Syn zpěvačky Špinarové odmítl převzít státní vyznamenání od Zemana | E15.cz

Syn zpěvačky Špinarové odmítl převzít státní vyznamenání od Zemana

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Syn Věry Špinarové odmítl státní vyznamenání, které chtěl zpěvačce posmrtně udělit prezident Miloš Zeman. Matka by ho nechtěla, potvrdil informaci České televize syn zpěvačky Adam Pavlík.

"Jsem přesvědčený, že by si to ocenění neodnesla. Pro ni nebyla ocenění důležitá. A navíc pana Zemana vůbec neměla ráda, takže by tam nešla," řekl Pavlík . Prezident má být reprezentací národa a takovým pan Zeman pro ni nebyl, dodal. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček řekl, že k vyznamenání Špinarové vyzývali Zemana občané. "Její syn to však odmítl, a na seznamu oceněných proto nebyla," řekl mluvčí.

Zeman nominaci Špinarové na státní vyznamenání in memoriam odtajnil během třídenní návštěvy v Moravskoslezském kraji. "Já mám Deník rád, takže vám to řeknu, Věra Špinarová je navržena na vyznamenání in memoriam," řekl v září ostravskému vydání Deníku.

Pavlík se rozhodl po konzultaci s rodinou, kanceláři prezidenta to sdělil telefonicky, a tím to pro něj prý skončilo. "Záležitost považujeme za mimořádně nešťastnou a mimořádně smutnou, ovšem nezaviněnou ze strany Pražského hradu," uvedl Ovčáček.

Událost se podle něj stala už před více než měsícem, kdy Hrad Pavlíka kontaktoval. "Na základě této sondáže již nebyla Věra Špinarová zařazena do seznamu vyznamenaných. Nebavíme se tedy o situaci, kdy bychom museli třeba vyřazovat jedno křeslo z Vladislavského sálu nebo měnit nějaké aranžmá nebo program," řekl mluvčí.

Špinarová zemřela letos v březnu ve věku 65 let. Několik dní předtím zkolabovala při koncertu v Čáslavi.

Vše o nadcházejících prezidentských volbách najdete zde >>>

V roce 2013 odmítl přijmout vyznamenání od Zemana hudebník Vladimír Mišík. Důvodem bylo to, že nesouhlasil s některými jeho rozhodnutími. O rok později vrátil režisér Jan Němec medaili Za zásluhy II. stupně, kterou převzal už v roce 2002 od Václava Havla. Protestoval tak proti některým oceněným, které vybral Zeman. Loni nominaci na státní vyznamenání odmítl bývalý premiér, předseda Senátu a někdejší disident Petr Pithart. Možnosti získat vyznamenání se vzdal také astrofyzik Jiří Grygar.

Zeman dosud každý rok 28. října vyznamenal mezi 29 až 35 osobnostmi, letos by jich mělo být o něco více. Vyznamenání by měli dostat rychlobruslařka Martina Sáblíková, písničkář Jaromír Nohavica a vídeňský starosta Michael Häupl. Mezi oceněnými by měl být i Vladimír Mařík, zakladatel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky. Vláda Zemanovi navrhla vyznamenání hasiče Jana Odermatta, který podlehl zraněním z požáru lakovny ve Zvoli u Prahy.

Mladá fronta Dnes uvedla, že mezi vyznamenanými bude i bývalý německý kancléř Gerhard Schröder, automobilový závodník Karel Loprais, bývalý náčelník generálního štábu Karel Pézl a in memoriam válečný veterán Antonín Šubrt. Lidové noviny za pravděpodobně vyznamenané označily historika Petra Čorneje a stíhacího letce z řad britské RAF Miroslava Liškutína. Podle Aktuálně.cz bude oceněn i slovinský prezident Borut Pahor a zakladatel prvního hospice v Česku Miroslav Wajsar.

Ovčáček potvrdil informace Aktuálně.cz, že letos bylo do Vladislavského sálu pozváno více hostů než v minulosti. Hrad očekává kolem 800 hostů. Ovčáček poznamenal, že bylo pozváno více lidí z kulturního, sportovního a podnikatelského života, ocenění také dostali možnost s sebou vzít více rodinných příslušníků.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video