TI: Firma dodává do škol spoty zavánějícími skrytou reklamou
Společnost, jejíž název je zkratkou sousloví Školní informační kanál, poskytuje školám televizory, které instaluje na frekventovaná místa školních chodeb. Na těchto obrazovkách pak o přestávkách prostřednictvím internetu vysílá osvětové spoty z širokého spektra oblastí. „Jejich grafická úroveň vzbuzuje u mladé generace, ale i u dospělých úsměv,“ poznamenala Aneta Judová z právního oddělení TI.
Spoty Nakupuj v pohodě, které mají podle proklamací žáky informovat například o spotřebitelských právech a enviromentální výchově, navíc zavánějí skrytou reklamou. Jejich grafika podle TI jednoznačně odpovídá grafice jednoho obchodního řetězce, jehož logo se navíc objevuje v pravém dolním rohu obrazovky. „Situace je o to závažnější, že adresátem skryté reklamy jsou děti a mládež, jež jsou pro svůj věk zvlášť zranitelnou a potenciálně ohroženou skupinou,“ uvedla Judová.
Bulvární jednání
Transparency International proto podala podnět krajskému živnostenskému úřadu, aby prověřil, zda se společnost ŠIK CZ nedopouští správního deliktu šíření skryté reklamy. Ta je zákonem o regulaci reklamy zakázaná a v případě prokázání provinění za ni hrozí až dvoumilionová pokuta.
Podle firmy TI vychází z kusých informací, které byly mylně interpretovány. „Jsme zklamáni bulvárním jednáním organizace, které jsme si vážili a v minulosti jsme ji několikrát vyzývali ke spolupráci,“ uvedli zástupci ŠIK CZ ve svém vyjádření. Navíc upozorňují, že TI neměla zájem zjistit skutečný stav věcí. Vzájemnou komunikací dokládají, že zástupci TI odmítli nabídku na upřesnění s tím, že mají dostatek informací ze škol.
Pod křídly vlády
Konkrétní nařčení firma nechtěla komentovat. Zdůraznila jen, že se díky spotům jejích partnerů podařilo zachránit dětský život. Kamarádi třináctiletého Lukáše vytáhli, když se pod ním probořil led na zamrzlém rybníce. Vybavili si přitom správný postup prezentovaný na videu. Tato událost byla zvítězila v charitativním projektu Dětský čin roku 2014 v kategorii „Pomoc n@ netu”.
Společnost i jednotlivé spoty získaly záštitu ministerstev školství, vnitra, zdravotnictví, obrany, dopravy i financí. Za projekt se postavily také Univerzita Karlova, Státní zdravotní ústav či Státní ústav pro kontrolu léčiv.
Smlouvy na deset let
Ministerstvo školství informace TI prověřuje a na základě svých zjištění přijme příslušná opatření. „V budoucnu bude paní ministryně všechny záštity nad projekty udělovat s rozvahou a po důkladném posouzení každé žádosti o záštitu,“ sdělilo tiskové oddělení úřadu. Podobně jako tento případ budou prověřovány i další obdobné informace a podněty, které se na ministerstvo dostanou. Pokud se prokáže, že daný projekt nebo organizace nesplňuje nároky na záštitu, tak ji odebere.
Smlouvy škol s firmou ŠIK CZ, které od několik vytipovaných škol TI získala, jsou uzavírány na deset let. I když mají prakticky totožnou podobu, celková cena za poskytnuté služby se pohybuje v širokém rozmezí sedmi až 93 tisíc korun bez DPH. Ředitelé by podle TI měli zvážit setrvání v tomto smluvním vztahu, i když by vzhledem k jednostranné formulaci smlouvy museli i v případě výpovědi uhradit celou částku. „Náš apel ale směřuje spíše směrem k dalším školám, kterým by tyto služby mohly být nabízeny,“ doplnil ředitel TI David Ondráčka.