sledovat ONLINE:

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video