Tejc: Vyšetřování podezření z uplácení Kalouska Pentou se politicky ovliňuje | E15.cz

Tejc: Vyšetřování podezření z uplácení Kalouska Pentou se politicky ovliňuje

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
• 
ZDROJ: CTK/Vondrous Roman

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Za zcela zřetelné politické ovlivňování považuje stínový ministr vnitra ČSSD Jeroným Tejc odejmutí případu údajné milionové korupce ministra financí Miroslava Kalouska elitnímu protikorupčnímu útvaru a jeho předání pražské hospodářské kriminálce. O rozhodnutí dozorového státního zástupce změnit policejní orgán, který vyšetřuje podezření, že šéf společnosti Penta Marek Dospiva uplácel Kalouska, informuje deník Právo s odvoláním na mluvčí městského státního zastupitelství.

„V této věci se zase jako v případě pana Jiřího Čunka (někdejšího vicepremiéra a předsedy lidovců) zasahuje do vyšetřování,“ řekl Tejc. Oficiálním odůvodnění odebrání případu protikorupčnímu útvaru, že informace o prověřování kauzy unikla na veřejnost, podle Tejce neobstojí.

Nepamatuji se, že by byla kauza odejmuta vyšetřovatelům proto, že do médií unikly informace. To svědčí o účelovosti tohoto kroku. Nevím, kdo jiný by měl vyšetřovat tak vážné podezření z vzetí úplatku ministrem financí a místopředsedou vládní strany než tento útvar,“ reagoval stínový ministr.

Tejc podotkl, že protikorupční útvar má nyní nové vedení, které bylo dosazeno již za této koalice. „Rozhodně nejde o nepřátelské vedení,“ zdůraznil Tejc. Rozhodnutí dozorového státního zástupce i jeho zdůvodnění je jasný signál, že tato věc není prověřována objektivně, dodal.

Protikorupční policie začala na základě trestního oznámení místopředsedy Věcí veřejných Tomáše Jarolíma prověřovat Kalouska a Dospivu kvůli podezření z korupce v souvislosti s povolením internetového sázení z konce roku 2008.

Detektivové podle Práva podezírají Dospivu, že za vydání povolení kurzových sázek na webu zaplatil Kalouskovi několik milionů korun. Do majetkového portfolia Penty patří i sázková společnost Fortuna, která o povolení stejně jako další firmy dlouhodobě usilovala. Kalousek i Dospiva jakékoli pochybení odmítli.

Kalousek na oplátku obvinil místopředsedu Věcí veřejných Tomáše Jarolíma, který podal trestní oznámení, že ho chce poškodit před sněmem TOP 09, a podal na něj trestní oznámení.

Kubice nařídil unikání informací z trestních řízení prošetřit

Text Práva o kauze ministra Kalouska byl jedním z důvodů, proč se ministr vnitra Jan Kubice před několika dny obrátil na policejního prezidenta Petra Lessyho a uložil mu, aby prověřil, zda informace z trestních řízení neunikají do médií od policie. Vedle článku z Práva měl Kubice na mysli třeba i text serveru Aktuálně.cz o kauze Promopro, s níž je spojován ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), nebo článek „Vondra a Nečasova úřednice musejí k výslechu kvůli pandurům“ serveru Týden.cz.

„Tyto úniky mohou negativně ovlivnit probíhající trestní řízení a znesnadňují práci lidí, kteří na případech pracují pod mediálním tlakem. Zároveň dochází k 'mediální kriminalizaci' osob, které možná nebudou nikdy obviněny a odsouzeny,“ uvedl k tomu Kubice.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video