ÚOHS znovu uložil pokutu přes 50 milionů pekárenským firmám | E15.cz

ÚOHS znovu uložil pokutu přes 50 milionů pekárenským firmám

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Jan Rasch, Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) znovu uložil pokutu 52,8 milionu korun pekárenským firmám Delta pekárny, OK Rest (dříve Odkolek) a Penam za kartel z roku 2003. Nejvíce mají zaplatit Delta pekárny. V pondělí to potvrdil předseda úřadu Petr Rafaj. ÚOHS se případem zabýval opakovaně, loni v prosinci pokuty zrušil Krajský soud v Brně, existenci kartelu ale potvrdil.

Delta pekárny mají zaplatit 24,8 milionu korun, OK Rest (dříve Odkolek) 14,8 milionu korun a Penam celkem 13,2 milionu.

Podle ÚOHS se firmy nejpozději od září 2003 domlouvaly na zdražení pečiva, chleba a cukrářského pečiva pro své odběratele. Poté jim rozeslaly oznámení o zvýšení cen uvedených výrobků. „V průběhu realizace svého záměru pokračovaly ve vzájemných kontaktech a výměně informací za účelem sladění postupu při vyjednávání s odběrateli, to vše nejméně do 12. listopadu 2003,“ uvedl Rafaj.

„Jde o případ, který trvá již 11 let. Navíc v té době Penam nebyl součástí skupiny Agrofert,“ řekl ČTK mluvčí skupiny Agrofert patřící vicepremiérovi Andreji Babišovi, Karel Hanzelka. „Podáme odvolání, přesněji žalobu,“ dodal. Agrofert koupil Penam v roce 2004. Mluvčí skupiny United Bakeries, která vznikla v roce 2006 spojením firem Delta Pekárny a Odkolek, Jaroslav Pomp, odmítl dnešní rozhodnutí antimonopolního úřadu komentovat.

Úřad v tomto případě poprvé pravomocně rozhodl již v roce 2005, kdy uložil pokuty v souhrnné výši 120 milionů korun. Od té doby bylo rozhodnutí projednáváno správními soudy, které postupně potvrdily rozhodnutí v části týkající se existence kartelu, ale zrušily uložené sankce. Důvodem byl zejména odlišný názor na způsob výpočtu pokuty.

Nová pokuta je v soulady s dřívějšími rozsudky soudů

Nová pokuta je podle Rafaje v souladu s rozsudky soudů. Rafaj také v posledním rozhodnutí zohlednil další okolnosti, které hrály roli při výpočtu sankce. Věnoval se také skutečnosti, že Delta pekárny a OK Rest (Odkolek), které v současné době náleží do skupiny European United Bakeries, generují jen zanedbatelný obrat, neboť všechny jejich pekárenské aktivity byly převedeny do jiné společnosti z dané skupiny.

„Podle druhostupňového rozhodnutí bylo majetkové vyprázdnění těchto společností pouze účelovou snahou vyhnout se postihu za protisoutěžní jednání,“ uvedl Rafaj. Podle ekonomické databáze Prodata v roce 2003 byly výkony Delta pekáren přes dvě miliardy korun. Loni měly hodnotu pouze necelý jeden milion.

Výběr nejvyšších pokut, které udělil ÚOHS v první instanci
979 milionu korun - Devět mezinárodních strojírenských holdingů dostalo v únoru 2007 vysokou pokutu za kartel. Sankce se týkala 16 firem z holdingů Siemens, Alstom, Areva, Fuji Electric, Hitachi, Japan AE Power Systems, Mitsubishi Electric, Toshiba a Nuova Magrini. V dubnu téhož roku ÚOHS společnostem Areva T&D Holding a Siemens AG pokutu snížil. Souhrnná sankce 941,9 milionu korun je i tak nejvyšší v historii úřadu. Pokutu opětovně řeší soudy
484 milionů korun - Pokuta za kartel šesti stavebních spořitelen, nepravomocně byla uložena v roce 2004. ÚOHS později případ překvalifikoval a pokutu snížil nejdříve na 201 milionů korun a v prosinci 2006 na 55 milionů korun. Spořitelny se obrátily na soud a sankce byla soudy zcela zrušena.
370 milionů korun - Pokutu za údajné zneužití dominantního postavení na trhu s plynem uložil ÚOHS společnosti RWE Transgas. V březnu 2007 úřad sankci snížil, soudy ji ale poté několikrát zrušily. Letos Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost RWE a potvrdil rozsudek soudu z ledna 2012, který zrušil sníženou pokutu 240 milionů korun, jeden z deliktů ale potvrdil. Případ se vrací na ÚOHS.
313 milionů korun - ÚOHS podezříval šestici distributorů pohonných hmot (Benzinu, Shell, Agip, ConocoPhillips, OMV a Aral), že část roku 2001 jednali ve vzájemné shodě při určování cen benzinu. Sankcí se několikrát zabývaly soudy. Letos v únoru ÚOHS definitivně zastavil řízení v této věci, více než deset let trvající spor končí bez pokuty.
270 milionů korun - V červenci 2008 ÚOHS informoval, že České dráhy mají zaplatit pokutu za zneužití dominantního postavení v nákladní dopravě. Na základě rozkladu Českých drah úřad v květnu 2009 pokutu snížil na 254 milionů korun. Letos v září NSS rozhodl, že čtvrtmiliardovou pokutou se bude znovu zabývat Krajský soud v Brně (ten ji původně potvrdil).
210 milionů korun - Pokutu za zneužití dominantního postavení uložil v roce 2004 ÚOHS Českému Telecomu (nyní Telefónica O2). Úřad sankci později snížil na 205 milionů korun. V září 2006 soud rozhodnutí potvrdil; Telefónica O2 podala kasační stížnost, kterou ale v červenci 2009 NSS zamítl. V lednu 2012 Telefónica O2 neuspěla se stížností u Ústavního soudu.
120 milionů korun - Pekárenské firmy Delta Pekárny, Odkolek(nyní OK Rest) a Penam úřad v roce 2005 pokutoval za jednání ve vzájemné shodě při určování prodejních cen výrobků. Existence kartelu byla potvrzena, pokuta byla později snížena na 52,8 milionu korun. ÚOHS se případem zabýval opakovaně, loni v prosinci pokuty zrušil Krajský soud v Brně, existenci kartelu ale potvrdil. 3.11.2014 ÚOHS firmám znovu uložil pokutu 52,8 milionu korun.

Soud potvrdil vysokou pokutu za kartel pekárenských firem

ÚOHS snížil pekárnám pokutu za kartel

ÚOHS musí přehodnotit pokutu pekárnám

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video