Údajný autor amnestie se vrátil na Nejvyšší státní zastupitelství | E15.cz

Údajný autor amnestie se vrátil na Nejvyšší státní zastupitelství

Zdeněk Koudelka
Zdeněk Koudelka
• 
ZDROJ: ctk- Michal Krumphanzl

Euro, Tomáš Pergler

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Právník Zdeněk Koudelka, který bývá označován za autora novoroční prezidentské amnestie Václava Klause, znovu pracuje na Nejvyšším státním zastupitelství (NSZ). Do úřadu nejvyššího státního návladního se vrátil už 12. listopadu a od té doby je řadovým státním zástupcem. „Byl přidělen na analytický a legislativní odbor,“ řekla týdeníku Euro a serveru E15.cz mluvčí NSZ Helena Markusová.

Zdeněk Koudelka se návratu na NSZ bránil a stále vede správní řízení s ministerstvem spravedlnosti, kde byl od října 2012 na stáži. Předtím se podobným způsobem vzdělával na Justiční akademii v Kroměříži (stážisté jsou přechodně zproštěni funkce státního zástupce). Stáž na ministerstvu měla Koudelkovi skončit letos v říjnu.

Bývalý ministr Pavel Blažek ji ale ukončil už v září, což mělo jeho příteli umožnit, aby se vrátil na původní stáž do Justiční akademie. Ta by vypršela až v lednu. Blažkova nástupkyně Marie Benešová a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však chtěli Koudelku dostat zpátky do Brna. Benešová proto rozhodla o zrušení dočasného zproštění funkce státního zástupce. Koudelka si proti rozhodnutí ministryně podal rozklad, ten ale neměl odkladný účinek.

Neúspěšný kandidát na ústavního soudce

V letech 1998 až 2006 byl Koudelka poslancem za sociální demokracii. Po uzavření tzv. opoziční smlouvy mezi ČSSD a ODS se podílel na reformě poměrného volebního systému, úpravu z roku 2000 ale zrušil Ústavní soud. V následujících letech byl Koudelka náměstkem nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. Patřil do okruhu externích právních konzultantů exprezidenta Klause a současně má blízko také k současné hlavě státu. Ve svých příspěvcích se Koudelka zastává silné role prezidenta v českém ústavním systému. Loni ho Václav Klause neúspěšně navrhl Senátu na ústavního soudce. Druhý pokus o jeho kandidaturu zvažoval i Miloš Zeman, prý ho ale odradil Koudelkův podíl na amnestii.

K autorství textu amnestie se Koudelka nikdy zcela nepřiznal. Odmítl podíl na kontroverzní aboliční části, která zrušila trestní stíhání v několika sledovaných hospodářských kauzách. Nepřímé důkazy, na něž upozornil hlavně bývalý právník Hradu Pavel Hasenkopf, ovšem Koudelku z autorství usvědčují.

Co říká článek II Klausovy amnestie
Nařizuji, aby bylo zastaveno pravomocně neskončené trestní stíhání, s výjimkou trestního stíhání proti uprchlému, od jehož zahájení k 1. lednu 2013 uplynulo více než 8 let, pro trestné činy, za něž trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody nepřevyšující deset let.

Autor: Euro, Tomáš Pergler

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video