Údajný autor amnestie se vrátil na Nejvyšší státní zastupitelství

Zdeněk Koudelka se návratu na NSZ bránil a stále vede správní řízení s ministerstvem spravedlnosti, kde byl od října 2012 na stáži. Předtím se podobným způsobem vzdělával na Justiční akademii v Kroměříži (stážisté jsou přechodně zproštěni funkce státního zástupce). Stáž na ministerstvu měla Koudelkovi skončit letos v říjnu.
Bývalý ministr Pavel Blažek ji ale ukončil už v září, což mělo jeho příteli umožnit, aby se vrátil na původní stáž do Justiční akademie. Ta by vypršela až v lednu. Blažkova nástupkyně Marie Benešová a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však chtěli Koudelku dostat zpátky do Brna. Benešová proto rozhodla o zrušení dočasného zproštění funkce státního zástupce. Koudelka si proti rozhodnutí ministryně podal rozklad, ten ale neměl odkladný účinek.
Neúspěšný kandidát na ústavního soudce
V letech 1998 až 2006 byl Koudelka poslancem za sociální demokracii. Po uzavření tzv. opoziční smlouvy mezi ČSSD a ODS se podílel na reformě poměrného volebního systému, úpravu z roku 2000 ale zrušil Ústavní soud. V následujících letech byl Koudelka náměstkem nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. Patřil do okruhu externích právních konzultantů exprezidenta Klause a současně má blízko také k současné hlavě státu. Ve svých příspěvcích se Koudelka zastává silné role prezidenta v českém ústavním systému. Loni ho Václav Klause neúspěšně navrhl Senátu na ústavního soudce. Druhý pokus o jeho kandidaturu zvažoval i Miloš Zeman, prý ho ale odradil Koudelkův podíl na amnestii.
K autorství textu amnestie se Koudelka nikdy zcela nepřiznal. Odmítl podíl na kontroverzní aboliční části, která zrušila trestní stíhání v několika sledovaných hospodářských kauzách. Nepřímé důkazy, na něž upozornil hlavně bývalý právník Hradu Pavel Hasenkopf, ovšem Koudelku z autorství usvědčují.
Co říká článek II Klausovy amnestie |
---|
Nařizuji, aby bylo zastaveno pravomocně neskončené trestní stíhání, s výjimkou trestního stíhání proti uprchlému, od jehož zahájení k 1. lednu 2013 uplynulo více než 8 let, pro trestné činy, za něž trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody nepřevyšující deset let. |